portalparentingowy.pl
Liszaj u niemowląt – wygląd, rodzaje, przyczyny powstawania i sposoby leczenia

pixabay.com

Liszaj u niemowląt – wygląd, rodzaje, przyczyny powstawania i sposoby leczenia

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Liszaj u niemowląt może występować po dwiema postaciami, jako płaski i zakaźny. Choć obie te choroby często są ze sobą mylone, w rzeczywistości to dwie inne dolegliwości. Jak się objawia liszaj u niemowląt? Co jest tego przyczyną i jak wygląda leczenie?

Liszaj u niemowląt – co to jest?

Liszaj jest chorobą pojawiającą się zarówno na skórze jak i na błonach śluzowych i może występować u osób starszych i niemowląt czy małych dzieci. Charakterystycznym objawem pojawienia się jej są wykwity na skórze głowy, paznokciach oraz błonie śluzowej jamy ustnej. Towarzyszy jej silne swędzenie, które nie dość, że bywa uciążliwe, to jeszcze sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Liszaj u niemowląt może występować pod postacią liszaja płaskiego oraz liszaja zakaźnego.

Liszaj u niemowląt – rodzaje

Choć nazwa mogłaby sugerować inaczej, to liszaj zakaźny i płaski to zupełnie inne choroby. Liszaj płaski jest w dużej mierze chorobą osób dojrzałych, u dzieci występuje rzadko. Zdecydowanie częściej u niemowląt i dzieci pojawia się liszaj zakaźny. Choć obie choroby różnią się przyczyną powstawania i sposobem leczenia, to łączy je jedno – nigdy nie należy ich bagatelizować.

Liszaj u niemowląt – przyczyny powstawania liszaja płaskiego

Liszaj płaski u niemowląt pojawia się stosunkowo rzadko. Choroba ta jest przypisywana osobom starszym, ale zdarzają się przypadki, gdy ta dolegliwość dotyczy dzieci i niemowląt. Liszaj płaski objawia się wykwitami skórnymi, które mają postać sinofioletowych płaskich grudek o lśniącej powierzchni. Grudki pokryte są białymi prążkami, które są nazywane siateczką Wickhama. Co ciekawe, liszaj płaski może mieć różne odmiany: mieszkowy, linijny, przerostowy, odwrócony, zanikowy, pęcherzowy, barwnikowy, obrączkowy, wrzodziejący i erytrodermiczny. W przeciwieństwie do liszaja zakaźnego, przyczyny jego powstawania nie są do końca znane, ale uważa się, że mają podłoże immunologiczne.

Liszaj u niemowląt – leczenie liszaja płaskiego

W przypadku liszaja płaskiego objawy ustępują samoistnie. Zazwyczaj dzieje się to po około roku, ale zdarza się, że wykwity skórne znikają dopiero po kilku latach. Leczenie liszaja płaskiego polega na leczeniu miejscowego skóry, za pomocą glikokortykosteroidów. Dla lepszych rezultatów i szybszego ustąpienia objawów ważne jest szczególne dbanie o higienę skóry. Zwłaszcza w przypadku liszaja u niemowląt, których skóra jest bardziej delikatna, ważne jest odpowiednie nawilżenie jej. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry przy objawach liszaja płaskiego.

Liszaj u niemowląt – przyczyny powstawania liszaja zakaźnego

Liszaj zakaźny u niemowląt występuje znacznie częściej niż liszaj płaski. Przyczyną jest zakażenie naskórka wywołane najczęściej bakterią gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego. Do zarażenia może dojść w skutek kontaktu z osobą zakażoną. W przypadku niemowlaków i dzieci liszaj zakaźny może pojawić się wskutek osłabionej odporności, ale także w efekcie powikłań po wszawicy, zapaleniu skóry, ospy wietrznej. Dlatego też w przypadku niemowlaków i dzieci do zarażenia najczęściej dochodzi w żłobku lub w przedszkolu. Znacznie bardziej narażone na zakażenie są dzieci przewlekle chore. Liszaj zakaźny może występować pod dwiema postaciami – pęcherzykową i bezpęcherzykową. Jak sama nazwa wskazuje liszaj zakaźny pęcherzykowy charakteryzuje się pojawieniem się ropnych pęcherzy, w których znajduje się płyn żółtego koloru. Liszaj bezpęcherzykowy charakteryzuje się wystąpieniem na skórze grudek, które zasychają i odpadają od skóry. U niemowlaków i dzieci liszaj zakaźny najczęściej pojawia się w okolicach ust, policzków i na podbródku. Choroba ta bywa bardzo dokuczliwa, często towarzyszy jej świąd i ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

Liszaj u niemowląt – leczenie liszaja zakaźnego

Ze względu na objawy oraz umiejscowienie liszaj zakaźny często jest mylony z inną chorobą – ospą wietrzną, grzybicą, a nawet opryszczką. Właśnie dlatego aby mieć pewność, że znamy przyczynę zmian skórnych, należy skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza że liszaj zakaźny wymaga leczenia, a na dodatek w przypadku dzieci ma ostrzejszy przebieg niż u dorosłych. Bardzo często chorobie tej towarzyszy ogólne osłabienie organizmu i gorączka, a nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań. Leczenie liszaja zakaźnego u niemowląt i dzieci polega na podaniu maści z antybiotykiem, a także na szczególnym dbaniu o skórę malucha. Ważne jest, by dziecko nie drapało miejsc, gdzie pojawiły się zmiany skórne, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby. W przypadku szybkiej diagnozy i wprowadzenia leczenia, objawy powinny ustąpić po około 10 dniach. Jeśli jednak choroba nie ustąpi konieczna jest zmiana antybiotyku na inny, ponieważ prawdopodobnie organizm może być odporny na podawany lek.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >