Jak zostało Ci mięso z rosołu, jeśli w mięsnym były tylko nóżki, a nie golonka, jeśli ciocia nagle na kawę - uratuje cię galareta. Kiedyś wszystko zalewano przezroczystą masą, by tworzyć finezyjne przystawki. Ba! Nie było i nie ma wesela bez ozorków i nóżek w galarecie. Bo taki smaczek, wchodzi na raz! Sprawdź się w naszym QUIZ-ie.
“Bitwa pod Grunwaldem", “Stańczyk” i Poczet Królów Polskich - te obrazy zna każdy, kto chodził do szkoły. Marsowe oblicza polskich władców wbiły nam się w pamięć, gdy wpatrywaliśmy się w ich wizerunki na ścianie klasy do historii, próbując nie zasnąć. Na pewno wydaje ci się, że odróżnisz Mieszka I od Zygmunta III Wazy… Ale czy na pewno? Sprawdź!Mówił dziad do obrazu, a obraz do dziada ani razu… Ale te obrazy mówią do nas bardzo dużo, a postaci na nich widoczne powinien znać każdy, kto skończył podstawówkę. To jak, odważysz się sprawdzić swoją wiedzę?
Wyciągamy karteczki! Te dwa słowa wypowiedziane przez polonistkę przyprawiały o dreszcze. Dyktanda do dzisiaj śnią nam się po nocach. No, chyba że ktoś był wybitnym znawcą ortografii, wtedy na pewno się nie bał.Ch czy h, ż czy rz? Rozwiąż quiz i przekonaj się, jak dobrze znasz zasady pisowni języka polskiego. Ostrzegamy! Łatwo nie będzie!
Kiedyś prawie cały wolny czas dzieci spędzały na podwórku. Tam grało się w gumę, skakało przez skakankę i robiło fikołki na trzepaku. Berek, chowanego, dwa ognie, podchody – to były zabawy! A każda wiązała się z jakimś sprytnym wierszykiem. Dziś dzieci bawią się inaczej, ale te rymowanki wciąż żyją. Słychać je w przedszkolach, korzystają z nich animatorki zabaw z najmłodszymi, i my także przypominamy je sobie, gdy zostajemy rodzicami. A ty, jeszcze je pamiętasz? Sprawdź się!
Och pierogi… Kto ich nie kocha? Ruskie, z mięsem, na słodko, na słono… Babcinym pierogom nie dorównuje nic na świecie, a najbardziej wytrawni kucharze główkują nad tym, jak to jest możliwe.Przed wami wielki quiz o pierogach, który pokaże, kto naprawdę zna się daniu, o którym nie boimy się mówić, że jest naszą dumą narodową. Jeśli nie znasz odpowiedzi, spytaj babcię. Ona na pewno zdobyłaby komplet punktów.
Język polski jest trudny, nie ukrywajmy. Dlatego tak dużo czasu w szkole spędzamy na szlifowaniu ortografii i gramatyki. Jednak niektóre słowa są naprawdę trudne i mylą się nawet najlepszym.Dobrze ci szło na lekcjach polskiego? W takim razie sprawdź się w naszym dyktandzie. W każdym zdaniu trzeba wybrać odpowiednią formę. Ale uważaj, dwa są naprawdę podchwytliwe!
Pora przypomnieć sobie szkolne dyktanda. Cóż to były za emocje! Niedrogo, a może nie drogo? Niewolno, a może nie wolno? Jak pisać “nie” z różnymi częściami mowy?Rozwiąż QUIZ i sprawdź, ile pamiętasz z lekcji języka polskiego. Pisanie “nie” z różnymi słowami wcale nie jest takie oczywiste. Przekonaj się!
Kiedyś nie było prognozy pogody. Ale każdy stary góral doskonale wiedział, czy zima będzie długa, czy krótka. Nasze babcie też wiedziały, nawet jeśli mieszkały na nizinach. Nie zastanawiały się, czy na Wielkanoc szykować chustę w kwiaty, czy futrzaną czapę. One to wiedziały, bo znały setki pogodowych przysłów, na każdą okazję. Pamiętasz te powiedzonka? Zmierz się w naszym quizie pogodowych przysłów. 100 procent uzyskają tylko prawdziwi przysłowiowi eksperci.
Może i w PRL-u było szaro, buro i na co dzień niezbyt radośnie. Ale grzechem byłoby powiedzieć, że 40 lat temu ludzie byli smutni. Bawić umieliśmy się przednio, nawet jeśli w sklepach po prostu nic nie było.Maryla śpiewała “Kolorowe jarmarki”, Polki jakimś cudem zdobywały brokatowe cienie do powiek, a krawcowe sumiennie wszywały poduszki w ramiona kreacji. Ostatki obchodzono hucznie, nie to, co dziś. Zobaczmy, co pamiętasz z tamtych imprez, niezapomnianych ;)
Gdyby kózka nie skakała… Słyszeliśmy to nie raz. To powiedzonko, to część wiersza, który wcale nie mówi o tym, że kózka źle robi. Bo gdyby nie skakała, to by nudne życie miała! Ale o tym już nasi rodzice i dziadkowie nie wspominali. Mieli za to setki takich powiedzonek, prawie na każdą okazję! Używali ich głównie wtedy, gdy chcieli nas czegoś nauczyć. Na przykład, że nie wolno dłubać w nosie…Chcieli dobrze, wychodziło zabawnie, a czasem trochę strasznie. Rozwiąż quiz i sprawdź, które z rodzicielskich powiedzonek pamiętasz z dzieciństwa! Czy uda ci się dokończyć te kultowe teksty?
Język się nieustannie zmienia. Ciągle pojawiają się nowe słowa, za to inne zanikają. Pojawiają się ich coraz rzadziej i rzadziej, aż można je znaleźć tylko w starych, zakurzonych księgach.Warto jednak je znać. Nie używają ich tylko krnąbrni trefnisie, huncwoci i podfruwajki. Znasz te stare słowa? Chyżo! Sprawdź się w naszym quizie!
Ten serial oglądaliśmy całymi rodzinami. Chwytał za serce i rozśmieszał do łez przez ponad 10 lat. Rodzina Zastępcza to prawdziwy hit telewizyjny!To jeden z najdłuższych polskich seriali. Wyemitowano aż 329 odcinków w 18 seriach! Jak dobrze pamiętasz Rodzinę Zastępczą? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!