portalparentingowy.pl
Baby shower

pixabay.com

Baby shower

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Baby shower to stosunkowo nowa tradycja, zyskująca jednak na popularności. Przybyła do nas zza oceanu i wygląda na to, że zadomowiła się na dobre. Kiedy zorganizować baby shower? Kogo zaprosić? Co kupić w przypadku, kiedy to nas zaproszono?

Czym jest baby shower?

Tak zwane „baby shower” to dość świeże zjawisko. Zyskało na popularności w Stanach Zjednoczonych podczas wzrostu liczby narodzin w latach 40. i 50. Coraz bardziej popularne robi się również w Polsce.

Pojawienie się nowego członka rodziny to często wielkie wydarzenie. Powód do celebrowania mają nie tylko rodzice, ale również dziadkowie, wujostwo, bliższa i dalsza rodzina, a także przyjaciele. To świetna okazja, by spędzić trochę czasu z przyszłymi rodzicami i obsypać ich prezentami dla pociechy. Stąd w angielskiej nazwie słowo „shower”, oznaczające prysznic, co daje nam swoisty prysznic prezentów dla dziecka.

Za oceanem to właśnie bliższa lub dalsza rodzina organizuje całe przyjęcie, w Polsce jednak zazwyczaj z inicjatywą wychodzi mama dziecka. Organizacją zaś zajmuje się jakaś bliska jej osoba, być może mama lub przyjaciółka. Zaprasza znajomych i choć przyjęło się, że zazwyczaj są to same kobiety, to czasami robi się też baby shower z udziałem mężczyzn. 

Baby shower to także moment, w którym można okazać wsparcie mamie i tacie dziecka, pomagając im skompletować akcesoria, których mogą potrzebować. W końcu koszt wszystkiego, co będzie potrzebne, może okazać się całkiem duży, więc takie prezenty często ratują domowy budżet.

Całe wydarzenie jest niewątpliwie bardzo przyjemne dla przyszłej mamy, która jest w centrum wydarzeń i może skorzystać z czasu, który poświęci własnej przyjemności, bo po porodzie nie będzie mogła sobie pozwolić na tego typu przyjęcia. Dodatkowo dzięki temu widzi ona, że nie jest sama i ma wsparcie bliskich, co jest bardzo korzystne dla psychiki kobiety, która pod wpływem ciąży często doświadcza zmian nastroju powodowanych hormonami.

Baby shower – jak zorganizować

Warto porozmawiać z ciężarną i przekonać się, czego ona oczekuje. Można wypytać też jej partnera, który będzie wiedzieć co szczególnie zadowoli przyszłą mamę i pomoże przygotować wyjątkową niespodziankę. Dobrze będzie też wybrać miejsce, w którym będzie się ona czuła komfortowo.

Zaproszenia często rozsyła się za pomocą Internetu oraz telefonów, ale papierowe bez wątpienia będą bardzo miłą pamiątką, taki gest na pewno zostanie doceniony.

Jeśli nie prosimy ciężarnej o to, by przygotowała listę potencjalnych prezentów, które chciałaby otrzymać, warto będzie omówić to z zaproszonymi osobami, by uniknąć zdublowanych podarunków. Ważna może się tu okazać też płeć dziecka, ponieważ jej znajomość da możliwość wybrania bardziej spersonalizowanego prezentu.

Baby shower – co kupić?

Jeśli przyszła mama zrobiła listę rzeczy, które chciałaby dostać, to problem z głowy. Trudności mogą się zacząć, jeśli decyzja spada na nas. Jest jednak kilka przedmiotów, które zawsze mogą się przydać i ucieszyć.

Ubrania dla dziecka, zabawki i pieluszki to popularny wybór. Jeśli spodziewamy się, że te prezenty zostaną w dużej ilości przyniesione przez inne zaproszone osoby, możemy sprezentować coś dla mamy. Na pewno ucieszy się z rzeczy, którymi będzie mogła poprawić sobie humor. Mogą to być kosmetyki, produkty do kąpieli lub relaksu.

Kolejnym rozwiązaniem jest zebranie z kimś funduszy i wspólna zrzutka na jeden większy, bardziej kosztowny prezent. Jednymi z bardziej popularnych wyborów w tym wypadku są wózek albo łóżeczko dla dziecka.

Podobne artykuły

Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >
Mokry kaszel u niemowląt

Niemowlę

Mokry kaszel u niemowląt

Czytaj więcej >