portalparentingowy.pl
Ropienie oczu u noworodka

pixabay.com

Ropienie oczu u noworodka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zaropiałe oczy u dziecka to łatwo zauważalny, ale równocześnie niepokojący objaw. Jeśli zostanie zignorowany, może to zagrozić zdrowiu niemowlęcia. Co wywołuje ropienie oczu u noworodka i jak można to leczyć?

Ropienie oczu u noworodka – przyczyny

Objaw ten najłatwiej zauważyć z samego rana, nie przypomina on zwyczajnych „śpioszków”, zamiast tego oczy dziecka są obficie pozlepiane, wydzieliną pokryta jest tak górna jak i dolna powieka. Może się nawet zdarzyć, że niemowlę będzie miało problemy z otwarciem oczu.

Sama ropa jest rezultatem odruchów obronnych organizmu. Jeśli ciało atakowane jest przez bakterie lub wirusy, to w tym miejscu gromadzą się białe krwinki, mające za zadanie zwalczyć infekcję, czego wynikiem jest właśnie pojawienie się ropy. Ta zaś w normalnej sytuacji odprowadzana jest przez kanalik nosowo-łzowy. Nie zawsze łatwo zauważyć problem w ciągu dnia poprzez ciągłe mruganie dziecka, gdy jednak noworodek śpi, ropa nie może znaleźć ujścia i stąd wynika jej nadmierne gromadzenie się.

Pierwszą z przyczyn może być infekcja bakteryjna. Jej źródła są różne, bakterie mogły się dostać do oczu niemowlęcia w szpitalu, ale również jest ryzyko, że zaczęła się podczas porodu, kiedy to wywołały ją drobnoustroje z kanału rodnego.

Kolejną przyczyną jest niedrożny kanalik łzowy, co oznacza, że łzy nie oczyszczają gałki ocznej. Zdarza się dosyć często, a pojawiający się przy tym zastój łez sprzyja namnażaniu się bakterii.

Ropienie oczu u noworodka wywoływane jest też przez zapalenie spojówek, czyli powikłanie po infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Towarzyszą mu zaczerwienione oczy i opuchlizna, dziecko odczuwa także swędzenie i pieczenie, co sygnalizuje intensywnym pocieraniem oczu. Jeśli zaś brak objawów świadczących o jakiejkolwiek infekcji, ale nadal obserwujemy ropę w oczach, to istnieje szansa, że jest to reakcja alergiczna.

Najczęstsza zaś przyczyną jest brak odpowiedniej higieny. Należy dbać o to, by dziecko nie dotykało oczu brudnymi rączkami, a także o przemywanie wrażliwych powiek noworodka.

Ropienie oczu u noworodka – leczenie

Infekcja wywoływana przez bakterie wymaga leczenia antybiotykiem. Ma on postać kropli lub maści i powinien być przepisany przez lekarza, ze względu na wyjątkową delikatność niemowlęcych oczu.

Gdy okaże się, że winowajcą jest niedrożny kanalik łzowy, udajemy się z dzieckiem do okulisty. Może on zalecić masaż worka łzowego i dopiero jeśli ta technika zawiedzie, stosuje się zabieg przedmuchania kanalika.

Ropienie oczu u noworodka – domowe sposoby

Przede wszystkim dobrze będzie usunąć nadmiar ropy, by ułatwić dziecku otwarcie oczu. Dobrze nadają się do tego jałowe gaziki, nawilżone przegotowaną wodą. Nie należy przemywać jednego oka wielokrotnie tym samym gazikiem, jeśli musimy powtórzyć czynność, powinniśmy wziąć kolejny, a ten zużyty wyrzucić. Przemywamy zaś od zewnętrznego kącika oka do wewnątrz, w kierunku nasady nosa.

Jeśli po tym, jak oczyściliśmy oczy dziecka, więcej się już taki stan nie powtarza, to można uznać, że nie ma żadnego poważnego zagrożenia. Należy jednak reagować, jeśli ropienie oczu u noworodka nawraca, bo może to przejść w poważną infekcję.

Podobne artykuły

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Niemowlę

Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Czytaj więcej >
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >
Niemowlę: metody na uspokojenie

Niemowlę

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Czytaj więcej >
Kolor: oczu dziecka, przewidywanie

Niemowlę

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Czytaj więcej >
Dziecko kąpiel

Niemowlę

Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

Czytaj więcej >