Poświęcamy swoim dzieciom bardzo dużo uwagi, spędzamy z nimi każdą wolną chwilę i robimy wszystko, by zadbać o ich rozwój. To normalne, że chcemy dla nich jak najlepiej. Jednak granica między zaangażowaniem a nadopiekuńczością jest bardzo cienka.Niedawno pojawił się nowy trend w wychowaniu. To rodzice — kosiarki, czyli tacy, którzy chcą wyciąć z drogi dziecka każde najmniejsze źdźbło, by nie miało przed sobą żadnych przeszkód. Robią to z miłości i troski, ale tym samym wyrządzają ogromną krzywdę. Sprawdź, czy należysz do tego grona!
"Na Wspólnej" skradło serca milionów widzów. Historia siedmiorga przyjaciół, którzy jako dzieci przysięgli sobie, że zawsze będą się wspierać zapadła nam głęboko w pamięć. Przez ponad 20 lat obserwowaliśmy ich perypetie, wzloty i upadki.Pierwsze odcinki serialu "Na Wspólnej" zostały wyemitowane w 2003 roku. To już prawie 21 lat! A jednak nadal z zapartym tchem obserwujemy, jak nasi bohaterowie zmieniają się, dojrzewają, jak rodzą się i dorastają ich dzieci. Ile pamiętasz z fabuły serialu? Sprawdźmy!
Pierwsze telefony komórkowe, gra w węża, budki telefoniczne… Osoby, które dorastały w latach 90. wiedzą, o co chodzi. Ale to były czasy! Ten quiz rozwiążą tylko ci, którzy byli na bieżąco z nowinkami tamtych lat. Ile pamiętasz ze swojego dzieciństwa? Sprawdź swoją wiedzę!
Jesteś drużyna “ę”, “ą”, czy “em”, “on”? Zapisywanie tych głosek to jedna z najmniej intuicyjnych zasad ortografii. Słuch bywa zwodniczy, a każdy wyraz z ogonkiem wygląda podejrzanie. Ale może co nieco jeszcze ze szkoły pamiętasz. Sprawdź się w QUIZ-ie ortograficznym!
"M jak miłość" gości w naszych domach od 2000 roku! Przez ponad 20 lat śledziliśmy losy rodziny Mostowiaków i ich znajomych. Przez ten czas wiele się zmieniło. Zmieniali się bohaterowie, dzieci dorastały, ba, nawet mają już własne pociechy!Oglądasz ten serial? Zapraszamy do naszej sentymentalnej podróży po świecie "M jak miłość". Sprawdź, ile pamiętasz z pierwszych odcinków!
Rozgrzewające, sycące, smaczne. Zajadałyśmy się nimi przez całe dzieciństwo. I choćbyśmy nie wiem, jak się starały, nie uda nam się odtworzyć tych smaków. Nic nie może się równać babcinym zupom!Wydaje ci się, że pamiętasz wszystkie tradycyjne zupy? Sprawdź się w naszym QUIZ-ie! Tylko najwięksi smakosze zdobędą komplet punktów.
Te sprzęty były na obowiązkowym wyposażeniu kuchni naszych babć. A dziś już niewiele z nas wie, do czego w ogóle służyły. Rozwiąż QUIZ i dowiedz się, ile pamiętasz ze kuchennych gadżetów babci.Nasze babcie nawet nie marzyły o czymś takim jak Thermomix czy mikser planetarny. Ale fantastycznych urządzeń w ich domach nie brakowało. Oto kilka z nich. Wiesz, do czego były używane?
To chyba najgorsza z zasad ortografii. Czasem “h” jest na początku wyrazu, czasem na końcu. Czasem “ch” wskakuje w środek, czasem goni ogony. Jak się w tym wszystkim połapać? Może co nieco jeszcze pamiętasz! Sprawdź się w QUIZ-ie!
Wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Niektórzy jednak starają się nieco za bardzo, krążąc nad swoimi pociechami jak helikopter. Dlatego nazywani są "helikopterowymi”. Chcą usunąć wszelkie trudności i rozwiązują wszystkie problemy.Wydaje im się, że taka postawa to najlepszy sposób na okazanie miłości. Nadopiekuńczością jednak także można zrobić dziecku krzywdę. Sprawdź, czy należysz do helikopterowych rodziców!
Jedni lubią zagłębić się w lekturę, dla innych to męka. Są jednak książki, które w większym lub mniejszym stopniu muszą znać wszyscy. Wyjścia nie ma, bo w pewnym momencie trzeba napisać sprawdzian ze znajomości ich treści…Chodzi o szkolne lektury. Jedne czytało się z prawdziwą przyjemnością, ale były i takie, których nawet nie chcemy wspominać, bo zatruły nam kawałek życia, kiedy trzeba było przez nie brnąć… Pamiętasz je wszystkie? Skojarzysz, z których pozycji pochodzą podane cytaty?
“Ż” czy “rz”? Coś mówili na polskim, że po spółgłoskach, że na początku wyrazu… Ale o co im chodziło? Sprawdźmy, ile zapamiętałeś z lekcji i czy pamiętasz, kiedy pisać te podchwytliwe głoski.
Tak, tak, wiem. Lekcje języka polskiego były jakiś czas temu. A jednak, co zaszkodzi spróbować zmierzyć się z ortografią już dzisiaj? Sprawdź, ile pamiętasz z zasad zapisywania głosek “ó” i “u”.
Nie ma jak u babci! Każdy z nas wspomina z rozrzewnieniem babcine obiadki i desery. W menu były przede wszystkim dania mączne, nabiał i sporo kapusty. I nikomu to nie szkodziło.Jak dobrze znasz przepisy naszych babć? Czy potrafisz rozpoznać te potrawy z dzieciństwa? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!
Dobre jedzenie i dobra muzyka to gwarancja świetnego wesela. W końcu na wesele idzie się i po to, by potańczyć, i po to, by dobrze zjeść. Niektórych potraw nie może zabraknąć na żadnym polskim weselu.Nawet państwo młodzi, którzy stawiają na nowoczesność, nie wykreślają ich z menu! Które z nich rozpoznajesz?
Kto by pomyślał, że minęło już ćwierć wieku! Gdy z telewizora rozlegały się dźwięki piosenki “Cambio dolor”, wszyscy wiedzieli, że zaczyna się ”Zbuntowany Anioł” i pędzili przed odbiorniki. Losy biednej dziewczyny z sierocińca, do której los się uśmiechnął, wzruszały do łez. Na naszych oczach Milagros przeobrażała się z nieokrzesanej chłopczycy w prawdziwą piękność. A o takiej miłości, jaka stała się jej udziałem, marzyłyśmy kiedyś wszystkie! Ty też? Sprawdź, czy jeszcze pamiętasz ten uroczy serial.
Jest z nimi trochę roboty, choć niektóre nazywają się “leniwe”. Kluski były kiedyś podstawą niemal każdego niedzielnego obiadu. Nadal bywają kluczowym daniem na weselach i chrzcinach. Ile z nich miałeś okazję spróbować? Sprawdź się w QUIZIE, który wyłoni prawdziwych kluchożerców.