Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Gazy u noworodka – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Gazy u noworodka – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Gazy u noworodka – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?
pixabay.com

Gazy u noworodka – objawy

Gazy u noworodka nie są niczym niespotykanym, dlatego zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. W końcu trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko tuż po przyjściu na świat nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej flory jelitowej i ukształtowanego układu pokarmowego. Po narodzinach maluch musi nauczyć się trawienia pokarmu, a na to potrzeba czasu. Najczęstszym objawem gazów u noworodka jest płacz dziecka, wzdęty brzuszek, nadmierne ulewanie się, bóle brzuszka, podkulanie nóżek, odbijanie się. Jeśli nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy nie ma powodów do zmartwień, ponieważ to znak, że układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo. Jeśli jednak pojawi się biegunka, a także spadek masy ciała należy skontaktować się z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Gazy u noworodka – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się gazów u noworodka jest kolka jelitowa. Trudno o jednoznaczne wskazanie powodów, dla których część maluchów cierpi na tę dolegliwość, ale uważa się, że ma ona związek z niedojrzałością układu pokarmowego u niemowląt, która przemija samoistnie po pierwszym roku życia dziecka. To jednak nie jedyna przyczyna pojawiania się gazów u niemowlaków. Często powodem tego typu dolegliwości jest również nieodpowiednia technika karmienia, przez co maluch łyka zbyt dużo powietrza. Część noworodków ma alergię pokarmową, przeważnie dotyczy to mleka krowiego. Możliwą przyczyną jest także nietolerancja laktozy albo glutenu. Zdarza się również, że przyczyną jest zbyt duża ilość przyjmowanego pokarmu oraz zbyt szybkie jedzenie, przez co maluch może się krztusić i w efekcie połykać zbyt dużą ilość powietrza. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym przyczyną może być nieodpowiednie mleko, albo zbyt duża lub zbyt mała butelka. Gazy u noworodka mogą być także objawem zespołu jelita drażliwego albo wirusowego nieżytu żołądka i jelit. Dlatego też jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Jedynie specjalista będzie w stanie ocenić, co jest przyczyną tych dolegliwości, a po postawieniu prawidłowej diagnozy wprowadzi odpowiednie leczenie.

Gazy u noworodka – jak sobie radzić?

Gazy u noworodka są naturalną reakcją organizmu, dlatego jeśli pojawiają się w normalnej ilości i nie towarzyszy im nieprzyjemny zapach oraz inne dolegliwości, nie należy z nimi walczyć. W sytuacji, gdy ich pojawienie się nie jest wynikiem innej nieprawidłowości, gazy są wręcz wskazane, ponieważ usprawniają perystaltykę jelit. Jeśli jednak maluch cierpi z powodu nadmiaru gazów warto poznać ich przyczynę, aby móc ulżyć mu w tej dolegliwości. Aby postawić odpowiednią diagnozę konieczna jest wizyta u lekarza. Pediatra nie tylko przeprowadzi wywiad, ale także zleci wykonanie dodatkowych badań, jak USG przewodu pokarmowego, morfologia krwi czy posiew kału, które pomogą ustalić przyczynę pojawiania się gazów. Dopiero wtedy można zastosować odpowiednie leczenie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że organizm malucha jest bardzo delikatny i wrażliwy, dlatego leczenie farmakologiczne jest wskazane jedynie w uzasadnionych przypadkach, jak choroba przewodu pokarmowego. W pozostałych sytuacjach lekarze zalecają masaż brzuszka dziecka, koniecznie wykonywany około 30 minut po karmieniu. Inne sposoby zmniejszenia nadmiaru gazów u noworodka to noszenie malucha w pozycji pionowej i kładzenie na brzuszku, aby umożliwić mu pozbycie się gazów. Pomocna może się okazać także kąpiel, która wpłynie relaksująco na malucha. Ważne jest także, aby trzymać lub nosić dziecko po karmieniu do momentu, aż mu się odbije. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, aby doradził co zrobić, żeby maluch mógł pozbyć się nadmiaru gazów.

Tagi: Dziecko