portalparentingowy.pl
Ciąża: plamienia

fot. unsplash.com/Alicia Petresc

Co oznaczają plamienia w czasie ciąży?

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Plamienia w czasie ciąży mogą się pojawić z wielu powodów. Część z nich jest w pełni naturalnych, jednak niektóre z nich mogą zwiastować poważne problemy. Z tego też względu pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować.

Plemienia w czasie ciąży przez niektóre kobiety mogą być mylone z miesiączkami, jednak różnią się od nich w kilku aspektach. Po pierwsze plamieniem zazwyczaj nazywamy sytuację, kiedy wydzielina z pochwy jest zabarwiona przez krew. Z tego też względu plamienia są o wiele mniej obfite niż standardowa miesiączka. Mogą też się pojawić bardziej obfite krwawienia, ale wciąż nie muszą one oznaczać najgorszego z możliwych scenariuszów.

Ich pojawienie się, może mieć miejsce już na samym początku ciąży i w takiej sytuacji wynika często z zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. W czasie tego procesu zarodek niejako wżera się w ścianę narządu, przez co może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośny, co prowadzi do niewielkiego krwawienia.

Plamienie w czasie ciąży, jako sygnał ostrzegawczy

Warto też zaznaczyć, że kolor krwi w czasie plamienia może się różnić. Różnica wynika z tego, czy krew zaczęła już krzepnąć. Jeżeli krew jest świeża, to będzie miała intensywny czerwony kolor. Natomiast, jeżeli zaczęła już krzepnąć, to jej barwa będzie bardziej wpadać w kolor brązowy.

Choć w wielu przypadkach plamienie nie musi oznaczać zagrożenia dla mamy, czy też dziecka, to każde jej pojawienie powinno być konsultowane z lekarzem. Dzięki temu specjalista będzie mógł ocenić, co dokładnie do niego doprowadziło.

Jest to o tyle ważne, że plamienie w pierwszym trymestrze ciąży może oznaczać ryzyko wczesnego poronienia. Na szczęście nie musi to oznaczać końca ciąży i przy zachowaniu odpowiednich zasad dotyczących trybu życia, a także przyjmowania niekiedy odpowiednich leków, ciąża może zostać uratowana.

Niestety według statystyk samoistne poronienie dotyka nawet 15% kobiet w ciąży, dlatego tak ważne jest, aby obserwować, jakie sygnały wysyła nam nasze własne ciało.

Dodatkowo plamienie może też oznaczać rozwinięcie się ciąży pozamacicznej. Jest to stan zagrożenia życia dla kobiety i wymaga szybkiej pomocy ze strony lekarza. Czasami jest to także objaw nieprawidłowego umiejscowienia łożyska w macicy. Stan ten jest nazywany łożyskiem przodującym.

Plamienie może też się pojawić na skutek uderzenia w brzuch lub po nadmiernym wysiłku. Jeszcze raz podkreślamy, że nie każde plamienie oznaczać musi tragedie, ale zawsze warto zbadać jego dokładną przyczynę. Dzięki temu przyszła mama będzie dokładnie wiedziała, co ma zrobić, jeżeli pojawią się jakieś komplikacje.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Mamotoja.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >