Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Szkoły mają czas tylko do 15 sierpnia. Te zmiany dotyczą także woźnych
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 02.06.2024 14:27

Szkoły mają czas tylko do 15 sierpnia. Te zmiany dotyczą także woźnych

dzieci szkoła
Fot. Canva/Getty Images

Zostało kilka dni nauki, potem znacznie luźniejszy czas w szkole i długo wyczekiwane wakacje. Uczniowie odpoczną, a nauczyciele i inni pracownicy szkoły ruszą do pracy. W dwa miesiące muszą zorganizować szkołę na nowo. 

Na wprowadzenie niektórych mają czas tylko do 15 sierpnia 2024 roku. Co musi zmienić się w szkole, nim we wrześniu otworzą się na nowo jej drzwi?

Zmiany w szkole do 15 sierpnia 2024

15 lutego w życie weszła tzw. ustawa Kamilkowa. Prawo, które ma zapewnić dzieciom pewne standardy bezpieczeństwa, obowiązuje nie tylko szkoły. Zasady, które wprowadza, muszą stosować także kółka zainteresowań, kluby sportowe czy organizacje kościelne. 

Każda placówka musi sporządzić odpowiedni dokument, w którym znajdą się standardy opieki i ochrony, które w niej obowiązują. Jak mówiła w rozmowie z Portalem Samorządowym Anna Krawczyk z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nauczycieli, opiekunów i inne osoby pracujące z dziećmi, obowiązują postanowienia Kodeksu Karnego, ale nie tylko.

O ile myśli zbiorowej raczej znany jest fakt, że podejmowanie jakichkolwiek działań o charakterze seksualnym wobec dziecka poniżej 15. roku życia jest przestępstwem, o tyle w "zasadach bezpiecznych relacji" dobrze jest zapisać to, co sobie wcześniej przedyskutowaliśmy w zespole i poddaliśmy wspólnej refleksji, a co wiąże się z ochroną dzieci. Na przykład to, że nawiązywanie z dzieckiem - również starszym niż piętnastoletnie - relacji o charakterze romantycznym lub seksualnym jest niedopuszczalne.

szkoła
Fot. Pexels

Kto ustala zasady obowiązujące w szkole

Po pierwsze placówki muszą działać w zgodzie z zapisami obowiązującego w RP prawa. Nie może być tu mowy o wyłączeniu z zapisów żadnej osoby pracującej w tych instytucjach. Dlatego warto, aby szkoły do współtworzenia dokumentu zaprosiły nie tylko nauczycieli. 

Z naszych fundacyjnych doświadczeń wynika (…) że powoływaniu zespołu powinny towarzyszyć dwie kluczowe zasady. Pierwsza z nich to "zróżnicuj perspektywy", a druga "zadbaj o to, aby zespół miał mandat do działania". Zróżnicowanie perspektyw oznacza, że w zespole powinny znaleźć się osoby pełniące różne funkcje w danej instytucji, np. w przypadku szkoły do zespołu warto zaprosić członka grona pedagogicznego, szkolnego psychologa lub pedagoga, ale także pana woźnego, panią kucharkę - mówiła Krawczyk.

To istotne przez wzgląd na różne perspektywy i różne spojrzenia tych osób. Każdy z nich współpracuje z dziećmi na nieco innej płaszczyźnie i w nieco innych okolicznościach. Przedstawicielka Fundacji zwraca uwagę, że te różnorodne perspektywy są kluczowe, by zyskać pełen obraz potrzeb podopiecznych.

Co gwarantuje dzieciom ustawa Kamilkowa?

Po tragicznej śmierci Kamilka z Częstochowy, ustawodawca stworzył ścieżki postępowania, wg. których należy działać w przypadku podejrzenia, że dziecku może dziać się krzywda. Tzn. że jeśli pracownik szkoły zauważy niepokojące ślady na ciele dziecka, czy dziwne zachowanie sugerujące, że ktoś może je krzywdzić, ma obowiązek zgłosić swoje podejrzenia. Zaniechanie procedur podlega karze określonej w ustawie. 

Ustawa Kamilkowa nakłada także pewne obowiązki np. na hotelarzy, choć tu akurat zapisy są mało precyzyjne. Wiemy, że hotel ma obowiązek weryfikować, czy dziecko, z którym przyjeżdżamy do obiektu to nasz podopieczny, jednak nie ma regulacji, jak mają to robić.

Ustawa budzi mieszane uczucia, bo nauczyciele uważają, że niektóre jej zapisy są dla nich krzywdzące. Inne natomiast ograniczają kontakty z podopiecznymi do oficjalnych kanałów, co może przynieść skutek odwrotny, niż ochrona małoletnich.

Zobacz także:

Koniec nudnych godzin wychowawczych w szkołach. Zastąpią je inne lekcje

Już za kilka dni o tej porze, będzie po wszystkim. Nauczyciele powinni przygotować się na najgorsze

Czy można zdać z jedynką na świadectwie? Uczniowie będą zaskoczeni