portalparentingowy.pl
27. tydzień ciąży

unsplash.com/Suhyeon Choi

27. tydzień ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Ciężarna ma już dosłownie 2/3 drogi dosłownie za sobą. Końcówka drugiego trymestru to początek dolegliwości, które będą towarzyszyć ciężarnej już do samego końca ciąży, ale to też sygnał, że już naprawdę niedużo czasu zostało do przytulenia

27. tydzień ciąży to ostatni tydzień trzeciego trymestru i końcówka 7. miesiąca. Dziecko w brzuchu mamy waży około 875-900 gramów a jego długość to 36,6-37cm.

Dziecko w 27. tygodniu ciąży

Jest to okres, w którym wciąż szczupłe dziecko zacznie coraz intensywniej magazynować tkankę tłuszczową i będzie coraz bardziej pulchne. Tkanka tłuszczowa oczywiście ma dość ważne zadanie w życiu noworodka – będzie chroniła go przed znaczną utratą ciepła. Na razie jednak sprawi, że skóra malca będzie nieco mniej przezroczysta.

Ciekawe rzeczy dzieją się również w obrębie głowy i twarzy dziecka – pojawiają się włosy. Zarówno te na głowie jak i włosy twarzy, czyli brwi i rzęsy. Poza tym malec powinien już otworzyć oczy – na tym etapie życia będą one niebieskie, ale ich barwa oczywiście może ulec zmianie. Poza niebieską tęczówką, w oku ostatecznie wykształca się również siatkówka. Dzięki czemu oczy dziecka na tym etapie ciąży są już czułe na światło, w przypadku wyjątkowo ostrego źródła światła maluch może się od niego zwyczajnie odwrócić.

Jako że organy wewnętrzne są już wykształcone, to dziecko już nie rozwija nowych, a doskonali pracę tych, które posiada. W 27. tygodniu ciąży będzie aktywnie pracowało rączkami łapiąc przeróżne części ciała czy pępowinę. Bardzo często umieszczać będzie również kciuk w buzi i go ssać, co pomoże mu wypracować odruch ssania, dzięki któremu będzie mógł wyciągać pokarm z piersi mamy już po urodzeniu.

Wykształcenie wszystkich organów nie jest jednoznaczne z ich dojrzałością, intensywnie rozwijają się jeszcze mózg oraz płuca dziecka. Tym ostatnim pomaga fakt, że połyka ono aktualnie spore ilości płynu owodniowego trenując dzięki temu zarówno układ pokarmowy jak i mięśnie odpowiedzialne za pracę płuc.

Wizualnie, dzięki owłosieniu i poprawiającym się proporcjom ciała, płód coraz bardziej przypomina niemowlaka, którym planowo stanie się za około 13. tygodni.

Poród przedwczesny

Jeśli dziecko z jakichś przyczyn postanowiło jednak nie czekać do końca ciąży i na moment przywitania się ze światem wybrałoby właśnie 27. tydzień, to jego szanse na przeżycie są całkiem spore, bo około 80%. Narażone byłoby jednak na bardzo wiele schorzeń i komplikacji zdrowotnych, które są częstym udziałem wcześniaków z tego okresu.

Kobieta w 27. tygodniu ciąży

Koniec drugiego trymestru to nie czas na rewolucje w ciele czy zachowaniu kobiety, ale są pewne rzeczy, których być może wcześniej nie doświadczyła i będą one swego rodzaju nowością. Wspominaliśmy, że dziecko ćwiczy odruch ssania, aby być przygotowane na picie z piersi mamy. Piersi mamy też zaczynają ćwiczyć produkcję pokarmu dla maleństwa. To w tym tygodniu najczęściej pojawia się u kobiet siara, czyli pierwsze mleko, jakie zostanie wyprodukowane przez kobietę. Bardzo istotne jest, aby nie próbować odciągać lub zbierać pokarmu laktatorem, bo to tylko pobudzi laktację, a na tym etapie życia obfita laktacja nie jest czymś, czego brakuje kobiecie do szczęścia. Lepszym rozwiązaniem będą jednorazowe lub wielorazowe wkładki higieniczne.

Reszta dolegliwości w 27. tygodniu ciąży, to mówiąc kolokwialnie klasyki. Duszności, zmęczenie czy zgaga spowodowane powiększaniem się macicy i jej uciskiem na organy wewnątrz kobiety to jedno, zaparcia spowodowane wpływem progesteronu na tempo pracy układu pokarmowego to drugie.

Jeśli jeszcze się nie pojawiły, to właśnie teraz mogą to zrobić – mowa o bardzo żywych snach, nierzadko o zabarwieniu erotycznym. Spowodowane są one oczywiście pracą hormonów i powinny ustać po urodzeniu.

Pomimo tego, że ciężarna może mieć coraz większe problemy z oddychaniem, być zmęczona lub łapać zadyszkę, nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Oczywiście mamy na myśli spacer na świeżym powietrzu lub przepłynięcie żabką paru długości basenu, a nie ustanawiane życiowego rekordu w półmaratonie.

Badania w 27. tygodniu ciąży

Poza standardowymi badaniami takimi jak morfologia krwi i badanie ogólne moczu, w 27. tygodniu powinien zostać również wykonany test obciążenia glikozą oraz badanie poziomu przeciwciał u ciężarnych z grupą krwi Rh- (w celu ustalenia niebezpieczeństwa wystąpienia konfliktu serologicznego).

Bibliografia

Podobne artykuły

dieta po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród

Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Czytaj więcej >
dieta w ciąży

Ciąża i poród

Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >
stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >