Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Dziecko

Zęby: jak zachęcić dzieci do mycia zębów
13.02.2021 01:00 Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Sposobów jest conajmniej kilka

Każdy wie, że o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym razie może nas czekać nieprzyjemna i zarazem kosztowna wizyta u dentysty. Warto już u kilkuletnich dzieci wyrobić odpowiednie nawyki dotyczące dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu, kiedy będzie już starsze, nie będzie zapominać o codziennym myciu zębów.Niestety wiele dzieci podchodzi do mycia zębów jak do niechcianego obowiązku, który został na nie narzucony przez dorosłych. Warto więc wiedzieć, jak zachęcić malucha do codziennej higieny jamy ustnej. Karolina Janowska-Kroner jest dentystką i mamą, a na swoim blogu przedstawiła kilka metod na to, aby zachęcić dzieci do mycia zębów.

Mama karmiła 4-latka
13.02.2021 01:00 Mama została skrytykowana za karmienie 4-latka. Czy naturalny pokarm ma korzyści dla tak dużych dzieci?

Dla wielu osób temat karmienia piersią wiążę się z wieloma kontrowersjami. Tyczy się to zarówno tego, czy można karmić dziecko w miejscach publicznych, jak i tego, jak długo mama powinna karmić swoje dziecko.Szczególnie czas odstawienia dziecka od piersi stał się w ostatnim czasie tematem wielu dyskusji. Wiele kobiet nie widzi nic złego w tym, aby karmić dziecko do momentu, aż samo zadecyduje o odstawieniu piersi. Inni natomiast twierdzą, że po wieku niemowlęcym dziecko należy systematycznie i skutecznie odstawiać od piersi. Oczywiście nikt z pierwszego obozu nie uważa, że pokarm matki ma stanowić całą dietę u kilkulatka, ale i tak spotykają się często z krytyką.

Muzyka: Mozart dla dzieci
12.02.2021 01:00 Jak wykorzystać muzykę Mozarta dla rozwoju naszego dziecka? Naukowcy odkryli fenomenalny sposób

Wpływ muzyki na człowieka jest już od dawna przedmiotem badań naukowych. Eksperci z całego świata zadają sobie pytania o to, jak dźwięk oddziałuje na organizm człowieka, jakie utwory są w stanie wywołać określone efekty oraz jakie mechanizmy stoją za owymi zależnościami. Nie sposób byłoby tu przytoczyć wszystkich wniosków, do których doszli. Jeden z nich może być jednak szczególnie ciekawy dla rodziców

Objawy: niedoboru witamin z grupy B
12.02.2021 01:00 Objawy niedoboru witamin z grupy B u dzieci

Prawidłowy rozwój organizmów dzieci uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest dostęp do niezwykle ważnych witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę dla funkcjonowania maluchów. Dziś przyjrzymy się witaminom z grupy B, skupiając się głównie na objawach ich niedoboru. Pod żadnym pozorem nie powinny być lekceważone.

tłusty czwartek: zdrowsze wersje przekąsek
11.02.2021 01:00 Zdrowsze i pyszne przekąski na tłusty czwartek. Przygotowanie jest banalnie proste, dzieci będą zachwycone

Tłusty czwartek jest dla wielu z nas wyjątkowym dniem w roku. To właśnie dziś zapominamy o diecie i sięgamy po produkty, które niekoniecznie są zdrowe dla nas oraz naszych dzieci. Na szczęście istnieje sposób na to, aby celebrować tłusty czwartek w sposób bardziej korzystny dla organizmu, bez konieczności rezygnacji z przyjemności.

Objawy: niedoboru witaminy D
11.02.2021 01:00 Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Witamina D odgrywa kluczową rolę dla rozwoju organizmu u dzieci. Jej niedobór wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doktor Bartosz Pawlikowski, ekspert w dziedzinach dermatologii, wenerologii i pediatrii tłumaczy, jakie następstwa ma deficyt witaminy D, jak go rozpoznać oraz uzupełnić.undefinedDzieci potrzebują witaminy D do prawidłowego rozwoju. Jak rozpoznać, że im jej brakuje?Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a w szczególności dziecka. Odpowiada za prawidłowy rozwój kości, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, łagodzi stany zapalne, wzmacnia odporność oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.Deficyt witaminy D może wywołać poważne skutki zdrowotne u małego człowieka. W pierwszych miesiącach życia lekarze zalecają jej suplementację, aby uniknąć wystąpienia krzywicy i opóźnionego zrostu ciemiączka. Pediatra zaznacza, że objawem niedoboru wspomnianej powyżej witaminy jest także wypadanie włosów oraz ich spowolniony wzrost. W niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanego łysienia plackowatego.Na tym jednak się nie kończy. Gdy w organizmie dziecka brakuje witaminy D, jest ono bardziej podatne na infekcje bakteryjne, jego rany goją się wolniej, niż powinny, a mięśnie gorzej znoszą obciążenia.Problemy można dostrzec również na podłożu psychicznym. Brak możliwości skoncentrowania się na wykonywanych zadaniach może przełożyć się na problemy z nauką, która jest przecież fundamentalna dla najmłodszych. Ponadto badania wykazały, że deficyt witaminy D zwiększa ryzyko depresji, o czym także wspomina doktor Pawlikowski. Dzieci są apatyczne, dopada je chroniczne zmęczenie, a w przypadku nastolatków występuje też skłonność do depresji. Jedne z badań określiły zbieżność depresji z niedoborem witaminy D u 65 proc. nastolatków - mówi ekspert Do długiej listy następstw niedoboru witaminy D dopisać możemy też utratę apetytu, choroby przyzębia, biegunki, problemy ze wzrokiem, a także zaburzenia snu. Jak wspomina doktor Pawlikowski, zalecana dzienna dawka witaminy D dla dzieci i nastolatków wynosi do 400jm. Jednocześnie ekspert stanowczo odradza samodzielną suplementację. W przypadku zauważenia objawów, które mogą być związane z deficytem wspomnianej wyżej witaminy, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ źródło problemu może leżeć gdzie indziej. Nie dysponując odpowiednim zapleczem medycznym i wiedzą, nie jesteśmy w stanie postawić trafnej diagnozy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Dzieci: Minister Edukacji podał ważne informacje dotyczące powrotu do szkół
11.02.2021 01:00 Minister Edukacji przekazał informacje dotyczące powrotu uczniów do szkół

Wielu rodziców z niepokojem śledzi wiadomości, oczekując na kolejne decyzje rządu w sprawie nauki w Polsce. Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie wielu dzieci w naszym kraju. Na pełny powrót nauki stacjonarnej trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, o czym poinformował dziś Minister Edukacji Przemysław Czarnek.

SMA: badania przesiewowe
11.02.2021 01:00 Badania przesiewowe pod kątek SMA w Polsce. Podano kiedy rusza projekt

SMA jest potworną chorobą, która doprowadza do zaniku mięśni u chorego, przez co traci on z czasem wszelkie zdolności motoryczne. Dolegliwość ta może dotknąć osoby w każdym wieku, ale zdecydowana większość diagnozowanych przypadków dotyczy bardzo małych dzieci.Dodatkowo w leczeniu choroby niezwykle ważne jest, aby wykryć ją jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, co pozwala na o wiele skuteczniejszą terapię. Z tego też względu wiele fundacji już od dawna wnosiło o włączenie SMA do listy chorób objętych badaniami przesiewowymi u noworodków. Podobne postulaty padały z ust rodziców chorych dzieci. Teraz już wiemy, że zostanie wdrożony projekt, aby wszystkie dzieci, które urodzą się w Polsce, były objęte właśnie takimi badaniami.

Ciaża a okre
11.02.2021 01:00 Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Na temat ciąży krąży wiele mitów i błędnych przekonań, które wiele ludzi uznaje za prawdziwe. Jednym z nich jest to głoszące, że w czasie trwania okresu, kobieta nie może zajść w ciążę.Wynika ono z przekonania, że okres zawsze ma miejsce w trakcie tak samych dni niepłodnych. Dodatkowo w wielu miejscach, można znaleźć diagramy, które zdają się to potwierdzać. Niestety nic bardziej mylnego.

Dzieci: polecane gry i zabawy
11.02.2021 01:00 Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci zostało zamkniętych w domach. Brak możliwości kontaktu z rówieśnikami oraz ograniczenia w korzystaniu z licznych atrakcji sprawiają, że mnóstwo maluchów cierpi z powodu braku angażującego zajęcia i nudy, które są wrogami rozwoju i radości. Aby wyjść naprzeciw tym trudnościom, przedstawiamy kilka zabaw, które mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.undefinedDomowe zabawy dla dzieci. Sposób na nudę i szansa rozwojuundefinedW puli propozycji postanowiliśmy umieścić zabawy z 4 kategorii. Są to kolejno zabawy sensoryczne, językowe, wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywnego oraz badawcze. Do pierwszej kategorii, a więc zabaw sensorycznych zaliczyć możemy na przykład rozpoznawanie dźwięków instrumentów, zwierząt czy urządzeń domowych. Można też poprosić dziecko, aby spróbowało naśladować poszczególne dźwięki. Zabawy z tej kategorii świetnie rozwijają zmysły oraz poszerzają wiedzę o otaczającym malucha świecie. Oprócz rozpoznawania dźwięków można również zaproponować maluchowi identyfikację smaków, czy układanie puzzli. Kategoria zabaw językowych oferuje nam aktywności polegające na opisywaniu świata, nauce rymowanek, wierszyków i rymowanek. Możemy pokazywać dziecku atrakcyjne dla niego obrazki i prosić, aby opowiedziało nam, co na nich widzi. Możemy również uczyć się z nim piosenek lub innych tekstów na pamięć. Bardzo ważne, abyśmy sami wykazali się dużym zaangażowaniem, dzięki czemu sam przedmiot zabawy wyda się dziecku bardziej interesujący, co zwiększy jego motywację.Do zabaw rozwijających rozwój myślenia kreatywnego i logicznego zalicza się konstruowanie budowli z klocków, domino, kalambury, zabawę w sklep i wspólne gotowanie. Ostatnia kategoria, czyli zabawy badawcze, w których skład wchodzą różnego rodzaju quizy i gry edukacyjne, stanowi dla dziecka wspaniałe wprowadzenie w świat nauki. Na rynku jest też dużo gier planszowych, które mają bawić i uczyć. Przy okazji wspólnej zabawy możemy dokonać już pierwszych obserwacji na temat zainteresowań dziecka. Niektóre maluchy będą wolały gry zawierające treści z dziedziny geografii, a inne może z kolei pasjonować się eksperymentami pokazującymi mechanizmy rządzące światem, które garściami czerpią z fizyki, czy chemii. Wiedza na temat preferencji dziecka może okazać się niezwykle cenna dla rodziców, którzy będą chcieli zapewnić mu optymalną ścieżkę rozwoju.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

dziecko: jak przygotować się na nowego członka rodziny
11.02.2021 01:00 W Twoim domu wkrótce pojawi się dziecko? Pamiętaj, aby zadbać o kilka, niezwykle ważnych rzeczy

Gdy nowy członek rodziny pojawia się w domu, dotychczasowe życie domowników zmienia się diametralnie. Małe dziecko wymaga ogromnej ilości uwagi oraz troski. Warto wiedzieć, jak przygotować się na jego przyjście. Szczególnie ważnych jest kilka szczegółów.

Dzieci: UNICEF ostrzega przed zagrożeniem związanym z epidemią
10.02.2021 01:00 Eksperci ostrzegają. W czasie pandemii dzieci zbyt długo przebywają w świecie wirtualnym

Zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci są, według ekspertów z organizacji UNICEF, poważnie zagrożone. Wszystko przez tendencję związaną pośrednio z panującą na świecie epidemią koronawirusa. Obostrzenia i nauka zdalna spowodowały, że maluchy są odizolowane od świata i coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów, co może mieć bardzo negatywne konsekwencje.undefinedDzieci coraz spędzają coraz więcej czasu przed ekranami. Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjamiundefinedKoronawirus w ogromnym stopniu wpłynął na życie ludzi na całym świecie. Dzieci nie stanowią tutaj wyjątku. Nauczanie zdalne oraz inne obostrzenia dają się im we znaki. Eksperci zauważyli poważny problem, polegający na tym, iż najmłodsi coraz więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym, zaniedbując inne, ważne aspekty swojego życia.Bez wątpienia nowe technologie dają ogromne możliwości i nieuczciwym byłoby nazwanie je złymi. Jak z większością rzeczy nie należy jednak z nimi przesadzać. Oprócz stwarzania szans na zdobywanie wiedzy, kontakt z rówieśnikami z różnych zakątków świata i wspaniałą zabawę, internet może też narażać nasze pociechy na negatywne doświadczenia oraz odciągać je od innych, istotnych rzeczy.Niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci jest aktywność fizyczna. Zamknięcie w domach sprawiło, że w ostatnim czasie najmłodszym zdecydowanie jej brakuje. Ucierpiały również kontakty towarzyskie. Izolacja społeczna może zakłócać rozwój psychiczny dziecka, a zatem problemu zdecydowanie nie należy lekceważyć.Mając na uwadze powyższe, organizacja UNICEF przedstawiła swój plan, który ma na celu ochronę dzieci w ciężkich czasach, które nastały. Eksperci przedstawili kilka postulatów, które mają być wdrożone w życie.Pierwszy punkt ich planu dotyczy współpracy z rządami państw z różnych regionów świata, która ma doprowadzić do zorganizowania specjalnych szkoleń dla pracowników opieki medycznej, nauczycieli oraz opieki społecznej. Ich motywem przewodnim ma być zapobieganie negatywnym wpływom epidemii wirusa SARS-CoV-2 wraz z obostrzeniami z nią związanymi na życie najmłodszych.UNICEF chce także wpłynąć na branżę informacyjną, aby metody przeciwdziałań negatwnym wpływom były jak najszerzej upubliczniane. Kolejnym, niezwykle ważnym postulatem organizacji jest zapewnienie opieki psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Eksperci naciskają, aby była ona możliwa także w formie zdalnej, co nie jest jeszcze standardem w każdej polskiej szkole. Specjaliści apelują do rodziców, aby zgłębiali swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z nowych technologii. Poświęcenie szczególnej uwagi dzieciom w tym trudnym dla nas wszystkich okresie może sprawić, że będzie im się lepiej żyło w przyszłości.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

bajki: idealne dla dzieci
10.02.2021 01:00 Najlepsze bajki dla dzieci. Przedstawiamy 5 pozycji, które bawią i uczą

Dzieci wprost uwielbiają oglądać bajki. Nie wszystkie produkcje są jednak dla nich odpowiednie. Przedstawiamy kilka pozycji, z których maluchy będą mogły wyciągnąć to, co najlepsze. undefinedWspaniałe bajki dla dzieci. 5 produkcji godnych poleceniaundefinedWielu z nas dzieciństwo nierozerwalnie kojarzy się z bajkami. Zarówno te w formie czytanej, jak i oglądane na wyświetlaczach monitorów, mogą na długo pozostać w pamięci dziecka. Warto zatem zadbać, aby przekazywały mu pewne wartości oraz wiedzę. Wybraliśmy kilka pozycji, które spełniają te kryteria i będą wspaniałym wyborem dla maluszka.Pierwszą propozycją jest bajka pod tytułem “Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. W Polsce emituje ją stacja telewizyjna MiniMini. Produkcja, która powstała na podstawie książki opowiada o niesamowitym uczuciu, jakim bez wątpienia jest miłość rodzica do dziecka.Drugą pozycją, której absolutnie nie mogło zabraknąć na naszej liście, jest bajka, która zyskała już miano kultowej. Chodzi o absolutny hit pod tytułem “Było sobie życie”. Emitowana jest w formie serialu, który przedstawia funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Robi to jednak we wspaniały, bajkowy sposób. Wystarczy tutaj chociaż wspomnieć, że białe krwinki przedstawione są w niej, jako policjanci pilnujący ładu w ciele człowieka. Produkcja pozwala przyswoić mnóstwo wiedzy, która podana jest w niezwykle atrakcyjnej formie. Obecnie jest dostępna do obejrzenia, chociażby na Netflixie.Wybór kolejnej propozycji padł na bajkę “Charlie i Lola”. Przedstawia losy energicznego rodzeństwa, które zmaga się z wieloma ciekawymi, ale czasem również trudnymi zdarzeniami. W animacji poruszono istotne tematy, takie jak na przykład strach przed ciemnością, czy lęk przed wizytą u lekarza. Produkcja wyróżnia się bardzo oryginalną kreską, która przykuwa uwagę najmłodszych widzów. Można ją zobaczyć na portalu YouTube.Ciekawą opcją jest też bajka pod tytułem “Bing” dostępna do obejrzenia na kanale MiniMini oraz platformie YouTube. Przedstawia perypetie niezwykle wrażliwego i empatycznego króliczka oraz jego przyjaciół. W fenomenalny sposób zwraca uwagę na rolę emocji w życiu. Pomaga maluchom je zrozumieć i zaakceptować. Wyczula również dzieci na los drugiego człowieka. Naszą listę propozycji zamyka bajka, a właściwie program pod tytułem “Mother goose club”. Jego największą zaletą jest nauka poprzez zabawę. Produkcja we wspaniały sposób zachęca do nauki języka angielskiego, wspomagając się wymyślnymi grafikami przyciągającymi uwagę oraz piosenkami, które potrafią zapaść w pamięć. Mnóstwo dzieci zna już utwory, wesoło rozbrzmiewające w “Mother goose club”.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Dziecko: przedszkole
10.02.2021 01:00 Jak wspierać dziecko, które idzie do przedszkola? Przedstawiamy 6 ważnych zasad

Bardzo duża część rodziców ma poważne obawy przed tym, jak ich dziecko odnajdzie się w przedszkolu, gdy trafi tam po raz pierwszy w życiu. Początkowy etap edukacji przedszkolnej jest bardzo ważny i może wywierać wpływ na dalszy rozwój naszego malucha, dlatego warto zadbać, aby był dla niego jak najbardziej komfortowy. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagęundefinedDziecko pierwszy raz idzie do przedszkola? Pamiętaj o kilku ważnych wskazówkachundefinedPierwszą rzeczą, o której wielu rodziców zapomina, jest fakt, że rozkład dnia w przedszkolu może różnić się znacząco od tego, do którego maluch przyzwyczaił się w domu. Zamiast zatem od razu rzucać go na głęboką wodę, lepiej skupić się na wcześniejszej adaptacji. Sprawdźmy plan typowego dnia w przedszkolu, zanim poślemy do niego dziecko i spróbujmy je przygotować. Wypracowanie nawyku wstawania o odpowiedniej godzinie i jedzenia posiłku o określonej porze może okazać się bardzo istotne.undefinedJeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy pomyśleć również o tym, aby w pierwszych dniach przygody dziecka z przedszkolem, zostawiać je tam nieco krócej, niż wynosi standardowy czas. Będzie to stanowiło łagodne wprowadzenie i ułatwi maluchowi adaptację.Trzecia rada może wydawać się bardzo ciężka, a wręcz brutalna dla niektórych rodziców, ale jest niezwykle istotna. Chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo przy dziecku, gdy przychodzi czas pożegnania. Tysiące całusów, przytulanie i powracanie do dziecka sprawi, że stanie się ono dla niego jeszcze trudniejsze. Zamiast tego lepiej wyraźnie zaznaczyć przy dziecku, że wkrótce po nie wrócimy, ale do tego czasu powinno spróbować pobawić się z nowymi kolegami i koleżankami.Jeżeli już pożegnamy się z dzieckiem, nie powinniśmy wracać po chwili, aby sprawdzić, jak radzi sobie w pierwszych chwilach. Sprawi to, że będzie musiało przeżywać wszystko na nowo i utrudni adaptację.Można natomiast zostawić mu coś z domu. Najlepiej niech będzie to przedmiot, który mu się z nami kojarzy. Sprawi to, że dziecko w pewien sposób będzie czuło naszą obecność, ale nadal będzie w dużej mierze samodzielne. Ostatnią radą, również bardzo ważną jest powstrzymanie się od opowiadania dziecku, jak będzie w przedszkolu, nim jeszcze do niego trafi. Błędne w tym zachowaniu jest przede wszystkim to, że sami do końca nie wiemy, co spotka nasze dziecko w pierwszych chwilach przebywania w nowym miejscu, nawet jeśli dokładnie je sprawdziliśmy. Jeżeli jednak zapewnimy naszą pociechę, że od pierwszych chwil będzie otoczony wesołymi rówieśnikami lub zje najlepszy obiad w swoim życiu, wytworzy sobie pewne oczekiwania, które w przypadku niespełnienia wygenerują negatywne odczucia.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Zdrowie: przyprawy
10.02.2021 01:00 Przyprawy na odporność. Walkę o zdrowie dziecka można wygrać w kuchni, tłumaczymy, jak to zrobić

Zdrowie dziecka jest dla większości rodziców sprawą priorytetową. Wielu z nich nie wie niestety, że ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu opdornościowego, który stanowi tarczę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, jest odpowiednia dieta. Z pomocą kilku przypraw, które większość z nas ma w domu, można zdziałać naprawdę wiele.

Dzieci: medytacja
10.02.2021 01:00 Medytacja dla dzieci. Naukowcy wykazali, że daje wspaniałe rezultaty, doradzamy jak ją wprowadzić

Medytacja absolutnie nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. Jej wspaniałe efekty mogą odczuć również dzieci, co wykazały liczne badania naukowców z prestiżowych uczelni na całym świecie. Potwierdzają to również rodzice, którzy zachęcili swoje pociechy do przeżycia chwili wyciszenia. Doradzamy, jak wprowadzić medytację do życia naszych pociech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.undefinedMedytacja nie jest zarezerwowane jedynie dla dorosłych. Wspaniałe rezultaty może przynieść także naszym dzieciomundefinedWiele osób twierdzi, że plagą czasów, w których przyszło żyć nam oraz naszych dzieciom jest stres. Ogrom zadań, które spadają na nasze głowy, bardzo szybkie tempo aktywności dnia codziennego, gigantyczna ilość informacji, które napływają z różnych źródeł oraz brak poczucia stabilności mogą odcisnąć piętno na zdrowiu i możliwości odczuwania szczęścia człowieka. Jednym z narzędzi, które we wspaniały sposób mogą zwiększyć jakość życia małego i dużego człowieka, jest medytacja.Badania przeprowadzone przez “Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” wykazały, że wśród dzieci cierpiących na ADHD medytacja pomaga złagodzić objawy zaburzenia. Co więcej, medytujące dzieci lepiej radziły sobie w relacjach z rodzicami, miały większe poczucie własnej wartości, a 50% z nich mogło całkowicie zrezygnować z terapii farmakologicznej.Bardzo ciekawe są też badania przeprowadzone przez naukowców z Maharishi University of Managment. Eksperci przyjrzeli się dzieciom w wieku szkolnym. Aż 41% z nich poprawiło swoje wyniki w nauce dzięki medytacji. Oprócz tego poprawiła ona też ich ogólną zdolność koncentracji, relacje z rówieśnikami, a także pozwoliła się uspokoić i być szczęśliwszymi.Chcąc umożliwić naszym pociechom czerpanie wspaniałych rezultatów, jakie płyną z medytacji, warto poświęcić im nieco czasu i uwagi. Samo pojęcie jest bardzo szerokie, istnieje wiele technik medytacyjnych, podstawy są jednak dość proste i w zupełności wystarczą dzieciom.Najważniejsze jest wyciszenie. Zadbajmy o to, aby każdego dnia nasze dzieci przebywały w ciszy i spokoju, chociaż przez kilka chwil. Ważne, aby nic nie rozpraszało wtedy ich uwagi. Smartfony zostają w innym pomieszczeniu, telewizor i radio pozostają wyłączone. Bardzo fajnym pomysłem jest zaproponowanie dzieciom zabawy w “Kto będzie najciszej?” lub “Kto pierwszy się odezwie ten…”, co uczyni dla nich medytację bardziej atrakcyjną. Do podstaw medytacji należy także skupienie się na oddechu. Poproś swoje pociechy, aby spróbowały się na nim skoncentrować. Możesz pokazać im, jak bardzo powoli wdychasz i wydychasz powietrze i namawiać, aby spróbowały to powtórzyć.Praktyki medytacyjne warto połączyć z rozmawianiem o emocjach. Można więc zapytać dziecko o to, jak się czuje, co sprawia, że jest szczęśliwe lub nieszczęśliwe oraz kiedy się to dzieje. Można również opowiedzieć mu o swoich emocjach. Na koniec trzeba również zaznaczyć, że medytacja u dzieci absolutnie nie może być wymuszona. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jej praktykowania. W przeciwnym wypadku może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Najlepszym sposobem na przekonanie młodego człowieka do czegokolwiek jest dawanie przykładu swoim zachowaniem. Jeśli więc będziemy traktować medytację, jako coś wyjątkowego i sami czerpać z niej korzyści, istnieje duża szansa, że dziecko zechce pójść w nasze ślady.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: mamotoja.pl

Slime przepis
09.02.2021 01:00 Zabawka, którą dzieci się zachwycają. Jak własnoręcznie zrobić slime?

Slime można dostać praktycznie w każdym sklepie z zabawkami i znajdziemy go w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Niektóre różnią się również tym, że w samym glutku są umieszczone małe kuleczki lub gwiazdki, a inne są pozbawione takich elementów, ale mają brokat.Wybór jest naprawdę ogromny, ale ma też swoją cenę, którą trzeba będzie zapłacić przy kasie. Jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić, lub przygotować zabawkę, która np. będzie jadalna, to można spróbować wykonać slime w swoim domu.

Włosy dziewczynki
08.02.2021 01:00 Dziewczynka z fryzurą jak Einstein. Rzadka choroba sprawiła, że jej włosów nie można uczesać

Każdy z nas bez wątpienia nie raz w swoim życiu wstał rano z mocno potarganymi włosami. W takiej sytuacji często wystarczy je solidnie rozczesać i problem mamy już z głowy. Nawet jeżeli niesforne kosmyki nie dają za wygraną, to ich zwilżenie lub umycie raczej powinno załatwić sprawa.Jednak Shilah Madison i jej rodzice muszą się o wiele bardziej przykładać do rozczesywania włosów dziewczynki. Według wielu jej włosy przypominają wyglądem fryzurę Alberta Einsteina, a ich ułożenie graniczy wręcz z cudem.

Dziecko odpornosc
08.02.2021 01:00 Jak wzmocnić odporność u dziecka? Proste sposoby, które warto wprowadzić w swoim domu

Zagłębiając się w temat wzmacniania odporności, najczęściej można trafić na stwierdzenie, że odpowiednia dieta stanowi podstawę zdrowego trybu życia i jest to jak najbardziej prawda. Nie oznacza to jednak, że wzmacnianie odporności kończy się na regularnym jedzeniu przez dziecko owoców i warzyw.Jest to o wiele głębszy temat, w którym nie wolno pomijać również innych niezwykle ważnych aspektów takich jak, chociażby aktywność fizyczna, sen, odpowiednia higiena, a także emocje. Wszystkie te czynniki również przyczyniają się do tego, w jakim stanie jest nasz układ odpornościowy.

Rodzice: więź z dzieckiem
08.02.2021 01:00 Metoda na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Założenia zasady trzech minut

Chyba nie ma nic piękniejszego niż szczera i silna więź, a także miłość pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Niestety nie wszyscy rodzice chyba zdają sobie sprawę, jak taka więź jest ważna w życiu dziecka. Na szczęście są metody, które w prosty sposób mogą ją wzmocnić. Wystarczy tylko trochę się zaangażować.Dziecko musi czuć, że jest kochane i zauważane przez rodzica. Choć dla nas dorosłych może się wydawać oczywiste, że przecież kochamy nasze dziecko, to maluch wcale tego nie musi tak rozumieć. Pamiętajmy też, że czyny znaczą o wiele więcej niż same słowa.

Dziekco: jaki krem zimą
08.02.2021 01:00 Jaki krem wybrać dla niemowlaka na mróz? Prosty test, który sprawdzi skuteczność kosmetyku

Zima to wspaniały czas na spacery i zabawę z dzieckiem. Jeżeli pogoda dopisuje, a za naszymi oknami pada śnieg, to otwiera się przed nami zupełnie nowe pole do zabaw na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze dziecko przed zimnem.Ciepłe ubranie jest oczywistym wyborem, ale nie można zapominać o twarzy dziecka, która powinna zostać posmarowana odpowiednim kremem. Jednak nie każdy kosmetyk sprawdzi się w sytuacji, gdy na zewnątrz pojawią się minusowe temperatury.

Dziecko się buntuje
07.02.2021 01:00 Kiedy dziecko zaczyna się sprzeciwiać. Sposoby na okiełznanie buntu dwulatka

Któż z nas nie zna takich sytuacji z własnego doświadczenia lub bycia świadkiem awantury z udziałem dziecka. Oczywiście, dziecko jeszcze będąc niemowlakiem, potrafi pokazać swój sprzeciw, ale dopiero koło 2 roku życia można zaobserwować u niego swoisty bunt.Nagle jednym z najczęściej powtarzanych słów, jakie słyszy rodzic, jest „nie” i to niezależnie od tego, co zaproponuje maluszkowi. Jest to również czas, kiedy dziecku zaczyna coraz bardziej zależeć, aby stawiać na swoim i jednocześnie testować, jak bardzo może sobie pozwolić.

Zabawki drewniane
07.02.2021 01:00 Zalety drewnianych zabawek. Mogą przetrwać wiele lat, ale to nie koniec płynących z nich korzyści

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, zabawki drewniane charakteryzują się nie lada wytrzymałością. Przemawia za tym nie tylko materiał, z jakiego zostały wykonane, ale też ich prostota. Bo bądźmy szczerzy, dziecku raczej ciężko będzie zepsuć, chociażby drewnianego klocka.Dzięki temu raz kupiona zabawka może służyć przez długie lata i posłużyć potem innemu dziecku, chociażby młodszemu rodzeństwu. Jednak prostota zabawek drewnianych ma też w sobie inne korzyści.

pierwsza pomoc: niemowlę, zadławienie
06.02.2021 01:00 Pierwsza pomoc. Jak ratować niemowlę w przypadku zadławienia?

Zatkanie dróg oddechowych niemowlęcia przez ciało obce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Pierwsza pomoc jest zatem niezbędna, aby uratować jego życie. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak udzielić jej w prawidłowy sposób.

dzieci: objawy depresji
06.02.2021 01:00 Jak rozpoznać depresję u dzieci? Zadanie nie jest proste, ale bardzo ważne

Depresja u dzieci to problem, który jest zdecydowanie zbyt rzadko poruszany w debacie publicznej. Choroba w młodym wieku może mieć bardzo poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Ponadto wielu rodziców ma kłopoty z tym, aby zauważyć, że dzieje się coś złego. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę.

dziecko: jak wybrać opiekunkę
06.02.2021 01:00 Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka? Doradzamy, na co zwrócić szczególną uwagę

Wybór opiekunki, która w odpowiedni sposób zadba o nasze dziecko, może być bardzo trudnym zadaniem dla wielu rodziców. Chcąc wybrać najlepszą kandydatkę, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które sprawią, że szansa popełnienia poważnego błędu zostanie zminimalizowana.undefinedTwoje dziecko potrzebuje opiekunki? Przy wyborze zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczyundefinedPrzy wyborze niani dla naszego dziecka warto kierować się zdrowym rozsądkiem i odłożyć emocje na bok. Racjonalne podejście oraz odpowiednia wiedza pozwolą nam przeprowadzić lepszą selekcję. Zanim jednak jej dokonamy, musimy pozyskać odpowiednich kandydatów.Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z osób poleconych przez znajomych. Jeżeli korzystają oni z usług opiekunek do dzieci i znaleźli już odpowiednią osobę ich rekomendacja, będzie na wagę złota. Stanowczo odradzane jest jednak podkupywanie opiekunek innym osobom. Przyczyna jest bardzo prosta, jeżeli taka osoba raz zdecydowała się na porzucenie poprzednich pracodawców, istnieje duże ryzyko, że zrobi tak również z nami i zostaniemy na lodzie.Jeżeli nie znajdziemy potencjalnej kandydatki wśród znajomych, czas na poszukiwania w sieci. Umieszczenie oferty na popularnych serwisach sprawi, że pierwsi chętni powinni zgłosić się bardzo szybko. Aby już na wstępie zawęzić poszukiwania, warto w ogłoszeniu podać jak najwięcej szczegółów dotyczących naszych potrzeb. Powinniśmy jasno oznajmić, jaki wymiar czasu pracy wchodzi w grę, gdzie sprawowana będzie opieka, jaką stawkę jesteśmy w stanie zaoferować oraz czy podlega ona negocjacjom.Kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie castingu na nianię dla naszego dziecka, który najlepiej przeprowadzić w jego obecności. Najlepiej spotkać się z kilkoma kandydatami zanim podejmie się decyzję.Podczas spotkania warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się potencjalna niania, a w szczególności, jak wygląda jej początkowy kontakt z dzieckiem. Jeżeli nie będzie potrafiła szybko nawiązać z nim pozytywnego kontaktu, lepiej poszukać innej osoby. Oprócz uważnej obserwacji zachowania potencjalnej opiekunki powinniśmy także dokładnie wypytać ją o wcześniejsze doświadczenia w pracy z dziećmi. Być może posiada jakieś referencje lub rekomendacje, co zawsze jest dodatkowym atutem. Dobrze jest zadać kilka podstawowych pytań na przykład o motywację do podjęcia takiej pracy, zainteresowania, mocne i słabe strony, nałogi, czy miejsce zamieszkania. Bardzo ważnym pytaniem jest też to, czy niania mogłaby pracować z naszym dzieckiem, jeśli by zachorowało.Koniecznie porozmawiajcie z nianią o zakresie jej obowiązków. Nie każda kobieta, która ubiega się o to stanowisko, chce gotować w pracy, czy wychodzić na spacery z dzieckiem. Jeżeli zdecydujemy się na wybór konkretnej kandydatki, nie zapominajmy poprosić ją o przyniesienie kserokopii dowodu osobistego.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający listDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczachŹródło: parenting.pl

Objawy: niedoboru magnezu u dzieci
06.02.2021 01:00 Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Magnez pełni bardzo ważną funkcję w organizmie młodego, ale i też starszego człowieka. Objawy jego niedoboru nigdy nie powinny być lekceważone przez rodziców, ponieważ mogą utrudniać prawidłowy rozwój naszej pociechy, a także negatywnie wpłynąć na jakość jego życia. Magnez jest bardzo ważny dla organizmu młodego człowieka. Jak rozpoznać objawy jego niedoboru?Eksperci twierdzą, że magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków warunkujących prawidłowy rozwój dziecka. Do jego najważniejszych zadań należą udział w syntezie witaminy D, regulacja przewodnictwa nerwowego w komórkach mięśniowych, zwiększenie odporności na stres, pośredni udział w mineralizacji kości oraz wspomaganie procesów myślowych związanych między innymi z zapamiętywaniem i uczeniem się. Podstawową przyczyną występowania niedoboru magnezu u dzieci jest nieprawidłowa dieta. Jedzenie pokarmu typu fast food zamiast posiłków bogatych w świeże warzywa oraz picie słodzonych napojów zamiast soków owocowych odciskają swoje piętno na zdrowiu dziecka.Rzadziej zdarza się również, że niedobór magnezu wywołuje skażenie wody lub powietrza w miejscu, którym żyje dziecko. Kolejnym powodem mogą być choroby przewodu pokarmowego upośledzające wchłanianie ważnych składników odżywczych.Do objawów niedoboru magnezu u dzieci zaliczyć możemy problemy z koncentracją, nadmierną pobudliwość nerwową, która niekiedy przeradza się nawet w agresję, częste poczucie lęku i niepokoju, wahania nastroju, problemy z zasypianiem, zaburzenia rytmu pracy serca, drżenie kończyn i języka, osłabienie siły mięśni, nawracające i bolesne skurcze, bóle brzucha, łamliwość kości i paznokci, a także nieprawidłowy rozwój kości i zębów.Zauważenie części z powyższych objawów powinno dać rodzicom jasny sygnał do działania. Pamiętajmy jednak, że trafnej oceny przyczyn wystąpienia objawów może dokonać jedynie specjalista, ponieważ symptomy mogą być wywołane przez inne negatywne stany organizmu, na które uzupełnienie magnezu nie pomoże. Uzupełnienie niedoboru magnezu w organizmie za pomocą diety jest możliwe, jeśli włączymy do niej produkty zbożowe z nieprzetworzonej mąki, kasze, zielone warzywa, jajka oraz mięso. Możliwa jest także suplementacja magnezu, która jednak powinna być skonsultowana ze specjalistą.Źródło: parenting.pl

Smoczek: jak odstawić smoczek
05.02.2021 01:00 Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka? Trzeba pamiętać o kilku rzeczach

W pierwszych miesiącach życia dziecka smoczek może być dla rodziców prawdziwym błogosławieństwem. Wszystko dlatego, że sam proces ssania bardzo dobrze mu się kojarzy. Dzięki temu, kiedy maluch zacznie ssać smoczek, zaczyna się uspokajać.Jednak przychodzi w końcu czas, kiedy dziecko powinno rozstać się ze smoczkiem. Część maluchów robi to samodzielnie, chcąc pokazać swoim rodzicom i innym, że jest już duże, a przecież smoczki to są dla małych dzieci. Jednak inne mogą mieć z tym problem i w takiej sytuacji to od rodzica zależy, jak ten proces będzie przebiegał.