Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Infekcje na majówce. Lekarz wymienia TOP5 chorób dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 01.05.2024 14:19

Infekcje na majówce. Lekarz wymienia TOP5 chorób dzieci

chore dziecko
Fot. Pexels/cottonbro studio

- Zawsze, gdy na horyzoncie widać dłuższe wolne, dzieci zaczynają chorować - mawia moja przyjaciółka. Niestety ma rację, tak to już bywa, że na dłuższy weekend problemy zdrowotne potrafią zweryfikować nasze plany. Tata Pediatra, czyli lekarz, Łukasz Grzywacz regularnie informuje, z jakimi chorobami mierzą się mali pacjenci w danym okresie.

Teraz dowiadujemy się, jakie przypadłości dominują w jego gabinecie tuż przed majówką. Choroby zakaźne, ale nie tylko one, cechują się pewną sezonowością. Teraz kiedy wróciły do nas letnie temperatury, nie możemy tracić czujności. Warto znać charakterystyczne objawy, żeby możliwie szybko zareagować, zwłaszcza że w wolne dni zostaje nam do dyspozycji tylko nocna i świąteczna pomoc medyczna. 

Infekcje dzieci w czasie majówki 2024

Lekarz na nagraniu wymienia TOP5 najczęstszych przypadłości, które obserwował u swoich pacjentów tuż przed długim majowym weekendem. Zaznacza jednocześnie, że wszystko wskazuje na przetasowanie i to ostatnia z wymienionych chorób będzie dzieciom dokuczać najczęściej.

1. Przeziębienia

Niedawne załamanie pogody spowodowało, że mali pacjenci najzwyczajniej zaczęli łapać wirusy, powodujące przeziębienia. "Było naprawdę bardzo zimno, więc dzieciaki nam się poprzeziębiały" - mówi na nagraniu Grzywacz. 

Najbardziej charakterystyczne objawy to intensywny katar, który spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje mokry kaszel. Bywa, że dochodzi do zapalenia ucha. Ważna w tym przypadku jest higiena nosa. Leczymy, podając dużą ilość płynów i leki łagodzące objawy - najczęściej obywa się bez antybiotyków.

Kopia – Marta L - 2024-04-30T102600.304.png
Fot. Pexels/Tima Miroshnichenko

Majówka to sezon na choroby

2. Angina i szkarlatyna

Obydwie choroby przebiegają z wysoką gorączką 39-40 stopni. Do tego dochodzi silny ból gardła i niewielki kaszel - pokasływanie wydaje się dyskretne i powoduje większy ból. Dziecko może mieć problemy z przełykaniem. W przypadku szkarlatyny po kilku dniach pojawia się też charakterystyczna wysypka i malinowy język. W obydwu przypadkach dziecko powinno dostać antybiotyk. 

3. Zapalenie oskrzeli

Zwykle zaczyna się od niewielkiej gorączki, pojawia się ona zwykle na jeden dzień i nie przekracza 38,5 stopnia. Do tego charakterystyczny dla zapalenia krtani "szczekający" kaszel. Z czasem zmienia się on w bardziej mokry i głęboki. Przy zapaleniu oskrzeli nieskuteczne są leki przeciwkaszlowe. Należy podać leki mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę. Bywa, że konieczne jest podanie antybiotyku.

Sezon, na jakie choroby jest w maju

4. Rumień zakaźny

Ta choroba wieku dziecięcego jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Może wymagać nawet przetaczania krwi do płodu. Charakterystycznym objawem rumienia jest wysypka na całym ciele, która pojawia się, gdy chory już przestaje zarażać. Wcześniej rumień można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Objawy są typowe dla infekcji wirusowej. U dorosłych pojawiają się dodatkowo bóle stawów. 

5. Alergia

Choć ciepłe i suche dni są wymarzoną aurą na majówkę, to taki nagły "wybuch" letniej aury jest jednocześnie silnym sygnałem dla przyrody. "Uważajcie, bo w tym tygodniu będzie to się zmieniało z tego względu, że zaczynają pylić trawy, zboża i kończy pylenie brzoza" - mówi lekarz. 

Jeśli wiemy, że dziecko wiosną miewa katar bez innych objawów, pojawiają się u niego wysypki, łzawią mu oczy - warto skontaktować się z pediatrą, który zna malucha i zapytać, jakie leki możemy podać, gdyby do zaostrzenia objawów doszło w czasie długiego weekendu. Warto też znać nietypowe objawy reakcji alergicznej, z którymi bezzwłocznie udajemy się do lekarza.

Gdzie szukać pomocy medycznej w majówkę

Pamiętajmy, że SOR to Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przyjmuje się tam nagłe przypadki, które wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Na SOR nie jedziemy ze zwykłym przeziębieniem. Warto sprawdzić, gdzie w okolicy, w której będziemy przebywać w czasie majówki, znajduje się NOP, czyli Nocna (i Świąteczna) Pomoc Medyczna. 

Właśnie do takiego punktu trzeba się udać, jeśli w dzień świąteczny nasze dziecko wymaga konsultacji medycznej z powodu objawów infekcji. 

Zobacz także:

Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać

Dlaczego dziecko kaszle w nocy? To nie musi być infekcja

Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko