Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Pigułka dzień po nie działa poronnie. Ten i 8 innych mitów o antykoncepcji awaryjnej
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 28.06.2024 13:55

Pigułka dzień po nie działa poronnie. Ten i 8 innych mitów o antykoncepcji awaryjnej

zakochana para tabletka dzień po
Fot. Picaby/AdinaVoicu

Pigułka dzień po nie ma nic wspólnego z aborcją, nie powoduje niepłodności i nie zachęca do ryzykownych zachowań seksualnych. Jest w pełni legalna i łatwo dostępna. Niestety kobiety karmione mitami i nieprawdą boją się korzystać z tej bezpiecznej metody antykoncepcji awaryjnej. Pora to zmienić.

W kampanii "Poranek PO" eksperci z działu farmacji i ginekologii oraz położnictwa rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi antykoncepcji awaryjnej.  

1. MIT: Pigułka dzień po działa wczesnoporonnie

FAKT: Antykoncepcja awaryjna nie wywołuje poronienia, jej zadaniem jest zapobiegnięcie owulacji. Tabletka antykoncepcji awaryjnej przesuwa cykl kobiety o 5 dni. Plemniki, które znajdą się w tym czasie w przewodzie rodnym kobiety, nie mogą wtedy znaleźć komórki jajowej i umierają.

2. MIT: Tabletka dzień po ma okropne skutki uboczne

FAKT: Antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna, a skutki uboczne po zażyciu pigułki dzień po występują rzadko. Należą do nich i.in.: ból brzucha, wymioty, osłabienie, krwawienie. Ich przebieg jest łagodny, a sama tabletka była wielokrotnie badana pod tym kontem. 

Tabletki z blistrach i lekarz wypełniający dokumenty

3. MIT: Tabletkę dzień po można wziąć tylko w dzień po stosunku

FAKT: Antykoncepcję awaryjną można stosować nawet do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Zależy to od wywiadu z lekarzem/farmaceutą oraz rodzaju tabletki. Im wcześniej zgłosimy się po leki, tym większa szansa, że nie dojdzie do zapłodnienia. Każdy dzień zwłoki, przybliża nas do owulacji.

4. MIT: Kobiety łykają pigułkę dzień po jak cukierki

FAKT: W Polsce mamy najniższy w Europie odsetek kobiet korzystających z antykoncepcji awaryjnej. Wiele z nich nie wie, że to legalna i łatwo dostępna możliwość zapobiegania niechcianej ciąży. "Awaryjna" oznacza, że nie może ona zastąpić zwykłych metod antykoncepcji, a powinna być stosowania jedynie doraźnie.

5. MIT: Tabletki dzień po powodują niepłodność

FAKT: Antykoncepcja awaryjna nie ma żadnego wpływu na przyszłą płodność kobiety. Jej zastosowanie wpływa jedynie na owulację w tym jednym cyklu, w którym została zastosowana. Można używać jej wielokrotnie, jest całkowicie bezpieczna.  

6. MIT: Antykoncepcja awaryjna powoduje uszkodzenia płodu

FAKT: Tabletka dzień po zapobiega zapłodnieniu, nie ma więc żadnego wpływu na płód. W przypadku, gdyby kobieta była już w ciąży w trakcie jej zażywania, nie spowoduje on aborcji. Pigułka dzień po nie szkodzi płodowi, a ciąża pozostanie zdrowa.

7. MIT: Pigułka dzień po powoduje raka

FAKT: Badania nie wykazały związku pomiędzy stosowaniem tabletki dzień po a zwiększeniem możliwości zachorowania na raka. Antykoncepcja awaryjna jest stosowana doraźnie, nie niesie ze sobą zatem żadnych długotrwałych skutków zdrowotnych.

8. MIT: Pigułka dzień po jest w Polsce nielegalna

FAKT: Pigułka dzień po jest legalna. Aby ją zdobyć, trzeba iść do lekarza lub farmaceuty, który wypisze receptę i zrealizuje świadczenie. Kobieta, która chce otrzymać tabletkę dzień po zostanie poddana wywiadowi lekarskiemu, aby wykluczyć komplikacje (PCOS, problemy hormonalne itp.) i dobrać najlepszą antykoncepcję awaryjną. Tabletkę dzień po mogą otrzymać kobiety po 15. roku życia, nie potrzebują zgody rodzica, mogą dokonać zakupu samodzielnie.  

9. MIT: Pigułka dzień po zachęca do ryzykownych zachowań seksualnych

FAKT: W żadnej mierze tabletka dzień po nie jest zachętą do niezabezpieczonego seksu. Nie może być stosowana jako stała forma antykoncepcji. Pigułka dzień po nie chroni przed chorobami wenerycznymi, a jedynie zapobiega zapłodnieniu, inne ryzyka wynikające z seksu bez zabezpieczenia, nadal mogą wystąpić.

Zobacz też:

Będzie 100 proc. wypłaty na L4. Zmiany dla wszystkich, poza kobietami w ciąży

Wazektomia jest bezpieczna. Wszystko, co musisz wiedzieć o męskiej antykoncepcji

Mikroplastik w jądrach psów i mężczyzn. Może wywoływać bezpłodność

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?