Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy w ciąży można się opalać? Ginekolog odpowiada

Czy w ciąży można się opalać? Ginekolog odpowiada

Kobieta w ciąży się opala
Fot. Freepik/wayhomestudio

Wiele przyszłych mam boi się wychodzić na zewnątrz w upalne dni. Po pierwsze nie chcą narażać się na gorąco i wysokie temperatury. Po drugie chcą za wszelką cenę unikać kontaktu ze słońcem.

Ale pogoda za oknem jest wspaniała i aż kusi, żeby wyskoczyć nad jakąś wodę i poleżeć na kocyku. Czy jest to bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.

Czy w ciąży można się opalać

Kobietom w ciąży zaleca się spacery i przebywanie na świeżym powietrzu. Jednocześnie jednak przestrzega się je przed upałem i wysokimi temperaturami oraz nadmiernym męczeniem się. Wiele osób uważa, że w tym stanie raczej zostać w domu, a już na pewno nie jechać na plażę!

Nasze babcie i ciocie radziłyby pewnie, żeby się nie opalać. A już szczególnie brzucha! Wokół tego narosło bardzo wiele przesądów. Tak jak i wokół tego, że słońce w ciąży jest szkodliwe. Okazuje się, że nie do końca tak jest i nawet w upalne dni można wychodzić na zewnątrz.

Na ten temat postanowił wypowiedzieć się profesor Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA na swoim Instagramie. Opublikował krótki filmik, w którym rozwiewa wszelkie wątpliwości.

opalanie w ciąży
Fot. Freepik/wayhomestudio

Ginekolog mówi, czy można opalać się w ciąży

Do nakręcenia rolki zainspirowały go mamy, które w czasie ciepłych dni plażowały nad Bałtykiem. "Ciąża nie jest najlepszym czasem na opalanie się" - potwierdził ginekolog. Nie oznacza to jednak, że trzeba unikać plaży, tym bardziej że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest wskazane mamom.

Profesor Wielgoś przypomniał, jak bezpiecznie plażować w czasie ciąży. Najważniejsze są: nakrycie głowy, ochrona ciała, na przykład chusta pareo, dużo wody i oczywiście kremy z filtrem. Jeśli o to zadbasz, pobyt na plaży nie będzie niebezpieczny. Zrezygnuj jednak z leżeniem na słońcu przez dłuższy czas.

Codzienna dawka słoneczka się przyda ze względu na witaminę D, ale nie w samo południe. Trzeba zachować rozsądek. W czasie upałów lepiej unikać męczących spacerów i zawsze mieć przy sobie dużą butelkę wody! W gorące dni powinniśmy wypijać przynajmniej 1 l więcej niż zazwyczaj.

Ograniczanie słońca w ciąży

Stosowanie wysokich filtrów SPF w ciąży jest konieczne nie tylko na plaży. Warto nakładać je codziennie. A to dlatego, że zmiany hormonalne w ciąży mocno wpływają też na naszą skórę. Jest ona bardziej reaktywna. Okazuje się, że pod wpływem hormonów ciążowych jesteśmy też  bardziej narażone na czerniaka, czyli nowotwór skóry.

W ciąży istnieje też ryzyko pojawienia się ostudy. To nieestetyczne przebarwienia i plamy, które występują na twarzy i szyi pod wpływem promieniowania UV i hormonów. Na słońce powinny także uważać kobiety, które mają problem z obrzękami w ciąży. Upał u wszystkich nasila puchnięcie nóg i dłoni, a w czasie ciąży bywa to szczególnie kłopotliwe.

Przegrzanie zawsze jest niebezpieczne, a w ciąży jest podwójnym zagrożeniem. W III trymestrze może nawet wywołać przedwczesny poród. Jeśli nawet schroniona w domu źle znosisz upał, lepiej zrezygnuj z siedzenia na plaży. Jeśli tylko poczujesz się słabo, od razu schowaj się w chłodnym i zacienionym miejscu.

Zobacz także:

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać

Tu 3-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, a 5-latków nie odprowadza się do przedszkola. Zgadniesz co to za kraj?

Zasypiasz na stojąco i nie możesz jeść? To wcale nie musi być przemęczenie

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?