Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku. O komentarz poprosiliśmy 15-latka
Marta Uler
Marta Uler 07.12.2023 13:18

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku. O komentarz poprosiliśmy 15-latka

Młodzieżowe Słowo Roku
Fot. Pixabay

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Wiemy już, które ze słów na co dzień używanych przez nastolatki, wygrało. Na podium znalazły się też “sigma” i ”oporowo”. Co to właściwie znaczy?

Młodzież mówi swoim własnym językiem. Kto ma czasem okazję posłuchać rozmowy nastolatków, nieraz odnosi wrażenie, że nie przystaje już do współczesnego świata! O czym oni mówią? Czy to jest jakiś szyfr? Zapytaliśmy u źródła.

Młodzieżowe Słowo Roku wybrane

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Kapituła co roku wybiera najbardziej popularne wśród młodych ludzi słowo, określenie lub wyrażenie. Tym razem zwyciężyło słowo "rel”. Co ono oznacza?

Jak podaje serwis rmf24.pl "Zwycięskie słowo 'rel' jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu" – wyjaśnia prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

"Rel” nie jest nowym słowem

Jak podkreśla Anna Wileczek, określenie 'rel', nie jest słowem nowym: "W komunikacji młodych funkcjonuje od kilku lat, ale stopniowo uwalniało się od kontekstów komunikacji elektronicznej, by stać się pełnoprawnym synonimem 'potakiwania' także w rzeczywistości offline. Powstały już równie przydatne konstrukcje czasownikowe: 'relować' (szczególnie popularne w pierwszej osobie liczby pojedynczej - 'reluję'), rzeczownikowe np. 'relówa' i przysłowne 'megarel'.”

Dla nas nawet to fachowe wyjaśnienie brzmi dość tajemniczo. Zapytaliśmy więc osobę, która na co dzień posługuje się młodzieżowym slangiem, o wyjaśnienie: – “Rel” może mieć dwa znaczenia. Gdy oglądamy filmik na TikToku, na którym ktoś stanął na klocek Lego, możemy napisać komentarz "rel”, co będzie oznaczać, że zgadzamy się, że to jest bolesne – wyjaśnia nam 15-letni Julian, uczeń warszawskiego LO.

Z drugiej strony można też skomentować coś pisząc “nie rel”. Gdy mamy TikToka z siłowni, gdzie jakiś typ, crossfitter, jest aprobowany przez innych crossfitterów (crossfiterzy biegają, robią pompki i brzuszki, skaczą na skakance, podnoszą ciężary, przenoszą różne przedmioty, noszą worki z piaskiem, ciągną liny i robią dziesiątki innych rzeczy, których z pewnością nie można robić na siłowni czy w klubie fitness), to możemy napisać ”nie rel”, ponieważ w rzeczywistości crosfitterzy nie są zbyt poważani na siłowni – dodaje.

"Sigma” i "oporowo”

Drugie miejsce na podium przypadło słowu “sigma”. Cóż znowu to oznacza? – Dawniej, słowo ”sigma” oznaczało takiego samca "alfa”, osobę udzielającą się także charytatywnie, kogoś, kto skupia się raczej na swoim rozwoju, a nie np. na imprezach, ogólnie – osobę poważaną. Po wybuchu wojny w Ukrainie tak określano np. Wołodymyra Zełenskiego, ze względu na jego postawę.

Teraz “sigma” ma kompletnie przeciwne znaczenie. ”Sigma” czy “giga sigma” to ktoś, kto jest lekko aspołeczny, dziecinny, nieprzystający do swojej grupy rówieśniczej, tzw. ”kid”. “Sigmę” określa emotka  przedstawiająca Moai (posąg z Wyspy Wielkanocnej) – tłumaczy Julian. – Istnieje też ”nie sigma”, co ma jeszcze gorsze znaczenie, bo nawet nie "sigma”…

A co to znaczy “oporowo”? Można się domyślać, ale: – To słowo w ogóle nie jest używane przez młodzież. Sam tego nie używam i nie słyszałem, żeby ktoś z moich znajomych coś tak określił. Nie wiem, jakim cudem zaszło tak wysoko. Moim zdaniem to takie słowo, jak ”śpiulkolot” sprzed dwóch lat. Głosy na nie oddawały chyba osoby, które były młode w ubiegłym wieku... – mówi Julian

"Oddaje” i "kys”

Jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku wyróżniło także słowo “oddaje”. – Jeśli wydasz dużo pieniędzy na kebaba i ci smakuje, możesz stwierdzić, że ”oddaje” – wyjaśnia Julian. Wycofano natomiast słowo "kys”. Organizatorzy uznali je za zbyt kontrowersyjne. Dlaczego?

“Kys” to skrót od angielskiego ”kill yourself”. Pełni rolę wykrzyknika w dyskusjach. Może oznaczać: "daj spokój!", "odejdź!" czy "zamknij się". Ale "kys" ma również inne znaczenie. Jak informuje PWN, jest skrótem angielskiego "keep yourself safe", czyli "uważaj na siebie". – Według mnie właśnie to słowo powinno wygrać, jest mega często używane – mówi piętnastolatek.

Zobacz także:

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Kontrowersyjny skrót wyleciał z konkursu

Zachowanie nastolatków doprowadza do szaleństwa sąsiadów. Od wulgarnej muzyki włos się jeży

Dzisiejsza młodzież to fleje. Kiedyś nikt nie odważyłby się prowadzić tak zeszytu

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Szpitale już czekają. Za chwilę zacznie się narodowe trucie dzieci
zatrucie suszonymi grzybami
Karpik, fasola, grzyby i kapusta... Zbliżamy się do Bożego Narodzenia, robimy listę potraw, które muszą pojawić się na wigilijnym stole i... zapominamy o najmłodszych. Bo dziecko wielu dań z wieczerzy jeść nie powinno. Suszone grzyby dodajesz do kapusty i grzybów, ale czy wiesz, że dziecko nie powinno ich jeść?Niby wszyscy wiemy, że dzieci grzybów jeść nie powinny, ale jak to jest z suszonymi? Tego aromatu nie da się niczym zastąpić, w większości polskich domów, bez suszonych borowików i prawdziwków Święta odbyć się nie mogą. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie dania są odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny. Podpowiadamy, jak przygotować świąteczne smakołyki, żeby dzieciom nie szkodzić.
Czytaj dalej