portalparentingowy.pl
26 tydzień ciąży

unsplash.com/ Mel Elías

26. tydzień ciąży

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

26. tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru. Ciężarna wchodzi na ostatnią prostą przed porodem, przy czym finisz będzie jak bieg pod górkę z obciążeniem. Co czeka przyszłą mamę w ostatnich, w miarę spokojnych chwilach ciąży?

26. tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru, rozmiar dziecka w tym okresie można porównywać z dojrzałą cukinią. Ma około 36 cm długości i waży około 750 gramów. Co jeszcze możemy powiedzieć o maluchu i jego mamie w tym okresie?

Dziecko w 26. tygodniu ciąży

Jest to okres wysokiej aktywności i rozwoju malucha w brzuchu mamy. Jedną z największych zmian powinno być otwarcie przez dziecka oczu – do tego czasu prawdopodobnie były cały czas zamknięte. Oznacza to również, że będzie bardziej wrażliwe na światło i może reagować na zmiany jego natężenie. Maluch na tym etapie nie przepada za jasnym oświetleniem i w starciu z nim może zasłaniać oczy rękami lub odwracać się od jego źródła.

Kolejnym wielkim krokiem w rozwoju, który następuje w 26. tygodniu ciąży, jest rozwój układu oddechowego. Płuca zaczynają wytwarzać surfaktant – substancję konieczną do prawidłowego oddychania po porodzie. Wypełnia ona pęcherzyki płucne, w których po porodzie znajduje się powietrze. Służy to temu, by nie doszło do zapadnięcia się płuc. Kolejnym elementem rozwoju układu oddechowego są ćwiczenia jakie wykonuje dziecko – za pomocą nosa wciąga wody płodowe i wydmuchuje je ustami.

Mniej spektakularnym, choć nie mniej istotnym krokiem w rozwoju dziecka na tym etapie jest ssanie przez nie kciuka lub palców u stopy. W ten sposób przygotowuje się do jedzenia pokarmu z piersi mamy, ćwicząc odruch ssania, ale i mięśnie żuchwy.

Maluch będzie też ćwiczyć chwytanie, ulubioną zabawką w tym okresie jego życia będzie pępowina, którą może regularnie łapać i ściskać. Nie należy się jednak martwić o jej ewentualne uszkodzenie – to nie jest aż tak proste i każdy, kto choć raz ją przecinał po porodzie, może potwierdzić te słowa.

Od około dwóch tygodni dziecko ma już wykształcony zmysł słuchu, zatem 26. tydzień to okres, w którym warto do dziecka mówić jak najwięcej – dzięki temu przyzwyczai się do głosu mamy co zaowocuje po porodzie. Jest to jeden z kilku elementów tej niezwykłej więzi między mamą a dzieckiem. Poza tym, mając na uwadze rozwój słuchu, dobrze by przyszła mama upewniła się, że jej codzienna playlista zawiera dużo muzyki klasycznej i relaksacyjnej, ponieważ maluch nie przepada za gwałtownymi i ostrymi brzmieniami. Heavy metalowy koncert i festiwal techno to nie są właściwe rozrywki w tym momencie.

26. tydzień to również jeden z ostatnich momentów, kiedy przyszła mama będzie mogła zaobserwować wzmożoną aktywność ruchową swojej pociechy. Dziecko jest już na tyle duże silne i skoordynowane, aby być aktywnym i jego ruchy były łatwe do wyczucia a dodatkowo na tyle małym, żeby miejsce jakie gwarantuje mu macica było dość przestronne i umożliwiało niczym nieskrępowaną zabawę. Kobiety w 26. tygodniu ciąży mogą nawet droczyć się z maleństwem próbując stymulować je z zewnątrz i sprawdzać, czy dziecko odpowie w tym samym miejscu.

Kobieta w 26. tygodniu ciąży

Co prawda USG połówkowe kobieta powinna mieć już za sobą, nie oznacza to jednak, że w 26. tygodniu nie warto zrobić kilku badań. Do tych, o które warto zapytać swojego ginekologa należą:

  • ocena pH wydzieliny pochwowej,

  • ocena ruchliwości płodu,

  • badanie czynności serca płodu,

  • powtórzenie badania w kierunku toksoplazmozy u kobiet z w ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze ciąży.

Końcówka trzeciego trymestru może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a część z nich spowodowana jest powiększającą się macicą wywołującą nacisk na układ pokarmowy przyszłej mamy – szczególnie dokuczliwe mogą być zaparcia, ale i zgaga. 

Powiększająca się macica powoduje też problemy z oddychaniem, ponieważ zaczyna ona uciskać przeponę.

Poza tym 26. tydzień ciąży może wiązać się z zatykaniem przewodów mlekowych – jeśli kobieta zaobserwuje u siebie bolesne czerwone grudki na piersiach może to być przesłanka, że doszło do wspomnianego zatkania. Warto, aby w tym przypadku przyszła mama zaczęła stosować ciepłe okłady na piersi i delikatny ich masaż, objawy powinny wówczas ustąpić. Trzeba pamiętać, że końcówka drugiego trymestru to okres, w którym ciało kobiety przygotowuje się do roli dostarczyciela pokarmu.

Na tym etapie ciąży maskowanie brzucha może już być zasadniczo niemożliwe, zwłaszcza że dziecko będzie rosło w tempie +/- 90 gramów tygodniowo, a co za tym idzie – brzuch będzie rósł. Warto zaopatrzyć się w kremy przeciwko rozstępom, żeby zminimalizować ryzyko ich powstania.

26. tydzień ciąży bardzo często oznacza pojawienie się żylaków w na nogach i hemoroidów, których występowanie często uwarunkowane jest genetycznie, ale też mają na nie wpływ duży przyrost wagi ciężarnej i brak odpowiedniej dawki ruchu.

W końcówce drugiego trymestru warto zwrócić uwagę na to, co ląduje na talerzu. Produkty powinny być bogate w witaminy i minerały (oraz wspomagane przez właściwe suplementy) aby ciężarna nie była narażona na ryzyko chociażby anemii.

Bibliografia

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >