portalparentingowy.pl
Mierzenie temperatury u niemowląt

pixabay.com

Mierzenie temperatury u niemowląt

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Podwyższona temperatura u niemowlęcia może wskazywać na wiele rzeczy. Czasami pojawiają się wraz z nią też inne objawy. Nigdy jednak nie należy jej lekceważyć, ponieważ u tak małych dzieci nawet prosta infekcja może skończyć się wizytą w szpitalu. Jak pow

Mierzenie temperatury u niemowląt - gorączka

U dziecka gorączka nie zawsze oznacza chorobę. Czasami pojawia się podczas ząbkowania albo wynika po prostu z tego, że zbyt ciepło ubraliśmy malucha. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na dodatkowe objawy. Jeśli podwyższona temperatura wynika z faktu, że dziecku wychodzą zęby, to zazwyczaj będzie do tego jeszcze płakało, pojawi się lekka opuchlizna i brak apetytu. Ale ząbkowanie to też okres, w którym maluch jest bardziej podatny na infekcje i stan zapalny w dziąsłach!

Jeśli dodatkowym objawem występującym przy podwyższonej temperaturze jest wysypka w postaci wybroczyn i plamek, może to wskazywać na infekcję wywołaną meningokokami. Mierzenie temperatury u niemowląt pomaga nam zorientować się z jaką sytuacją mamy do czynienia i czy należy zgłosić się do lekarza.

Temperatura noworodka

Choć przyjęło się uważać, że odpowiednia temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni Celsjusza, to w rzeczywistości jest to bardzo indywidualna sprawa. Rozbieżności mogą pojawić się też zależnie też od miejsca gdzie dokonujemy pomiaru. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane gdy w grę wchodzi mierzenie temperatury u niemowląt. Ich organizmy nie regulują swojej temperatury tak dobrze, jak ciała dorosłych, i stąd możemy spotkać się z podwyższoną temperaturą podczas gdy dziecko nie jest w ogóle chore.

Zazwyczaj u niemowlęcia za normalną temperaturę uznaje się do 37,5 stopnia Celsjusza, a od 38 stwierdza się gorączkę. Jeśli podskoczy jeszcze wyżej, do 38,5 albo 39, trzeba szybko zareagować i skontaktować się z lekarzem oraz podać odpowiedni lek przeciwgorączkowy. Jest to ważne zwłaszcza jeśli chodzi o mierzenie temperatury u niemowląt, ponieważ bagatelizowanie infekcji może skończyć się wizytą w szpitalu.

Mierzenie temperatury u niemowląt - sposoby

Najbardziej popularne metody mierzenia temperatury to wykonanie pomiaru pod pachą, w ustach, w uchu i w odbycie. Jednak u niemowlaka powinno się stosować tylko dwie ostatnie techniki. Pomiar w ustach albo pod pachą może nie być u nich wystarczająco dokładny, a jeśli używamy szklanego termometru, to istnieje szansa, że pęknie. Jeśli chcemy koniecznie mierzyć dziecku temperaturę pod pachą, dobrze jest to robić od trzeciego miesiąca życia malucha.

Pomiar temperatury w odbycie również może okazać się problematyczny. Czasami jego wiarygodność zależy od tego, czy dziecko podczas sprawdzania temperatury jest spokojne i czy się nie rusza oraz nie płacze. Trzeba też wykazać się delikatnością, ponieważ błony wewnątrz odbytnicy są bardzo delikatne, co zwiększa ryzyko uszkodzeń.

Do pomiaru wykonywanego przez ucho używa się termometrów działających na podczerwień. W tym przypadku nieprecyzyjny wynik możemy uzyskać, gdy w uchu dziecka zalega woskowina, a także zależnie od tego czy odpowiednio zmierzymy temperaturę. Trzeba odciągnąć ucho w tył aby wyprostować aparat słuchowy i skierować termometr prostopadle do błony bębenkowej.

Jeśli mamy do dyspozycji wysokiej jakości termometr bezdotykowy, możemy również zmierzyć dziecku temperaturę na środku czoła (ale nie na skroni), powiece albo żyle szyjnej. W takim przypadku na gorączkę wskazuje temperatura powyżej 38,5 stopnia Celsjusza.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >