Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Festiwal pogardy. Mało popularne dzieciaki w takie dni mają przekichane
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 14.02.2024 09:49

Festiwal pogardy. Mało popularne dzieciaki w takie dni mają przekichane

Walentynki w szkole
Fot. Freepik

Walentynki - święto komercji, tandetnych gadżetów z “chińskiego sklepu” i niemożliwych kolejek do restauracji. Dziś wiele dzieciaków po prostu nie poszło do szkoły. Bo i po co? Żeby zobaczyć, jak ci popularni się z nich śmieją?

“Ile dostałaś kartek?” - dziś to pytanie będzie wybrzmiewać echem na wielu szkolnych korytarzach. Zadadzą je tylko ci, którzy są bezpieczni, bo dostali dużo, ci uczniowie, a zwłaszcza uczennice, które nie dostaną żadnej, są narażeni na kpiny.

Walentynki w szkole to porażka

W klasach 1-3 wychowawcy troszczą się o to, aby każde dziecko dostało miłą kartkę. Uczniowie robią je w czasie zajęć plastycznych. Piszą sobie miłe rzeczy, wcale nie jakieś romantyczne, ale że lubią kolegę i fajnie się z nim gra w piłkę.

W czwartej klasie okres ochronny się kończy. W edukacji i w opiece skok między 3. a 4. klasą jest jak wyprawa na księżyc na trzykołowym rowerku. Nie dość, że nauczycieli jest więcej, trzeba biegać nagle między klasami, samemu ogarnąć czego się uczyć i zmierzyć się ze stopniami. A do tego dochodzą hormony. Tak, dzieci 10-, 11-letnie zaczynają dojrzewać płciowo. A nikt już się nad nimi nie trzęsie “laba się skończyła” - słyszą.

Dla nich naprawdę ma znaczenie, co myślą i mówią o nich koledzy i koleżanki. To właśnie na tym etapie zaczyna widać, kto jest gwiazdą, a kto… no właśnie. To dla tych drugich Walentynki to jeden z najgorszych dni w roku. Bo teraz, w czasie ustalania pozycji w grupie ci, którzy stoją w hierarchii wyżej, będą dręczyć tych, którzy stoją niżej.

Kopia – Marta L - 2024-02-13T191835.627.jpg

Co czują dzieci, które nie dostaną kartki

Te walentynkowe kartki, lizaki w kształcie serca i inne plastikowe gadżety są jak trofeum. “Tak mnie lubią, że dają mi prezenty” - chwalą się te popularne dzieciaki. A reszta stoi w kąciku i zazdrości. “Najładniejsza w klasie” potrzebuje pomocy koleżanek, żeby te podarki od wielbicieli zabrać do domu.

Najbliższym koleżankom może nawet coś skapnie, bo mniej odważni chłopcy dadzą kartkę im zamiast GWIEŹDZIE. A te dalej od żłoba… mogą sobie popatrzeć.

Patrząc na córkę, która wraca ze smutną miną bez ani jednej kartki serce ci pęka. Bo przecież jest warta więcej, niż plastikowe serduszko, albo tandetna kartka. Tylko jak ją pocieszyć, jak wesprzeć jej poczucie własnej wartości, gdy jej serce pęka przez taki drobiazg?

Jak pocieszyć dziecko, które czuje się odrzucone

Przekonywanie nastolatki, że to wszystko nie ma znaczenia, wcale nie będzie łatwe. Dzieci w tym wieku są niezwykle wrażliwe, również, a może przede wszystkim na punkcie tego, jaką opinię mają o nich rówieśnicy. Dlatego pozwól dziecku cierpieć. Nie neguj jego uczuć - ma do nich prawo. Choćby serce ci pękało, bądź obok i czekaj. Możesz potwierdzić, że ma prawo odczuwać smutek i żal.

Jednocześnie zapewnij, że jest piękną, mądrą osobą, która jeszcze nie raz błyśnie i jest w stanie osiągnąć znacznie więcej, niż naręcze kolorowych kartek. Zaproponuj kubek kakao, albo wspólne wyjście do cukierni, zróbcie razem coś innego, niż zwykle. 

Wspieraj i towarzysz

Tego wieczoru dziecko będzie cię potrzebować. Postaraj się, żeby było miło i tak, jak małym dzieciom raczej nie powinno się odciągać uwagi od trudności, tak w przypadku nastolatka warto to zrobić.

Zróbcie sobie wieczór SPA, zabawne maseczki w płachtach, manicure, kino domowe z popcornem i lodami jedzonymi prosto z pudełka - to jest dokładnie to, czego twoja córka może dziś potrzebować. Tego dnia bądź jej najlepszą przyjaciółką. Jeśli potrzebuje - niech płacze, jeśli to możliwe - śmiejcie się. 

Z synem możesz obejrzeć film przygodowy, zagrać w szachy, a ze starszym nastolatkiem wybrać się na siłownię - tego dnia nie ma tam tłumów. Warto zastanowić się, co on lubi i zaangażować się w jego pasję.

Opowiedz, jeśli dziecko będzie chciało słuchać o swoich niespełnionych miłościach. Skup się na pozytywach i zabawnych anegdotach. Ten wieczór zapadnie wam w pamięć. 

Zobacz także:

Najchętniej spałby do południa. Jak budzić do szkoły obrażonego nastolatka?

Zamiast budować mury, uchylaj drzwi. Na nastolatka naprawdę można przestać krzyczeć

Nastolatka upodlona przez kolegów z klasy. Nie chciała z nimi pić alkoholu