Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Skąd się wzięło Święto Pracy 1 maja? To wcale nie był wymysł PRL
Beata Łajca
Beata Łajca 01.05.2024 10:28

Skąd się wzięło Święto Pracy 1 maja? To wcale nie był wymysł PRL

obchody Święta Pracy
fot. Wikimedia Commons/Jerzy Bereszko

Już za chwilę będziemy obchodzić Święto Pracy. W Polsce data 1 maja kojarzy się z kolorowymi pochodami, jakie kroczyły ulicami miast w czasach PRL. Ale to święto wcale nie jest wymysłem władzy ludowej. Jego historia jest dużo dłuższa i znacznie bardziej dramatyczna.

Święto Pracy bierze początek w historii Stanów Zjednoczonych. 1 maja świętuje większość krajów na świecie, podczas gdy w USA obchody święta przeniesiono na początek września. Trudno się dziwić. Amerykanom data 1 maja nie kojarzy się dobrze.

Święto na pamiątkę wydarzeń z 1886 roku

Młodzież w galowych strojach i biało-czerwone flagi łopoczące na wietrze na uroczystym pochodzie. Tak kojarzy nam się 1 maja. Ale mylą się ci, którzy uważają, że Święto Pracy było pomysłem władz komunistycznych PRL, chociaż z komunizmem ma dużo wspólnego.

Święto ma swój początek w protestach robotników 1 maja 1886 roku w Chicago. Pracownicy wyszli na ulicę, aby zademonstrować swój sprzeciw wobec tragicznych warunków, w jakich byli zmuszeni pracować. Demonstracje rozpoczęły się pokojowo, ale skończyły tragicznie.

4 maja 1886 policja krwawo stłumiła robotniczy protest, a osoby za niego odpowiedzialne, zostały skazane na śmierć. W 1889 roku, aby upamiętnić dramat, jaki rozegrał się w Chicago, podczas kongresu w Paryżu, II Międzynarodówka Komunistyczna ustanowiła 1 maja Świętem Pracy. Do Polski święto trafiło już rok później.

obchody Święta Pracy
fot. Wikimedia Commons/Michał Kujath

Święto Pracy w Polsce

Polska była w gronie tych krajów, które bardzo szybko zaczęły obchodzić Święto Pracy. Pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku i w niczym nie przypominały radosnych scen, które kojarzymy z tą datą. W Warszawie 1 maja tego roku wyszło na ulicę 8000 robotników, którzy protestowali, domagając się 8-godzinnego dnia pracy.

Od tego czasu świętowano co roku, chociaż często wiązało się to z interwencją policji. Dopiero po wojnie Święto Pracy w Polsce zyskało nowe oblicze, a świętem państwowym i dniem wolnym od pracy stało się oficjalnie w 1950 roku.

Władza ludowa widziała w Święcie Pracy ogromny potencjał. Dla partii była to świetna okazja do demonstrowania związku z robotnikami, dlatego obchody majowe stały się bardzo huczne, a ich obowiązkowym elementem były marsze, które praktykuje się do dziś, chociaż już całkiem inaczej. A jak to wygląda na świecie?

Święto Pracy na świecie

Święto Pracy 1 maja jest obchodzone w wielu krajach na całym świecie, ale w samych Stanach Zjednoczonych zmieniono jego datę. 1 maja w Ameryce kojarzył się zbyt negatywnie, dlatego dzisiaj Amerykanie świętują w pierwszy poniedziałek września, spotykając się najczęściej przy grillu.

W Europie świętuje także Francja, Niemcy, Włochy, Norwegia, Finlandia, Szwecja, Słowenia i Rosja. A każdy z krajów ma swoje zwyczaje tego dnia. Bardzo widowiskowo Święto Pracy wygląda w Grecji, gdzie puszcza się w niebo kolorowe latawce, a domy przystraja kwiatami.

Święto Pracy obchodzi się też w Panamie, Meksyku, Argentynie, Brazylii, a nawet Chinach i Pakistanie. Chińczycy odwiedzają wtedy swoich bliskich, czasem na drugim końcu kraju. W Meksyku 1 maja oddaje się cześć… osłom, dziękując im za ciężką pracę. Zwierzęta ubrane w odświętne stroje są prowadzone przez właścicieli w pięknych, kolorowych pochodach.

Zobacz także:

Na długi weekend z dziećmi wybierzcie Kotlinę Kłodzką. Ten region jest jak z bajki

Wafle rodem z PRL. Ten przepis to łatwizna, a deser smakuje obłędnie!

Z jakiego kraju są te potrawy? Sprawdź swoją wiedzę kulinarną

5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj
matura w PRL
Matura w PRL
Na kilka dni przed pierwszymi maturami absolwenci liceów na pewno drżą ze strachu o to, co znajdą w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych. 40, 50 czy 60 lat temu do egzaminu dojrzałości w czasach PRL podchodzili nasi rodzice albo dziadkowie. Nimi także targały silne emocje, ale dla nich matura była czymś więcej niż dzisiaj. Jak to wtedy wyglądało?W tamtych czasach nie każdy miał szansę zdawać maturę, a wiele osób kończyło swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej. Nie tylko dlatego w PRL matura znaczyła dużo więcej niż dzisiaj. Była pewną oznaką prestiżu i niestety także częścią naturalnej selekcji, nie tylko na komunistycznym rynku pracy. Ale jak już komuś udało się zdać maturę i dostać na studia, to mógł być spokojny o zatrudnienie. Dzisiaj o takim spokoju maturzyści mogą pomarzyć.
Czytaj dalej
Położne ze staszowskiej porodówki walczą o oddział. To, co tam się stało, wzbudza grozę
położne
położne ze Staszowa
W niewielkiej miejscowości Staszów w województwie świętokrzyskim zawieszono pracę oddziału ginekologiczno-położniczego. Od kilku dni sytuacja wygląda tam wyjątkowo nieciekawie. Jest to jedyna porodówka w okolicy i rodzące kobiety muszą jeździć do innych, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów.Wizja zamknięcia szpitala wisiała już od grudnia ubiegłego roku. A 22 kwietnia dyrektor placówki podjął decyzję o zawieszeniu pracy oddziału na czas nieokreślony. Powód? Jak to często bywa – pieniądze.
Czytaj dalej