Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Dziecko

dzieci
15.11.2020 01:00 Czy dziecko powinno chodzić do psychologa?

Choć pomocne mogą być informacje i porady z innych źródeł, to ty najlepiej znasz swoje dziecko. Jeśli nastrój twojego dziecka i reakcje emocjonalne na różne rzeczy wydają się niezwykłe lub po prostu masz przeczucie, że coś jest nie tak, zaufaj swojemu instynktowi. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze zdrowiem psychicznym, im szybciej zostanie ono rozpoznane i leczone, tym lepszy wynik.

Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania
15.11.2020 01:00 Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Ulewanie pojawia się u noworodków zarówno karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. O ile ta przypadłość nie pojawia się za często, to nie powinna niepokoić rodziców. Aczkolwiek jeżeli ulewanie pojawia się po każdym posiłku, to warto skonsultować się z pediatrą, gdyż może być to oznaką różnych dysfunkcji układu pokarmowego, czy alergii pokarmowych, a zwłaszcza uczulenia na mleko. Należy też obserwować, czy przy ulewaniu nie widać żadnych domieszek krwi, a także czy przyrost masy ciała dziecka jest prawidłowy, gdyż wtedy może być to oznaką choroby. Jednakże jeśli ulewanie pojawia się sporadycznie, to jest to sytuacja do opanowania. Ulewanie występuję przeważnie bezpośrednio po karmieniu, ale mogą przytrafić się sytuację, że nastąpi ono w jego trakcie lub po kilkudziesięciu minutach po przyjęciu pokarmu. Niemowlak nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętego zwieracza przełyku, przez co przyjęty przed chwilą pokarm, może wracać ku górze żołądka. Wtedy ulany pokarm nie będzie różnił się od tego, które dziecko spożyło kilka chwil wcześniej. Natomiast w sytuacji, gdy ulewanie występuję w pewnym odstępie czasu po karmieniu, a co za tym idzie spożyty pokarm, będzie miał kontakt z żołądkiem, to wówczas rodzic może poczuć nieprzyjemny i kwaśny zapach, przypominający zważone mleko. Ulewanie jest zjawiskiem fizjologicznym, które przeważnie występuję do szóstego miesiąca, jednakże może ono trwać nawet do dwunastego miesiąca życia.

kąpiel dzieci
14.11.2020 01:00 Czy rodzice pownni kąpać się z dziećmi?

Kąpiesz się lub masz plan zacząć kąpać się ze swoich dzieckiem i zastanawiasz się, czy to aby na pewno dobry pomysł? Nie jesteś jedyny. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy powinno kąpać się ze swoimi dziećmi, a jeżeli tak, to do jakiego wieku.

Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
13.11.2020 01:00 Zatrucie ciążowe - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zatrucie ciążowe jest zespołem charakterystycznych objawów chorobowych, dotykających kobiety w ciąży. Na gestozę szczególnie narażone są kobiety, które po raz pierwszy zachodzą w ciążę zarówno młode mamy, jak również te po 35. roku życia; panie, które spodziewają się ciąży mnogiej; a także te, które są obarczone przewlekłymi chorobami, jak: cukrzyca, choroba nerek, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, czy układu krążenia. Zatrucie ciążowe dotyka również kobiety niedożywione zarówno te, które walczyły z anoreksją, jak również te, zmagające się z otyłością. Gestozę możną podzielić na wczesną i późną. Wczesna pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęściej jest wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie podczas ciąży. Charakteryzuje się rannymi nudnościami oraz wymiotami, które niekiedy mogą trwać również cały dzień. Zazwyczaj przechodzi ona samoistnie i nie wymaga ingerencji lekarza. Jednakże nie należy jej lekceważyć, gdyż może prowadzić do odwodnienia. Wtedy może zajść konieczność uzupełnienia płynów wraz z cennymi elektrolitami, bogatymi w sód i potas. Groźniejszą odmianą zatrucia ciążowego jest gestoza późna, która występuję w trzecim trymestrze. Składa się z dwóch etapów: stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Jej objawów nie należy bagatelizować, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci matki lub/i płodu. Zapada na nią od pięciu do dziesięciu procent kobiet ciężarnych.

dziecko przed komputerem
13.11.2020 01:00 Czy rodzice powinni zostawiać dziecko samo w domu?

Jesteś rodzicem i ufasz swojemu dziecku. Wierzysz w to, że jest ono odpowiedzialne i jeżeli zostanie na 15 minut samo to nic się nie stanie. Jak jest naprawdę? I kiedy najwcześniej powinno się zostawić dziecko samo?

dziecko z telefonem
13.11.2020 01:00 Czy rodzice powinni ograniczyć dziecku czas z telefonem?

Telefony odgrywają w naszym życiu dużą rolę. Wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Już od najmłodszych lat dzieci przyzwyczajane są do używania komórek. Niestety zazwyczaj nasze pociechy robią to zdecydowanie za często. Czy powinniśmy ograniczać używanie telefonów komórkowych naszym dzieciom?

Dojrzewanie dziewcząt - jak zmienia się ciało i zachowanie dziecka?
13.11.2020 01:00 Dojrzewanie dziewcząt - jak zmienia się ciało i zachowanie dziecka?

Dojrzewanie, nazywane inaczej pokwitaniem, jest naturalnym procesem zachodzącym w życiu każdego człowieka. Z wiadomych względów ten moment wchodzenia w dorosłość inaczej będzie wyglądał zarówno u dziewcząt, jak i chłopców. Wynika to z budowy ciała i stanów psychologicznych. Dziewczynki dojrzewają szybciej pod względem emocjonalnych, z kolei chłopcy z racji seksualnej. Zmiany hormonalne u dziewcząt zachodzą wolniej, dlatego ich popęd seksualny może zwiększać się dopiero w końcowej fazie dojrzewania. Z kolei chłopcy, u których hormony buzują szybciej, najpierw dojrzeją pod względem seksualnym, z kolei w końcowym etapie dorastania nauczą się rozpoznawać i przeżywać emocje. Dojrzewanie dziewczynki odbywa się na czterech płaszczyznach: fizycznej, podczas której dochodzi do zmian w ciele; psychicznej, w czasie, w którym dziewczynki zaczynają poznawać swoje stany, uczucia i emocje; seksualnej, czyli w momencie zainteresowania płciowego, a także społecznej, gdy uczą się odgrywać pewne role.

Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
12.11.2020 01:00 Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry

Kaszel to naturalny odruch obrony organizmu, który służy oczyszczeniu górnych dróg oddechowych z zalegających w gardle wydzielin, a także bakterii i wirusów. W wyniku kaszlu w klatce piersiowej wytwarza się wysokie powietrze, które jest usuwane przy okazji gwałtownego wydechu. Zazwyczaj towarzyszy mu głośne chrząknięcie. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza gwałtownie spada. Jeżeli równocześnie z nim nie występuję gorączka, czy bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu to warto wyleczyć go naturalnymi składnikami, które działają na wiele sposobów: łagodzą objawy infekcji i nawilżają gardło, hamują odruch kaszlu, a także wspomagają odkrztuszanie. Aczkolwiek, aby w odpowiedni sposób dobrać miksturę, należy określić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, bowiem inaczej leczy się kaszel suchy i kaszel mokry, a jeszcze inaczej można działać w przypadku kaszlu mieszanego.

dziecko-1604781038
07.11.2020 01:00 Rodzice wygrali "bitwę" o nadanie dziecku imienia. Urzędnik powiedział, że z takim imieniem nigdy nie znajdzie pracy

Para z Wielkiej Brytanii wygrała "bitwę" o nadanie imienia swojemu synkowi. Chcieli, aby maluch miał na imię Lucyfer, niestety urzędnik był innego zdania i nie zgodził się na taki pomysł.

niemowlę
06.11.2020 01:00 Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Przez aktualnie częściowy lockdown pojawiają się spekulacje na temat tego, co może nastąpić za dziewięć miesięcy. Czy już niedługo będziemy musieli przygotować się do wyżu demograficznego?Użytkownicy mediów społecznościowych wpadli nawet na kilka pomysłów, jak należy nazwać nowe pokolenie poczęte w czasach pandemii koronawirusa - najbardziej znane zostało hasło "koronialsi".

dziecko-1604675997
06.11.2020 01:00 Były partner podmienił mamie dziecko. Niewiarygodne, co zrobił, kiedy to zauważyła

Czy zdarzyło wam się kiedyś wziąć inne dziecko ze żłobka, pomylić swojego malucha z jakimś innym? Niektórym osobom takie rzeczy się zdarzają, czego przykładem jest Sean mający dwóch synów.

zona-1604665461
06.11.2020 01:00 Mąż podczas baby shower powiedział, że to nie jego dziecko. Niezręczne nagranie

Chyba żaden cieszący się przyszły ojciec nie chciałby dowiedzieć się, że dziecko nie jest jego. Jak to w życiu różnie bywa, niestety i takie historie mają miejsce. Czasami owa osoba jest tak zdenerwowana, że nie może powstrzymać emocji i mówi wszystkim całą prawdę.

Dzieci
05.11.2020 01:00 Mieszkanie z dziećmi zwiększa szansę na koronawirusa? Nowe badania

Naukowcy postanowili zbadać, czy mieszkanie z osobami poniżej 18 roku życia zwiększa ryzyko poważnych zachorować lub śmierci z powodu koronawirusa.

dziecko-1604576561
05.11.2020 01:00 Mama: Nie miałam pojęcia, że ​​jestem w ciąży, dopóki nie urodziłam w karetce. Zabrano mnie z podejrzeniem wyrostka robaczkowego

27-letnia Chelsea Keenan z Halifax w West Yorkshire obudziła się nagle w godzinach porannych i źle się poczuła. Postanowiła zadzwonić na pogotowie, ponieważ była przekonana, że to problemy z wyrostkiem robaczkowym. Ból przypominał jej ból z poprzedniego porodu.

dziecko - nauka siadania
30.10.2020 01:00 Kiedy dziecko może samodzielnie usiąść?

Siadanie to ważny etap dla twojego dziecka. Maluch w wieku trzech lub czterech miesięcy powinien zacząć siadać z dodatkowym wsparciem. Po sześciu miesiącach dziecko powinno już samo siedzieć. Zdarzają się również przypadki, że maluch nie siedzi samodzielnie nawet do dziewiątego miesiąca. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy spędza za dużo czasu w łóżeczku.

Dziecko
27.10.2020 01:00 Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Razem z dzieckiem macie wolny weekend i chcecie go spędzić poza domem. Na terenie naszego kraju istnieje wiele atrakcji, dzięki którym wasz weekend stanie się niezapomniany i bajeczny. Do takich miejsc należą między innymi Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni i Baśniowy szlak na Suwalszczyźnie.

Lekarze ostrzegają rodziców
27.02.2012 01:00 Lekarze apelują do rodziców, aby nie zostawiać małych przedmiotów. W sieci udostępnione zostało ważne zdjęcie prześwietlenia

Lekarze z Bristol Royal Hospital for Children zamieścili na profilu facebookowym swojej placówki zdjęcie, które powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich rodziców. Mowa dokładniej o prześwietleniu 2-latki, która znalazła się w szpitalu po połknięciu baterii guzikowej. Rodzice nie mieli pojęcia, że ich córka jest w niebezpieczeństwie.Dzieci poznają i postrzegają świat w zupełnie inny sposób niż dorośli. Często można zauważyć, że maluchy wkładają różne przedmioty do buzi. Nie jest to niczym dziwnym, jednak może doprowadzić do naprawdę niebezpiecznej sytuacji. Tak się niestety stało w przypadku 2-letniej Sofii-Grace, która połknęła baterię guzikową.