Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 27. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:13

27. tydzień ciąży

27. tydzień ciąży
unsplash.com/Suhyeon Choi

27. tydzień ciąży to ostatni tydzień trzeciego trymestru i końcówka 7. miesiąca. Dziecko w brzuchu mamy waży około 875-900 gramów a jego długość to 36,6-37cm.

Dziecko w 27. tygodniu ciąży

Jest to okres, w którym wciąż szczupłe dziecko zacznie coraz intensywniej magazynować tkankę tłuszczową i będzie coraz bardziej pulchne. Tkanka tłuszczowa oczywiście ma dość ważne zadanie w życiu noworodka – będzie chroniła go przed znaczną utratą ciepła. Na razie jednak sprawi, że skóra malca będzie nieco mniej przezroczysta.

Ciekawe rzeczy dzieją się również w obrębie głowy i twarzy dziecka – pojawiają się włosy. Zarówno te na głowie jak i włosy twarzy, czyli brwi i rzęsy. Poza tym malec powinien już otworzyć oczy – na tym etapie życia będą one niebieskie, ale ich barwa oczywiście może ulec zmianie. Poza niebieską tęczówką, w oku ostatecznie wykształca się również siatkówka. Dzięki czemu oczy dziecka na tym etapie ciąży są już czułe na światło, w przypadku wyjątkowo ostrego źródła światła maluch może się od niego zwyczajnie odwrócić.

Jako że organy wewnętrzne są już wykształcone, to dziecko już nie rozwija nowych, a doskonali pracę tych, które posiada. W 27. tygodniu ciąży będzie aktywnie pracowało rączkami łapiąc przeróżne części ciała czy pępowinę. Bardzo często umieszczać będzie również kciuk w buzi i go ssać, co pomoże mu wypracować odruch ssania, dzięki któremu będzie mógł wyciągać pokarm z piersi mamy już po urodzeniu.

Wykształcenie wszystkich organów nie jest jednoznaczne z ich dojrzałością, intensywnie rozwijają się jeszcze mózg oraz płuca dziecka. Tym ostatnim pomaga fakt, że połyka ono aktualnie spore ilości płynu owodniowego trenując dzięki temu zarówno układ pokarmowy jak i mięśnie odpowiedzialne za pracę płuc.

Wizualnie, dzięki owłosieniu i poprawiającym się proporcjom ciała, płód coraz bardziej przypomina niemowlaka, którym planowo stanie się za około 13. tygodni.

Poród przedwczesny

Jeśli dziecko z jakichś przyczyn postanowiło jednak nie czekać do końca ciąży i na moment przywitania się ze światem wybrałoby właśnie 27. tydzień, to jego szanse na przeżycie są całkiem spore, bo około 80%. Narażone byłoby jednak na bardzo wiele schorzeń i komplikacji zdrowotnych, które są częstym udziałem wcześniaków z tego okresu.

Kobieta w 27. tygodniu ciąży

Koniec drugiego trymestru to nie czas na rewolucje w ciele czy zachowaniu kobiety, ale są pewne rzeczy, których być może wcześniej nie doświadczyła i będą one swego rodzaju nowością. Wspominaliśmy, że dziecko ćwiczy odruch ssania, aby być przygotowane na picie z piersi mamy. Piersi mamy też zaczynają ćwiczyć produkcję pokarmu dla maleństwa. To w tym tygodniu najczęściej pojawia się u kobiet siara, czyli pierwsze mleko, jakie zostanie wyprodukowane przez kobietę. Bardzo istotne jest, aby nie próbować odciągać lub zbierać pokarmu laktatorem, bo to tylko pobudzi laktację, a na tym etapie życia obfita laktacja nie jest czymś, czego brakuje kobiecie do szczęścia. Lepszym rozwiązaniem będą jednorazowe lub wielorazowe wkładki higieniczne.

Reszta dolegliwości w 27. tygodniu ciąży, to mówiąc kolokwialnie klasyki. Duszności, zmęczenie czy zgaga spowodowane powiększaniem się macicy i jej uciskiem na organy wewnątrz kobiety to jedno, zaparcia spowodowane wpływem progesteronu na tempo pracy układu pokarmowego to drugie.

Jeśli jeszcze się nie pojawiły, to właśnie teraz mogą to zrobić – mowa o bardzo żywych snach, nierzadko o zabarwieniu erotycznym. Spowodowane są one oczywiście pracą hormonów i powinny ustać po urodzeniu.

Pomimo tego, że ciężarna może mieć coraz większe problemy z oddychaniem, być zmęczona lub łapać zadyszkę, nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Oczywiście mamy na myśli spacer na świeżym powietrzu lub przepłynięcie żabką paru długości basenu, a nie ustanawiane życiowego rekordu w półmaratonie.

Badania w 27. tygodniu ciąży

Poza standardowymi badaniami takimi jak morfologia krwi i badanie ogólne moczu, w 27. tygodniu powinien zostać również wykonany test obciążenia glikozą oraz badanie poziomu przeciwciał u ciężarnych z grupą krwi Rh- (w celu ustalenia niebezpieczeństwa wystąpienia konfliktu serologicznego).

Bibliografia

Tagi: Dziecko