Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Archiwum luty 2021

Dziecko: przewożenie w samochodzie
28.02.2021 01:00 Wozisz dziecko w samochodzie? Pamiętaj o najnowszych przepisach i kilku ważnych radach

Aby wozić dziecko samochodem w bezpieczny sposób, zgodny z najnowszymi przepisami, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niestety nadal wielu rodziców o nich zapomina, co grozi ogromnym nieszczęściem. Sprawy absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Mama ostrzega innych rodziców
28.02.2021 01:00 Mama ostrzega przed całowaniem noworodków. Chwila czułości może doprowadzić do problemów zdrowotnych

Presley Trejo z Teksasu postanowiła podzielić się swoją niezwykle smutną historią z internautami. Kobieta niezwykle cieszyła się, że będzie mogła spełnić się w roli matki, ale zaledwie kilkanaście dni po narodzinach jej dziecka doszło do prawdziwej tragedii, a wszystko przez niewinny pocałunek.To właśnie poprzez pocałunek dziecko Presley zostało zarażone wirusem opryszczki HSV-1. Choć patogen jest niegroźny dla osób dorosłych, to dla noworodków może stanowić prawdziwie śmiertelne niebezpieczeństwo. Niestety w przypadku Presley ziścił się najczarniejszy scenariusz.

Dziecko: baby boom w czasie pandemii
28.02.2021 01:00 Czy w Polsce jest baby boom? "Dziś pojawienie się dzieci to wynik bardziej decyzji, a nie przypadku"

Wychowanie i opieka nad dzieckiem wymaga od obojga rodziców zaangażowania, ale także zadbania, aby maluch mógł rozwijać się prawidłowo. Według niektórych ekspertów wprowadzenie lockdawnu w Polsce miało poskutkować wzrostem urodzeń, bo przecież Polacy będą mieli więcej czasu na życie rodzinne.Niestety okazuje się, że pandemia w naszym kraju przyniosła wręcz odwrotny skutek. Według analiz na podstawie porównania ilości styczniowych urodzeń, w naszym kraju pogłębił się problem dotyczący małej ilości narodzin. Co więcej, tegoroczny wynik jest najniższy od dekady. W porównaniu z poprzednim rokiem mówimy spadku na poziomie 18%.

Pielęgniarka: ostrzega przed orzeszkami
28.02.2021 01:00 Absolutnie nie dawajcie ich małym dzieciom. Pielęgniarka pokazała co może się stać, zdjęcie daje do myślenia

Poruszona pielęgniarka postanowiła ostrzec wszystkich rodziców małych dzieci, aby pod żadnym pozorem nie dawali im do jedzenia orzeszków ziemnych oraz innych dużych orzechów. Do szpitala trafiło dziecko, które zakrztusiło się orzechem. Niestety było już za późno aby mu pomóc. Pielęgniarka ku przestrodze opublikowała zdjęcie dróg oddechowych malucha.

Szkoła: co z powrotem uczniów
28.02.2021 01:00 Wprowadzono nowelizację w rozporządzeniu MEiN. Kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół?

Rodzice wielu starszych uczniów miało nadzieję, że powrót ich dzieci do szkół jest zaledwie kwestią czasu i już niebawem przywrócony zostanie tryb nauki stacjonarnej. Niestety ostatnie decyzje dotyczące szkolnictwa nie spodobały się wielu osobom.Chodzi oczywiście o przywrócenie zajęć zdalnych w szkołach podstawowych w województwie warmińsko-mazurskim. Decyzja ogłoszona przez Adama Niedzielskiego dotyczyła uczniów klas I-III, którzy od stycznia normalnie uczęszczali do szkół. Niestety wprowadzono właśnie nowelizację do rozporządzenia, która wydłuży okres nauki zdalnej również u starszych uczniów.

dzieci: 6 największych błędów wychowawczych
27.02.2021 01:00 6 największych błędów popełnianych przez rodziców. Unikajcie ich jak ognia, są bardzo szkodliwe dla dzieci

Większość rodziców chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Niestety czasem sama chęć nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia wiedza na temat tego, co może zaszkodzić naszym pociechom. Przedstawiamy 6 największych błędów, jakie popełniają opiekunowie podczas wychowania dzieci. Lepiej ich unikać.

Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu
27.02.2021 01:00 Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Kolka jest powszechnym problemem, który najczęściej dotyka niemowląt między 4 a 6 tygodniem życia. Dla wielu osób może być nieco zaskakujące, że lekarze nadal nie poznali dokładnie przyczyn ataków kolki. Na szczęście o wiele więcej wiemy na temat sposobów, dzięki którym można sobie z nią poradzić.

Matura: CKE podała nowe informacje
27.02.2021 01:00 Próbna matura 2021 - Centralna Komisja Edukacyjna przekazała ważne informacje

Matura w czasach pandemii prawdopodobnie nie będzie wyglądała tak samo, jak kiedyś. Zmienią się także egzaminy próbne, które wkrótce czekają uczniów. Centralna Komisja Edukacyjna podała ważne informacje na ich temat.

Dieta: kobiety karmiącej piersią
27.02.2021 01:00 Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Kobieta karmiąca swoje dziecko piersią powinna zadbać, aby jej dieta była odpowiednio skomponowana. Niektóre produkty mogą bowiem zaszkodzić maluszkowi. Inne z kolei będą dla niego wspaniałym wsparciem.

Wiadomości: komunia 2021
27.02.2021 01:00 Co z komuniami w 2021 roku? Rzecznik kościoła przekazał ważne wiadomości

Epidemia koronawirusa w ogromnym stopniu wpłynęła na życie milionów Polaków. Zmiany dotknęły różnych sfer życia. Jedną z nich są uroczystości, które dla niektórych osób są bardzo ważne. Rodzice zastanawiają się, czy tegoroczna komunia również będzie zupełnie inna. Pierwszych informacji na ten temat udzielił rzecznik prasowy jednej z polskich archidiecezji.

Lista imion zakazanych dla dzieci
26.02.2021 01:00 Lista imion zakazanych – kiedy urzędnik nie zgodzi się na nadanie imienia dziecku?

Wielu rodziców długo zastanawia się nad tym, jakie imię wybrać dla dziecka. Część decyduje się na popularne imiona. Inni natomiast szukają czegoś bardziej nietypowego. Zwłaszcza w ostatnim czasie w Polsce coraz częściej wybierane są oryginalne imiona dla dzieci. Niewielu rodziców jednak wie, że nie każde imię zostanie zaakceptowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. W Polsce istnieje bowiem tak zwana lista imion zakazanych. Jeśli chcesz nadać dziecku jedno z imion z tej listy, możesz spotkać się z kłopotami. 

Objawy: pasożyty
26.02.2021 01:00 Objawy obecności pasożytów u dzieci

Wbrew zwiększającej się świadomości społecznej, dotyczącej zasad higieny, zdrowia i bezpieczeństwa, pasożyty wciąż stanowią duży problem. Szczególnie często atakują organizmy dzieci, które nie uważają, bawiąc się na zewnątrz. Nieproszeni goście mogą wyrządzić szkody w organizmach maluchów, dlatego rodzice powinni wiedzieć, jak rozpoznać ich obecność.

Dziecko: bezpieczeństwo w sieci
26.02.2021 01:00 Jak chronić dziecko w sieci? Internet jest wspaniałym wynalazkiem, ale potrafi być również niebezpieczny

Jeśli pozwalamy na to, aby nasze dziecko korzystało z internetu, powinniśmy poświęcić bardzo dużo uwagi na to, aby zapewnić mu tam maksymalne bezpieczeństwo. Sieć jest pełna treści, które mogą we wspaniały sposób wspomagać jego rozwój. Niestety można znaleźć tam również rzeczy, których absolutnie nie powinien widzieć maluch. Tłumaczymy, na co zwrócić uwagę oraz jak chronić naszą pociechę przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie.

pies: 6-latek uratował siostrzyczkę przed agresywnym zwierzęciem
26.02.2021 01:00 Agresywny pies zaatakował małą dziewczynkę. Na pomoc ruszył jej 6-letni braciszek

Nie wiadomo, dlaczego pies postanowił zaatakować małą dziewczynkę. Wiadomo jednak, że gdyby nie bohaterska postawa 6-latka z amerykańskiego stanu Wyoming, historia mogłaby skończyć się tragicznie. Dzielny chłopiec przypłacił swój czyn 90 szwami założonymi przez chirurgów. Absolutnie jednak go nie żałuje.

Dziecko urodziło się ze wściekłą miną
25.02.2021 01:00 Już w chwili narodzin stała się sławna. Dziewczynka urodziła się ze wściekłą miną

Każdy rodzic potwierdzi, że dzieci, a zwłaszcza niemowlęta, potrafią czasami zrobić taką minę, której nigdy byśmy się nie spodziewali. Jest to zarazem zaskakujące, jak i niezwykle urocze. Jednak mało, które dziecko za sprawą swojej śmiesznej miny staje się prawdziwą gwiazdą internetu.Isabela Pereira de Jesus przyszła na świat 13 lutego 2020 roku. Dziewczynka z marszu stała się rozpoznawalna wśród internautów na całym świecie, a to za sprawą zdjęcia, które jej wykonano tuż po narodzinach. Podczas porodu wykonano cesarskie cięcie, a gdy Isabela była już w rękach lekarzy, na jej twarzy pojawił się przeuroczy grymas, przez który dziewczynka wyglądała, jakby była wściekła.

Mama powinna wybudzać dziecko do karmienia
25.02.2021 01:00 Czy powinniśmy wybudzać dziecko do nocnego karmienia? Lekarka tłumaczy

Niektóre z mam wychodzą z założenia, że jeżeli dziecko w nocy zgłodnieje, to samo upomni się o pożywienie. Według nich, jeżeli dziecko samo z siebie nie poprosi o nakarmienie w nocy, to nie powinno się niepotrzebnie budzić dziecka. Niestety jest to błąd, który może prowadzić do poważnych problemów.Agata Wójcik-Sęp jest neonatolożką, a także doradczynią laktacyjną i prowadzi profil na Instagramie o nazwie agata_dla_noworodka. Lekarka stara się w prosty sposób wyjaśniać rzeczy, które mogą sprawiać problemy młodym mamom.

Dzieci: azbest wykryty w produkcie
25.02.2021 01:00 W znanym produkcie dla dzieci był azbest. Firma wypłaci miliardy odszkodowania

Znany producent kosmetyków dla dzieci firma Johnson&Johnson ma ogromne problemy. Część klientów podała ją do sądu za to, że puder, który miała w ofercie, zawierał rakotwórczy azbest. Firma przygotowała już 3,9 mld dolarów na wydatki związane z procesami sądowymi.

Katar: noworodek
25.02.2021 01:00 Katar u noworodka - łatwo pomylić go z inną dolegliwością

Katar u noworodków pojawia się stosunkowo często, przez co może być bagatelizowany przez wielu rodziców. To duży błąd, ponieważ w niektórych przypadkach łatwo można pomylić go z inną dolegliwością.

Dziecko: wybór kołyski
25.02.2021 01:00 Jak wybrać kołyskę, aby dziecko miało z niej pożytek?

Gdy w domu pojawia się dziecko, razem z nim przybywa z reguły bardzo dużo przedmiotów. Rodzice chcą jak najlepiej przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka familii. Jedną z podstawowych rzeczy, którą wtedy kupują, jest kołyska. Radzimy, jak wybrać najlepszą.

Baby blues: objawy i środki zaradcze
25.02.2021 01:00 Baby blues, czyli smutek poporodowy - jak sobie z nim radzić?

Wiele młodych mam zmaga się z obniżonym nastrojem po porodzie. Sytuacja zdarza się tak często, że naukowcy postanowili przyjrzeć się jej bliżej. Niedługo później powstało określenie “baby blues”, które odnosi się do syndromu smutku poporodowego.

Zdrowie: koktajle dla dzieci i rodziców
25.02.2021 01:00 Prosty sposób na urozmaicenie diety dla dzieci i dorosłych

Odpowiednio zbilansowana dieta, to podstawa zdrowego trybu życia, jednak tego typu argumenty raczej nie przemówią do większości dzieci. Jeżeli nasz maluch lubi warzywa i owoce, to utrzymanie odpowiedniej dawki witamin w diecie nie powinno stanowić problemu. Kłopot się pojawia, kiedy dziecko zaczyna kręcić nosem, jak na talerzu widzi owoce i warzywa.W internecie można znaleźć wiele sposobów na zachęcenie dzieci do jedzenia większej ilości owoców i warzyw. Jednym z nich, z którego mogą dodatkowo korzystać również dorośli, są pyszne i kolorowe koktajle.

Szkoła: Czarnek o powrocie uczniów
25.02.2021 01:00 Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "Dzisiaj bardziej martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas I-III"

Podczas ostatniej konferencji prasowej Adama Niedzielskiego podjęto decyzję, która nie spodobała się wielu rodzicom i stanowiła potwierdzenie ich obaw. Chodzi dokładniej o przywrócenie nauczania zdalnego w klasach I-III, które ponownie obowiązuje w szkołach w województwie warmińsko-mazurskim.Wielu rodziców miało nadzieję na stopniowe przywracanie kolejnych klas do zajęć stacjonarnych, jednak według słów Przemysława Czarnka, przy obecnych wzrostach ilości zachorowań, może nas czekać pod tym względem kolejny krok wstecz.

Dziecko: wpływ muzyki
24.02.2021 01:00 Wpływ muzyki na rozwój dziecka. Instrumenty muzyczne dla najmłodszych

Muzyka może mieć wpływ na dziecko nawet jeszcze przed jego narodzinami. Specjaliści wręcz zalecają, aby jeszcze w trakcie ciąży puszczać dziecku muzykę. Warto też zadbać o odpowiednie bodźce dźwiękowe po jego narodzinach. Najpierw zacznijmy od zabawek muzycznych w postaci pluszaków lub karuzeli, a z czasem maluchowi możemy podsunąć proste instrumenty.Poznawanie i nauka nowych dźwięków działa stymulująco nie tylko na sam zmysł słuchu. Nawet proste instrumenty w postaci cymbałek czy też bębenka uczą dodatkowo koordynacji oko ręka i mogą stanowić wspaniały początek do wieloletniej i twórczej pasji.

Dziecko znanej wokalistki
24.02.2021 01:00 Ellie Goulding spodziewa się dziecka. Artystka przekazała radosną nowinę

Ellie Goulding dzięki swojej twórczości stała się prawdziwą światową gwiazdą. Artystka przez lata skupiała się na swojej karierze, ale od 2019 roku realizuje się też jako żona. To właśnie w tym roku poślubiła Caspara Joplinga, który jest od niej młodszy o sześć lat.Teraz wyszło na jaw, że para spodziewa się dziecka. Co ciekawe, Ellie przez długi czas ukrywała swój błogosławiony czas i dopiero teraz postanowiła podzielić się radosną nowiną, chociaż zrobiła to w dosyć niecodzienny sposób.

Ciąża: szpital odesłał kobietę do domu
24.02.2021 01:00 Ciężarnej odmówiono przyjęcia do szpitala. Kilka godzin później urodziła sama

Termin końca ciąży Pani Doroty przypadał na początek marca. Jednak dwa tygodnie przed planowanym terminem u kobiety pojawiły się już skurcze. Dla Pani Doroty była to już trzecia ciąża, więc wraz z mężem wiedziała dokładnie, co ma robić.Małżeństwo zaczęło mierzyć skurcze, a gdy te pojawiały się co 5 minut, natychmiast pojechali do szpitala w Chełmie. Kobieta spędziła w placówce około półtorej godziny, a po badaniu KTG położna stwierdziła, że Pani Dorota powinna wrócić do domu, ponieważ do porodu jeszcze daleko.

Uczniowie boją się włączać kamery poczas lekcji
23.02.2021 01:00 Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

Zarówno nauczyciele, jak i rodzice skarżą się, że zdalne prowadzenie zajęć prowadzi do wielu problemów. Najczęściej mówi się tych związanych z przekazywaniem wiedzy uczniom, jak i utrwalaniem przez nich odpowiedniej ilości materiałów.Jednak przeniesienie lekcji do internetu wywołało również inne problemy. Przez nie niektórzy uczniowie boją się włączać kamerki w czasie zajęć. Obawiają się, że inni uczniowie mogą wykonać zdjęcie lub zrzut ekranu, co stanie się powodem do żartów i szyderstw. W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy uczeń ma obowiązek do włączenia kamery podczas lekcji?

Przemysław Czarnek zapowiedział nowy projekt
23.02.2021 01:00 "Edukacja dla wszystkich". Minister Czarnek zapowiada nowy projekt

Swoje wystąpienie Przemysław Czarnek rozpoczął od zdementowania informacji, które od pewnego czasu krążyły w przestrzeni publicznej. Chodziło dokładniej o rzekome plany likwidacji poradni pedagogiczno-psychologicznych, a także szkół specjalnych.Czarnek zaznaczył, że są to nieprawdziwe informacje, a jego resort wraz z innymi ministerstwami prowadzi właśnie działania we wdrożeniu nowego projektu, który został nazwany „Edukacja dla wszystkich”.

Mama znalazła sposób na podanie dziecku lekarstwa
23.02.2021 01:00 Jej synek nie chciał wypić syropu. Sprytna mama wpadła na genialny pomysł, aby go zachęcić

Nie da się ukryć, że w przyjmowaniu leków nie ma nic przyjemnego. O ile kolorowe tabletki mogą zainteresować starsze dziecko, to w przypadku małych dzieci może się pojawić problem, jeżeli lek, który mamy podać nie smakuje najlepiej.Oczywiście niektóre medykamenty przewidziane dla dzieci są całkiem słodkie, ale można trafić również na takie, które wykrzywią twarz nawet dorosłej osoby. W takiej sytuacji mamy często sięgają po strzykawkę, aby łatwiej było podać niesmaczny syrop, ale dziecko bardzo szybko może skojarzyć, o co chodzi, zwłaszcza że często w ten sposób lek trzeba podać dziecku kilka razy. Jednak pewna mama wpadła na bardzo prosty, ale skuteczny sposób, aby przekonać synka do wypicia lekarstwa.

Uczniowie wracają do zdalnych zajęć
23.02.2021 01:00 Przywrócenie obostrzeń. Uczniowie klas I-III w jednym z województw wracają do zdalnych zajęć

Już od kilku dni obserwujemy w raportach wydawanych przez MZ silny wzrost, jeżeli chodzi o ilość zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Według szefa resortu jest to trzecia fala pandemii, która w Polsce właśnie nabiera rozpędu.Szczególnie niepokojące dane pochodzą z jednego województwa, a dokładniej z warmińsko-mazurskiego. To właśnie tam obserwowane są najwyższe wskaźniki, jeżeli chodzi o procent nowych zakażeń, a także ilość uczniów, którzy ze względu na zakażenia w szkole musieli wrócić do systemy zdalnej nauki lub ich lekcje są prowadzone w planie hybrydowym.

Mama karmiła dziecko w sklepie
23.02.2021 01:00 Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

Jenny Tamas jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Mama dwójki dziewczynek prowadzi konto na Instagramie, na którym często publikuje zdjęcia, na których karmi swoje córki piersią. Nierzadko cała sytuacja ma miejsce w miejscu publicznym, co wywołuje wśród ludzi mieszane uczucia.W jednym ze swoich wpisów Jenny postanowiła podzielić się historią, która miała miejsce w jednym ze sklepów Ikea. W czasie zakupów jej młodsza córka June dała znać, że jest głodna. Mama dziewczynki postanowiła poszukać pustej alejki i nakarmić córeczkę, jednak nie uniknęła wzroku innych klientów sklepu.

Chłopczyk: zamrażarka
22.02.2021 01:00 Chłopczyk nie mógł oddychać. Mama przypomniała sobie o czymś i popędziła z nim do zamrażarki

Mama zauważyła, że mały chłopczyk zaczął dziwnie kaszleć. Objaw z każdą chwilą nabierał siły, aż w końcu dziecko przestało być zdolne do swobodnego oddychania. Kobieta wpadła w panikę. Nagle jednak sobie przypomniała sobie pewne wydarzenie z przeszłości i popędziła z synkiem w stronę zamrażarki.

Syrop: czarny bez
22.02.2021 01:00 Pomaga przy przeziębieniu, wzmacnia odporność, można go używać w ciąży. Prosty przepis na syrop z czarnego bzu

Syrop z czarnego posiada mnóstwo wspaniałych właściwości, dlatego zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. Eksperci polecają go również kobietom w ciąży w przeciwieństwie do niektórych leków, które są w tym czasie absolutnie zabronione.

Objawy: niedoboru jodu u dzieci
22.02.2021 01:00 Objawy niedoboru jodu u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

Jod odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie młodego człowieka. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na jego deficyt. Zlekceważenie problemu niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji, które zaburzają prawidłowy rozwój dziecka.

TVP zatrudniło 13-latka
21.02.2021 01:00 13-letni chłopiec został prezenterem w "The Voice Kids". Chłopiec skradł serca widzów

Oliwier Szot swoją przygodę z TVP rozpoczął, mając zaledwie 11 lat. Chłopiec wziął udział w drugiej edycji programu „The Voice Kids”, podczas której udało mu się dojść aż do finału. Nastolatek zachwycił widzów swoim wykonaniem piosenki pochodzącej z bajki „Kraina lodu” pod tytułem „Ulepimy dziś bałwana”. Teraz 13-letni Oliwier wystąpi przed kamerami w roli prowadzącego.Mimo swojego młodego wieku Oliwier Szot nie przestaje zaskakiwać swoich fanów. Nastolatek był najmłodszym uczestnikiem drugiej edycji „The Voice Kids”, a teraz powróci do programu, ale w roli prowadzącego. Podczas swojej wizyty w „Pytaniu na śniadanie” 13-latek potwierdził, że już niedługo zobaczymy go ponownie na antenie TVP.

Antykoncepcja nie zabezpieczyła jej przed ciążą
21.02.2021 01:00 Zaszła w ciąże mimo stosowania antykoncepcji. Podczas badania USG czekała na nią kolejna niespodzianka

Maggie Rojas z Dallas-Fort Worth w Teksasie chciała odpowiedzialnie podejść do rozpoczęcia swojego życia seksualnego. Dziewczyna udała się w tym celu do lekarza po tabletki antykoncepcyjne. 17-latka była święcie przekonana, że ich zażywanie uchroni ją przed nieplanowaną ciążą.Niestety żadna antykoncepcja nie zabezpiecza w stu procentach i nawet prawidłowo przyjmowane tabletki antykoncepcyjne nie zawsze okazują się skuteczne. Jednak Maggie nie chciała wierzyć, że zaszła w ciąże, nawet gdy odczuwała poranne mdłości.

Dziecko: dziwny  nalot na języku
21.02.2021 01:00 Twoje dziecko ma na języku dziwny nalot? Przyczyn może być kilka, niektóre wymagają pilnej interwencji

Warto dokładnie obserwować swoje dziecko, ponieważ nawet z pozoru nic nieznaczące szczegóły, mogą powiedzieć nam wiele na temat stanu jego zdrowia. Przykładem może być, chociażby dziwny nalot, pojawiający się na języku. W niektórych przypadkach może ostrzegać przed poważnym zagrożeniem.undefined

Dzieci: babciny syrop na odporność
21.02.2021 01:00 Babciny syrop na odporność dla dzieci - prosty przepis

W sezonie jesienno-zimowym dzieci są narażone na przeziębienia i infekcje w wyjątkowo dużym stopniu. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni wobec zagrożenia. Z pomocą przychodzą nam tradycyjne, sprawdzone receptury, dzięki którym wzmocnimy odporność malucha. Do przygotowania wystarczą nam same naturalne składniki.

Szkoła: komentarz Adama Niedzielskiego
21.02.2021 01:00 Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał wstępny termin

Powrót starszych uczniów do szkół wciąż stanowi wielką niewiadomą. Zarówno przedstawiciele ministerstwa zdrowia, jak i nauki są niezwykle ostrożni i oszczędni w wypowiedziach na temat polskiego szkolnictwa. Mimo to rodzice oraz nauczyciele czekają z niecierpliwością na ogłoszenie zakończenia zdalnego nauczania.Nie da się ukryć, że na aktualnym systemie prowadzenia lekcji cierpią przede wszystkim ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy już za kilka miesięcy przystąpią do egzaminów. W rozmowie z Radiem Zet, minister Niedzielski zdradził wstępny termin, kiedy uczniowie mogliby wrócić do szkół.

Tata wspiera swojego syna
21.02.2021 01:00 Chłopiec chciał przebrać się za księżniczkę. Reakcja jego taty zachwyciła internautów

Kiedy Scott Stuart pierwszy raz usłyszał, że jego syn chce przebrać się za księżniczkę z bajki Disneya, nie wiedział do końca jak zareagować. Jednak mężczyzna bardzo szybko zaakceptował syna i zrozumiał, że nie może zakazywać mu być sobą. Co więcej, Scott sam założył kostium księżniczki, aby dodać otuchy synowi.Można śmiało stwierdzić, że bajka Disneya pod tytułem „Kraina lodu” odmieniła życie Scotta i jego syna Colina. Kiedy chłopiec pierwszy raz obejrzał ten film animowany, to od razu zakochał się w jednej z głównych postaci, a dokładniej w Elsie. Dostał nawet lalkę swojej ulubionej bohaterki, z którą nie rozstawał się na krok.

Dzieci: powrót do szkoły, wiceminister edukacji przekazał ważne informacje
21.02.2021 01:00 Wiceminister Edukacji przekazał ważną wiadomość. Dotyczy powrotu dzieci do szkoły

Dariusz Piontkowski zdradził ważne szczegóły w sprawie powrotu dzieci do szkoły. Wiceminister Edukacji przekazał informacje na antenie Polskiego Radia 24. Dowiedzieliśmy się, kiedy zapadną kluczowe decyzje oraz, jak miałoby wyglądać wprowadzanie nauki stacjonarnej.

Niemowlę: metody na uspokojenie
20.02.2021 01:00 Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Wielu rodziców miewa problem z tym, żeby uspokoić niemowlę. Niektóre maluchy za żadne skarby świata nie chcą przyjąć smoczka, który wydaje się jedynym wybawieniem. Tymczasem okazuje się, że inne metody również mogą być skuteczne. Zdecydowanie warto je poznać.

Dzieci: kołysanki
20.02.2021 01:00 Najpiękniejsze kołysanki dla dzieci. Warto śpiewać je maluchom [WIDEO]

Jeśli nie macie pomysłu na kołysankę dla swoich dzieci, przychodzimy z pomocą. Prezentujemy kilka utworów, które wpadają w ucho i pomagają maluchom zasnąć. Teksty są naprawdę wspaniałe. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie

Dzieci: doktor radzi, jak chronić je przed smogiem
20.02.2021 01:00 Jak chronić dzieci przed smogiem? Kilka ważnych rad od doktora

Smog stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Szczególnie podatne na jego szkodliwe działanie są małe dzieci, ponieważ ich organizmy są o wiele bardziej delikatne, niż dorosłych. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, aby chronić się przed smogiem. Lekarz tłumaczy, na czym polegają.

dziecko: jak pomóc mu wybrać życiową drogę
19.02.2021 01:00 Jak wspomóc dziecko w wyborze przyszłego zawodu? Kilka ważnych rad od psychologa

Wybranie odpowiedniego zawodu, który będzie zgodny z naszymi zainteresowaniami, ale także opłacalny finansowo, w dzisiejszym pędzącym świecie nie jest wcale łatwym zadaniem. Szczególnie dla dziecka, któremu brak przecież jeszcze doświadczenia życiowego. Młody człowiek staje przed wyborem, który często go przerasta. Psycholog radzi rodzicom, co zrobić, aby pomóc swoim pociechom.undefined

Zimne dłonie: o czym mogą świadczyć
19.02.2021 01:00 Zimne dłonie u dziecka. Co jest powodem i kiedy występują?

Dziecko, zwłaszcza malutkie, nie jest w stanie jasno powiedzieć nam, co mu dolega. Może oczywiście płakać, aby dać znać, że coś je boli lub odczuwa dyskomfort. Taki sygnał nie jest jednak wystarczający do zlokalizowania źródła problemu. Każdy rodzic powinien zatem dysponować podstawową wiedzą na temat objawów stanów niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Okazuje się, że jednym z nich mogą być zimne dłonie.

Dzieci: czy mogą pić zieloną herbatę
19.02.2021 01:00 Czy małe dzieci mogą pić zieloną herbatę?

Rodzice pragną, aby ich dzieci piły zdrowe napoje. Wydaje im się, że jednym z nich jest zielona herbata w związku z czym, często im ją serwują. Okazuje się jednak, że należy z nią uważać, ponieważ w niektórych okolicznościach może być niebezpieczna dla naszych maluchów.undefined

Kolor: oczu dziecka, przewidywanie
19.02.2021 01:00 Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Wielu rodziców oczekując na malucha, który wkrótce do nich dołączy, zastanawia się, jaki kolor będą miały jego oczy. Okazuje się, że posiadając odpowiednią wiedzę, możemy ocenić prawdopodobieństwo przyjścia na świat malucha z określoną barwą tęczówki.undefined

Dzieci: kary, których lepiej unikać
19.02.2021 01:00 Najgorsze kary dla dzieci. Unikajcie ich jak ognia

Dzieci często wchodzą nam na głowę. Przytłoczeni nawałem obowiązków i negatywnych emocji przekraczamy niekiedy granice i sięgamy po kary, aby utemperować maluszki. Skutki mogą być bardzo negatywne, szczególnie w przypadku użycia jednej z metod, które niestety nadal są wykorzystywane przez niektórych rodziców.

Dzieci: przekąski, które zastąpią słodycze
18.02.2021 01:00 Pyszne, zdrowe, kolorowe - pomysły na przekąski dla dzieci, które zastąpią słodycze

Dzieci uwielbiają przekąski. Często sięgają po nie, gdy tylko znajdą się pod ręką. Bywa też, że zabierają je ze sobą, gdy udają się do szkoły lub wycieczkę. Niestety niektóre przekąski nie służą ich zdrowiu, dlatego warto zadbać, aby do brzuszków naszych pociech trafiały tylko wartościowe posiłki. Przedstawiamy kilka propozycji. undefined

chłopczyk: bohater
18.02.2021 01:00 Wskoczył do płonącego domu, aby ratować siostrzyczkę. Chłopczyk został okrzyknięty bohaterem

7-letni chłopczyk stał się sławny na całym świecie po tym, jak wieść o jego czynie dotarła do mediów. Dzielny bohater uratował swoją małą siostrę, ryzykując własnym życiem.

bezpłodność: kobiet
18.02.2021 01:00 Niepłodność u kobiet - najczęstsze przyczyny

Niepłodność według szacunkowych wartości może dotyczyć nawet od 1,2 do 1,3 miliona par w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną. Nawet 1 na 10 par może mieć problem ze spłodzeniem potomka. Problem może leżeć po stronie mężczyzny, jak i kobiety, chociaż przyczyny są odmienne. Dziś zajmiemy się tymi, które dotykają Pań.undefined

Rodzice: zapobieganie śmierci łóżeczkowej
18.02.2021 01:00 Jak zapobiegać SIDS? Trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczach

Niestety nie istnieją metody, które mogą w stu procentach uchronić dziecko przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Jednak podobnie, jak w przypadku chorób nowotworowych odpowiednia profilaktyka znacząco zmniejsza ryzyko. Na szczęście zapobieganie nagłej śmierci łóżeczkowej nie jest trudne i wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.Naukowcy wciąż się spierają nad dokładną przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej, ale udało im się opracować zasady profilaktyki. Pierwszym z nich jest zapewnienie dziecku odpowiedniego komfortu cieplnego. Chodzi tu dokładniej o przedział temperatur pomiędzy 20 a 21 stopni Celsjusza.

Model: skandynawski najlepszy dla uczniów
18.02.2021 01:00 Uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Jak działa skandynawski model edukacji?

Skandynawski model edukacji od lat zajmuje czołowe pozycje wśród rankingów uwzględniających efektywność nauczania. W największym stopniu rozwinięto go w Finlandii. Opiera się na kilku podstawowych założeniach, które pomagają dzieciom osiągać sukcesy, ale nie nakładają na nie niepotrzebnej presji.

Odporność: błędy, których należy unikać
18.02.2021 01:00 Niszczą odporność dziecka. Błędy, których lepiej unikać

Chcąc zadbać o odporność dziecka, należ unikać kilku podstawowych błędów. Niestety wielu rodziców dalej o nich nie wie, przez co maluch stale zmaga się z infekcjami. Radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Kot pasujący do dziecka
17.02.2021 01:00 Koty najlepiej pasujące do rodzin z małymi dziećmi. Przed wyborem warto się kilka razy zastanowić

Bez wątpienia każdy rodzic nie raz z ust dziecka słyszał, że maluch bardzo chciałby psa lub kotka. Oczywiście kontakt dziecka ze zwierzętami niesie ze sobą masę korzyści, ale trzeba pamiętać, że przygarnięcie każdego zwierzaka pod nasz dom to ogrom obowiązków, które będziemy musieli spełniać bez żadnych wymówek.Często można spotkać się ze słowami, że lepiej jest kota adoptować niż kupić z hodowli i mowa tu o prawdziwych hodowlach, a nie pseudoprzedsięwzięciach. Oczywiście uratowanie kota ze schroniska to wspaniały czyn i zachęcamy do tego, ale chcąc wybrać kota pasującego do rodziny z małym dzieckiem, powinien on mieć konkretne cechy charakteru i w tym wypadku większą pewność dają nam zwierzaki z hodowli.

Dzieci: kobieta poroniła 15 razy
17.02.2021 01:00 Poroniła aż 15 razy. Teraz jest mamą dla czwórki wspaniałych dzieci

Laura Dove bez wątpienia jest kobietą z niezwykle silnym instynktem macierzyńskim. Laura zawsze marzyła o posiadaniu dzieci, ale po narodzinach jej pierwszego syna pojawiły się poważne problemy.Już druga ciąża Laury zakończyła się tragedią. Jej synek, który otrzymał imię Joseph, urodził się martwy. Kobieta wraz ze swoim pierwszym mężem bardzo ciężko przeżywała stratę dziecka. Niestety kolejne ciąże kończyły się równie tragicznie.Po stracie Josepha nie chciałam mieć kolejnych dzieci, ale w końcu się zdecydowaliśmy. Ciąże kończyły się kolejnymi stratami, to nas złamało... Oboje byliśmy w żałobie - opowiada Laura.

Mama znalazła prosty sposób
17.02.2021 01:00 Mama znalazła sposób, aby zachęcić syna do zdrowego jedzenia. Jest banalnie prosty

Wiele mam boryka się z poważnymi problemami, jeśli chodzi o niechęć ich dzieci do jedzenia. Dzieci często mają kilka swoich ulubionych potraw, a niektóre maluchy mogłyby jeść je na okrągło. Niestety wprowadzenie do ich diety nowych i zdrowszych elementów może się spotkać z bardzo wyraźnym sprzeciwem.Problem mogą również stanowić gotowe dania, które nie słyną z tego, że są najzdrowsze. Syn Brytyjki Marcelli McDonagh bardzo polubił gotowy makaron sprzedawany w plastikowych kubełkach. Problem w tym, że chłopiec nie chciał jeść praktycznie nic innego. Na szczęście Marcella wpadła na genialny pomysł.

Śnieg: czy warto go jeść
17.02.2021 01:00 Co może się stać, gdy dziecko zje śnieg?

Dzieci uwielbiają śnieg, który wykorzystują przy różnego rodzaju zabawach. Zdarza się, że kierowane naturalną chęcią eksploracji i poznawania otoczenia zaczynają go jeść, co może wywołać przerażenie u niektórych rodziców. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście jest się czego bać.

Bliźniaki z różnymi ojcami
17.02.2021 01:00 Ciąża, która zdarza się raz na 39 tysięcy przypadków. Bliźnięta mające dwóch ojców

Cała historia nietypowych bliźniaków z Kolumbii rozpoczęła się jeszcze w 2018 roku. To właśnie wtedy Grupa ds. Genetyki Populacji i Identyfikacji Narodowego Uniwersytetu Kolumbii (UNAL) otrzymała wniosek o sprawdzenie ojcostwa u dwóch chłopców.Dokument został złożony przez mężczyznę, który podejrzewał, że chłopcy mogą nie być jego synami. Badanie zostało wykonane i naukowcy otrzymali niezwykle ciekawe wyniki. Okazało się bowiem, że tylko jeden z bliźniaków nie jest biologicznym synem mężczyzny, który złożył wniosek.

Ból piersi
17.02.2021 01:00 Ból podczas karmienia dziecka. Przyczyny i jak sobie z nim radzic

Karmienie piersią samo w sobie nie powinno być bolesne dla kobiety. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest sporo czynników, które mogą powodować ból. Jednym z nich jest tak, jak wcześniej wspominaliśmy, nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi.Najczęściej ból wywołany nieprawidłowym przystawieniem dziecka pojawia się w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy jeszcze niedoświadczona mama nie nabrała odpowiedniej wprawy.

Zęby: czy warto leczyć mleczaki
17.02.2021 01:00 Czy warto leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną?

Zęby mleczne służą dziecku przez kilka lat. Wielu rodziców sądzi, że skoro i tak zostaną zastąpione przez stałe uzębienie, to nie warto ich leczyć. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy zlekceważenie złego stanu mleczaków nie przyniesie negatywnych konsekwencji w przyszłości?

Mdłości: naturalne sposoby
17.02.2021 01:00 Jesteś w ciąży i masz mdłości? Pomocne mogą okazać się naturalne sposoby

Mdłości są powszechnym problemem podczas ciąży. Każda kobieta, która je miała, wie, jak bardzo mogą uprzykrzyć życie. Na szczęście dolegliwości można złagodzić przy pomocy naturalnych i sprawdzonych sposobów. Zdecydowanie warto je poznać.

Elon Musk: szkoła przyszłości
17.02.2021 01:00 Elon Musk otworzył własną szkołę. Panuje tam 5 wyjątkowych zasad, które mają pomóc dzieciom rozwinąć skrzydła

Elon Musk jest od niedawna uznawany za najbogatszego człowieka świata. Rekin biznesu i wielki wizjoner przewodzi takimi gigantami rynku jak Tesla, PayPal czy SpaceX. Trudno zatem dziwić się, że często pytany jest o sposoby, które mogą zwiększyć nasze szanse na sukces. Ostatnio przedstawił 5 zasad edukacji, które zastosował wobec własnych dzieci.

Dziecko kąpiel
15.02.2021 01:00 Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

W przypadku starszych dzieci wiele problemów, które mogą się pojawić w czasie kąpieli, same się rozwiązują. W końcu dziecko nie wymaga już ciągłej kontroli i podtrzymywania, kiedy sadzamy je w wannie. Co innego w przypadku noworodka.Zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice mają wiele obaw i wątpliwości dotyczących tego, jak opiekować się dzieckiem. Pierwsze karmienie czy też przewijanie może być stresujące, ponieważ młodym rodzicom wciąż brakuje obycia z czynnościami, które już za chwilę będą dla nich prawdziwą rutyną. To samo tyczy się kąpieli.

Warto wiedzieć
15.02.2021 01:00 Jak wybrać probiotyk dla dziecka. Mogą pomóc na wiele dolegliwości

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe, a jednym z elementów, o który warto zadbać, jest właśnie flora bakteryjna jelit. Szczególnie u małych dzieci mogą często pojawiać się problemy związane z układem pokarmowym, przy których pomocne mogą się okazać probiotyki.Jest to nic innego, jak żywe kultury drobnoustrojów, które chronią nasz organizm przez szkodliwymi wirusami i bakteriami mogącymi wyrządzić szkodę naszemu zdrowiu. W przypadku małych dzieci ich flora bakteryjna jeszcze nie jest dokładnie uformowana i między innymi stąd mogą się pojawiać nawracające bóle brzucha.

Ciąża: objawy
15.02.2021 01:00 Wczesne symptomy ciąży. Pierwszy może się pojawić niedługo po zapłodnieniu

Kiedy pomyślimy o pierwszych objawach ciąży, to zazwyczaj przychodzą nam do głowy poranne mdłości, drażliwość, wrażliwość na niektóre zapachy i zwiększenie lub brak apetytu. Są to jak najbardziej trafne skojarzenia.Tego typu objawy pojawiają się u wielu kobiet, ale lista wczesnych symptomów ciąży jest nieco dłuższa. Co więcej, wiele kobiet nawet nie dostrzega, kiedy pojawia się u nich pierwszy z nich.

Łuszczyca u dziewczynki
15.02.2021 01:00 Mała dziewczynka choruje na łuszczycę. Przez chorobę rodzice innych dzieci nie pozwalają się im bawić

Łuszczyca może doprowadzić do silnej stygmatyzacji osoby chorej. Przekonali się o tym rodzice małej Charlie, u której chorobę zdiagnozowano, kiedy miała zaledwie 4 miesiące. Co więcej, mimo tak młodego wieku, u dziewczynki wykryto zaawansowane stadium choroby, a jej skórę pokrywały rozległe i wyraźnie widoczne zmiany.Teraz dziewczynka ma 19 miesięcy, ale mimo to nadal zmaga się z wieloma trudnościami. Choroba potrafi powrócić niespodziewanie. Są sytuacje, że bolesne wykwity pojawiają się w przeciągu zaledwie kilku godzin i pokrywają ciało dziewczynki od stóp aż po głowę.

Rady: fizjoterapeutki dla kobiet po porodzie
14.02.2021 01:00 Nie zapominaj o nich po porodzie. Ważne rady od fizjoterapeutki

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. W jej trakcie przyszłe mamy dbają o siebie w sposób szczególny. Okazuje się jednak, że bardzo istotne rzeczy wymagają specjalnej uwagi również zaraz po przyjściu dziecka na świat. Fizjoterapeutka przedstawiła rady, które warto poznać.

Zabawy: rozwijające wyobraźnię dzieci
14.02.2021 01:00 Zabawy na wyobraźnię dla dziecka. Idealny sposób na spędzenie wspólnego czasu

Dzieci mogą czerpać wspaniałe korzyści z zabawy. Jest ona nie tylko źródłem uśmiechu i dobrego samopoczucia, ale również może posiadać walory edukacyjne oraz wspierać ich rozwój. Przedstawiamy propozycje aktywności, które umożliwiają dziecku ponieść wodze fantazji.

Dziecko: jak przynieść mu ulgę w okresie ząbkowania
14.02.2021 01:00 Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

Ząbkujące dziecko może zmagać się z ogromnym dyskomfortem. Na szczęście istnieją skuteczne i sprawdzone metody, które pomogą mu go znieść i zmniejszą dolegliwości.

Objawy: cukrzycy u dzieci
14.02.2021 01:00 Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

Dzieci mogą nie być w stanie dostrzec i zrozumieć tego, że z ich organizmem dzieje się coś złego. Bardzo ważne jest zatem, aby rodzice dokładnie obserwowali swoje pociechy. W przypadku wielu chorób kluczowe jest to, aby wykryć je szybko, co pozwoli zminimalizować negatywne skutki. Przykładem jest cukrzyca, której objawy nigdy nie powinny być lekceważone.

Smoczek do karmienia
13.02.2021 01:00 Jak wybrać odpowiedni smoczek do karmienia? Trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest naturalne karmienie dziecka, jednak są sytuacje, kiedy jest to po prostu niemożliwe lub dziecko musi być dokarmiane.W takiej sytuacji rodzice muszą sięgnąć po butelki do karmienia, które wbrew pozorom znacząco się od siebie różnią. Szczególnie warto przyjrzeć się smoczkowi, który jest dołączony do butelki, ponieważ to od niego zależy komfort w czasie jedzenia. Co więcej, jego wykonanie wpływa również na zdrowie u dziecka.

Mama karmiła 4-latka
13.02.2021 01:00 Mama została skrytykowana za karmienie 4-latka. Czy naturalny pokarm ma korzyści dla tak dużych dzieci?

Dla wielu osób temat karmienia piersią wiążę się z wieloma kontrowersjami. Tyczy się to zarówno tego, czy można karmić dziecko w miejscach publicznych, jak i tego, jak długo mama powinna karmić swoje dziecko.Szczególnie czas odstawienia dziecka od piersi stał się w ostatnim czasie tematem wielu dyskusji. Wiele kobiet nie widzi nic złego w tym, aby karmić dziecko do momentu, aż samo zadecyduje o odstawieniu piersi. Inni natomiast twierdzą, że po wieku niemowlęcym dziecko należy systematycznie i skutecznie odstawiać od piersi. Oczywiście nikt z pierwszego obozu nie uważa, że pokarm matki ma stanowić całą dietę u kilkulatka, ale i tak spotykają się często z krytyką.

Kolka u dziecka
13.02.2021 01:00 Przyczyny kolki u dziecka i sposoby na łagodzenie bólu

Tak jak wspominaliśmy, nie są znane dokładne mechanizmy powstawania bólów kolkowych u niemowlaków, chociaż wiadomo, co może ją powodować. Do takich czynników zalicza się stres, zbyt łapczywe jedzenie, przez które dziecko połyka nadmiar powietrza, gazy, nierozwinięta flora jelitowa, lub nietolerancja np. na laktozę.Oczywiście to nie wszystkie potencjalne przyczyny kolki, jednak to właśnie te czynniki najczęściej za nią odpowiadają. Dlatego też obserwowanie naszego dziecka zwłaszcza w czasie karmienia pozwala nam dostrzec, czy maluszek przypadkiem nie próbuje ssać piersi zbyt łapczywie, co może doprowadzić do kolki.

Zęby: jak zachęcić dzieci do mycia zębów
13.02.2021 01:00 Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Sposobów jest conajmniej kilka

Każdy wie, że o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym razie może nas czekać nieprzyjemna i zarazem kosztowna wizyta u dentysty. Warto już u kilkuletnich dzieci wyrobić odpowiednie nawyki dotyczące dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu, kiedy będzie już starsze, nie będzie zapominać o codziennym myciu zębów.Niestety wiele dzieci podchodzi do mycia zębów jak do niechcianego obowiązku, który został na nie narzucony przez dorosłych. Warto więc wiedzieć, jak zachęcić malucha do codziennej higieny jamy ustnej. Karolina Janowska-Kroner jest dentystką i mamą, a na swoim blogu przedstawiła kilka metod na to, aby zachęcić dzieci do mycia zębów.

Objawy: niedoboru witamin z grupy B
12.02.2021 01:00 Objawy niedoboru witamin z grupy B u dzieci

Prawidłowy rozwój organizmów dzieci uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest dostęp do niezwykle ważnych witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę dla funkcjonowania maluchów. Dziś przyjrzymy się witaminom z grupy B, skupiając się głównie na objawach ich niedoboru. Pod żadnym pozorem nie powinny być lekceważone.

Dzieci: zagrożenia w domu
12.02.2021 01:00 Niebezpieczeństwo czyha na dzieci również w domu. Przedmioty, które należy trzymać poza ich zasięgiem

Dzieci, szczególnie najmłodsze, wymagają od rodziców ciągłej troski i uwagi. Wystarczy na chwile spuścić je z oczu, aby doszło do nieszczęścia. Groźny wypadek może zdarzyć się nawet w miejscu tak bezpiecznym, jakim wydaje się dom rodzinny. Na szczęście ryzyko można zminimalizować, mając odpowiednią wiedzę. Przedstawiamy listę przedmiotów, które są niebezpieczne dla najmłodszych. Lepiej dobrze je przed nimi ukryć.Większość rodziców wie, że w ich domach jest kilka rzeczy, które powinno trzymać się z dala od dzieci. Nie trzeba raczej tłumaczyć ryzyka związanego z brakiem zabezpieczenia kontaktów, czy trzymaniem leków w zasięgu nieświadomego malucha. Są jednak i takie przedmioty, których nie podejrzewamy o bycie niezwykle groźnymi dla dzieci. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Muzyka: Mozart dla dzieci
12.02.2021 01:00 Jak wykorzystać muzykę Mozarta dla rozwoju naszego dziecka? Naukowcy odkryli fenomenalny sposób

Wpływ muzyki na człowieka jest już od dawna przedmiotem badań naukowych. Eksperci z całego świata zadają sobie pytania o to, jak dźwięk oddziałuje na organizm człowieka, jakie utwory są w stanie wywołać określone efekty oraz jakie mechanizmy stoją za owymi zależnościami. Nie sposób byłoby tu przytoczyć wszystkich wniosków, do których doszli. Jeden z nich może być jednak szczególnie ciekawy dla rodziców

Dzieci: polecane gry i zabawy
11.02.2021 01:00 Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci zostało zamkniętych w domach. Brak możliwości kontaktu z rówieśnikami oraz ograniczenia w korzystaniu z licznych atrakcji sprawiają, że mnóstwo maluchów cierpi z powodu braku angażującego zajęcia i nudy, które są wrogami rozwoju i radości. Aby wyjść naprzeciw tym trudnościom, przedstawiamy kilka zabaw, które mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.undefinedDomowe zabawy dla dzieci. Sposób na nudę i szansa rozwojuundefinedW puli propozycji postanowiliśmy umieścić zabawy z 4 kategorii. Są to kolejno zabawy sensoryczne, językowe, wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywnego oraz badawcze. Do pierwszej kategorii, a więc zabaw sensorycznych zaliczyć możemy na przykład rozpoznawanie dźwięków instrumentów, zwierząt czy urządzeń domowych. Można też poprosić dziecko, aby spróbowało naśladować poszczególne dźwięki. Zabawy z tej kategorii świetnie rozwijają zmysły oraz poszerzają wiedzę o otaczającym malucha świecie. Oprócz rozpoznawania dźwięków można również zaproponować maluchowi identyfikację smaków, czy układanie puzzli. Kategoria zabaw językowych oferuje nam aktywności polegające na opisywaniu świata, nauce rymowanek, wierszyków i rymowanek. Możemy pokazywać dziecku atrakcyjne dla niego obrazki i prosić, aby opowiedziało nam, co na nich widzi. Możemy również uczyć się z nim piosenek lub innych tekstów na pamięć. Bardzo ważne, abyśmy sami wykazali się dużym zaangażowaniem, dzięki czemu sam przedmiot zabawy wyda się dziecku bardziej interesujący, co zwiększy jego motywację.Do zabaw rozwijających rozwój myślenia kreatywnego i logicznego zalicza się konstruowanie budowli z klocków, domino, kalambury, zabawę w sklep i wspólne gotowanie. Ostatnia kategoria, czyli zabawy badawcze, w których skład wchodzą różnego rodzaju quizy i gry edukacyjne, stanowi dla dziecka wspaniałe wprowadzenie w świat nauki. Na rynku jest też dużo gier planszowych, które mają bawić i uczyć. Przy okazji wspólnej zabawy możemy dokonać już pierwszych obserwacji na temat zainteresowań dziecka. Niektóre maluchy będą wolały gry zawierające treści z dziedziny geografii, a inne może z kolei pasjonować się eksperymentami pokazującymi mechanizmy rządzące światem, które garściami czerpią z fizyki, czy chemii. Wiedza na temat preferencji dziecka może okazać się niezwykle cenna dla rodziców, którzy będą chcieli zapewnić mu optymalną ścieżkę rozwoju.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Objawy: niedoboru witaminy D
11.02.2021 01:00 Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Witamina D odgrywa kluczową rolę dla rozwoju organizmu u dzieci. Jej niedobór wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doktor Bartosz Pawlikowski, ekspert w dziedzinach dermatologii, wenerologii i pediatrii tłumaczy, jakie następstwa ma deficyt witaminy D, jak go rozpoznać oraz uzupełnić.undefinedDzieci potrzebują witaminy D do prawidłowego rozwoju. Jak rozpoznać, że im jej brakuje?Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a w szczególności dziecka. Odpowiada za prawidłowy rozwój kości, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, łagodzi stany zapalne, wzmacnia odporność oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.Deficyt witaminy D może wywołać poważne skutki zdrowotne u małego człowieka. W pierwszych miesiącach życia lekarze zalecają jej suplementację, aby uniknąć wystąpienia krzywicy i opóźnionego zrostu ciemiączka. Pediatra zaznacza, że objawem niedoboru wspomnianej powyżej witaminy jest także wypadanie włosów oraz ich spowolniony wzrost. W niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanego łysienia plackowatego.Na tym jednak się nie kończy. Gdy w organizmie dziecka brakuje witaminy D, jest ono bardziej podatne na infekcje bakteryjne, jego rany goją się wolniej, niż powinny, a mięśnie gorzej znoszą obciążenia.Problemy można dostrzec również na podłożu psychicznym. Brak możliwości skoncentrowania się na wykonywanych zadaniach może przełożyć się na problemy z nauką, która jest przecież fundamentalna dla najmłodszych. Ponadto badania wykazały, że deficyt witaminy D zwiększa ryzyko depresji, o czym także wspomina doktor Pawlikowski. Dzieci są apatyczne, dopada je chroniczne zmęczenie, a w przypadku nastolatków występuje też skłonność do depresji. Jedne z badań określiły zbieżność depresji z niedoborem witaminy D u 65 proc. nastolatków - mówi ekspert Do długiej listy następstw niedoboru witaminy D dopisać możemy też utratę apetytu, choroby przyzębia, biegunki, problemy ze wzrokiem, a także zaburzenia snu. Jak wspomina doktor Pawlikowski, zalecana dzienna dawka witaminy D dla dzieci i nastolatków wynosi do 400jm. Jednocześnie ekspert stanowczo odradza samodzielną suplementację. W przypadku zauważenia objawów, które mogą być związane z deficytem wspomnianej wyżej witaminy, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ źródło problemu może leżeć gdzie indziej. Nie dysponując odpowiednim zapleczem medycznym i wiedzą, nie jesteśmy w stanie postawić trafnej diagnozy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Ciaża a okre
11.02.2021 01:00 Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Na temat ciąży krąży wiele mitów i błędnych przekonań, które wiele ludzi uznaje za prawdziwe. Jednym z nich jest to głoszące, że w czasie trwania okresu, kobieta nie może zajść w ciążę.Wynika ono z przekonania, że okres zawsze ma miejsce w trakcie tak samych dni niepłodnych. Dodatkowo w wielu miejscach, można znaleźć diagramy, które zdają się to potwierdzać. Niestety nic bardziej mylnego.

Noworodek gazy
11.02.2021 01:00 Gazy u noworodka. Przyczyny i jak się ich pozbyć

Jednym z powodów powstawania gazów u noworodka może być jeszcze nierozwinięty układ pokarmowy, a dokładniej flora jelitowa. Przez to maluszek ma problem ze strawieniem pokarmu i wskutek tego pojawiają się gazy, które mogą mieć nieprzyjemny zapach.Dodatkowo dziecko podczas karmienia może połknąć powietrze, kiedy zbyt łapczywie ssie pierś. Może się też zdarzyć, że maluch cierpi na nietolerancję laktozy, która fermentując, wytwarza właśnie gaz. Co więcej, wraz z wiekiem dziecka mogą się pojawiać inne przyczyny w postaci jelita drażliwego, celiakii, błędów dietetycznych, stresu lub nadmiernego pobudzenia malucha.

Ciąża: zachcianki
11.02.2021 01:00 Nietypowe zachcianki w czasie ciąży. Nie wszystkie dotyczą diety przyszłej mamy

Na skutek zmian hormonalnych, które pojawiają się w trakcie ciąży, zachowanie, jak i upodobania przyszłych mam mogą ulegać zmianom. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy u kobiety pojawia się silna chęć zjedzenia jakiegoś produktu, nawet jeżeli przed ciążą za nim nie przepadała.Często jest to sygnał wysyłany przez organizm, który w ten sposób pokazuje, że mogło dojść do niedoborów niektórych potrzebnych składników. Jednak są też sytuacje, w których ciężarna odczuwa przyjemność z dotykania niektórych przedmiotów lub ich wąchania.

dziecko: jak przygotować się na nowego członka rodziny
11.02.2021 01:00 W Twoim domu wkrótce pojawi się dziecko? Pamiętaj, aby zadbać o kilka, niezwykle ważnych rzeczy

Gdy nowy członek rodziny pojawia się w domu, dotychczasowe życie domowników zmienia się diametralnie. Małe dziecko wymaga ogromnej ilości uwagi oraz troski. Warto wiedzieć, jak przygotować się na jego przyjście. Szczególnie ważnych jest kilka szczegółów.

SMA: badania przesiewowe
11.02.2021 01:00 Badania przesiewowe pod kątek SMA w Polsce. Podano kiedy rusza projekt

SMA jest potworną chorobą, która doprowadza do zaniku mięśni u chorego, przez co traci on z czasem wszelkie zdolności motoryczne. Dolegliwość ta może dotknąć osoby w każdym wieku, ale zdecydowana większość diagnozowanych przypadków dotyczy bardzo małych dzieci.Dodatkowo w leczeniu choroby niezwykle ważne jest, aby wykryć ją jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, co pozwala na o wiele skuteczniejszą terapię. Z tego też względu wiele fundacji już od dawna wnosiło o włączenie SMA do listy chorób objętych badaniami przesiewowymi u noworodków. Podobne postulaty padały z ust rodziców chorych dzieci. Teraz już wiemy, że zostanie wdrożony projekt, aby wszystkie dzieci, które urodzą się w Polsce, były objęte właśnie takimi badaniami.

tłusty czwartek: zdrowsze wersje przekąsek
11.02.2021 01:00 Zdrowsze i pyszne przekąski na tłusty czwartek. Przygotowanie jest banalnie proste, dzieci będą zachwycone

Tłusty czwartek jest dla wielu z nas wyjątkowym dniem w roku. To właśnie dziś zapominamy o diecie i sięgamy po produkty, które niekoniecznie są zdrowe dla nas oraz naszych dzieci. Na szczęście istnieje sposób na to, aby celebrować tłusty czwartek w sposób bardziej korzystny dla organizmu, bez konieczności rezygnacji z przyjemności.

Dzieci: Minister Edukacji podał ważne informacje dotyczące powrotu do szkół
11.02.2021 01:00 Minister Edukacji przekazał informacje dotyczące powrotu uczniów do szkół

Wielu rodziców z niepokojem śledzi wiadomości, oczekując na kolejne decyzje rządu w sprawie nauki w Polsce. Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie wielu dzieci w naszym kraju. Na pełny powrót nauki stacjonarnej trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, o czym poinformował dziś Minister Edukacji Przemysław Czarnek.

bajki: idealne dla dzieci
10.02.2021 01:00 Najlepsze bajki dla dzieci. Przedstawiamy 5 pozycji, które bawią i uczą

Dzieci wprost uwielbiają oglądać bajki. Nie wszystkie produkcje są jednak dla nich odpowiednie. Przedstawiamy kilka pozycji, z których maluchy będą mogły wyciągnąć to, co najlepsze. undefinedWspaniałe bajki dla dzieci. 5 produkcji godnych poleceniaundefinedWielu z nas dzieciństwo nierozerwalnie kojarzy się z bajkami. Zarówno te w formie czytanej, jak i oglądane na wyświetlaczach monitorów, mogą na długo pozostać w pamięci dziecka. Warto zatem zadbać, aby przekazywały mu pewne wartości oraz wiedzę. Wybraliśmy kilka pozycji, które spełniają te kryteria i będą wspaniałym wyborem dla maluszka.Pierwszą propozycją jest bajka pod tytułem “Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. W Polsce emituje ją stacja telewizyjna MiniMini. Produkcja, która powstała na podstawie książki opowiada o niesamowitym uczuciu, jakim bez wątpienia jest miłość rodzica do dziecka.Drugą pozycją, której absolutnie nie mogło zabraknąć na naszej liście, jest bajka, która zyskała już miano kultowej. Chodzi o absolutny hit pod tytułem “Było sobie życie”. Emitowana jest w formie serialu, który przedstawia funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Robi to jednak we wspaniały, bajkowy sposób. Wystarczy tutaj chociaż wspomnieć, że białe krwinki przedstawione są w niej, jako policjanci pilnujący ładu w ciele człowieka. Produkcja pozwala przyswoić mnóstwo wiedzy, która podana jest w niezwykle atrakcyjnej formie. Obecnie jest dostępna do obejrzenia, chociażby na Netflixie.Wybór kolejnej propozycji padł na bajkę “Charlie i Lola”. Przedstawia losy energicznego rodzeństwa, które zmaga się z wieloma ciekawymi, ale czasem również trudnymi zdarzeniami. W animacji poruszono istotne tematy, takie jak na przykład strach przed ciemnością, czy lęk przed wizytą u lekarza. Produkcja wyróżnia się bardzo oryginalną kreską, która przykuwa uwagę najmłodszych widzów. Można ją zobaczyć na portalu YouTube.Ciekawą opcją jest też bajka pod tytułem “Bing” dostępna do obejrzenia na kanale MiniMini oraz platformie YouTube. Przedstawia perypetie niezwykle wrażliwego i empatycznego króliczka oraz jego przyjaciół. W fenomenalny sposób zwraca uwagę na rolę emocji w życiu. Pomaga maluchom je zrozumieć i zaakceptować. Wyczula również dzieci na los drugiego człowieka. Naszą listę propozycji zamyka bajka, a właściwie program pod tytułem “Mother goose club”. Jego największą zaletą jest nauka poprzez zabawę. Produkcja we wspaniały sposób zachęca do nauki języka angielskiego, wspomagając się wymyślnymi grafikami przyciągającymi uwagę oraz piosenkami, które potrafią zapaść w pamięć. Mnóstwo dzieci zna już utwory, wesoło rozbrzmiewające w “Mother goose club”.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Zdrowie: przyprawy
10.02.2021 01:00 Przyprawy na odporność. Walkę o zdrowie dziecka można wygrać w kuchni, tłumaczymy, jak to zrobić

Zdrowie dziecka jest dla większości rodziców sprawą priorytetową. Wielu z nich nie wie niestety, że ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu opdornościowego, który stanowi tarczę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, jest odpowiednia dieta. Z pomocą kilku przypraw, które większość z nas ma w domu, można zdziałać naprawdę wiele.

Dzieci: UNICEF ostrzega przed zagrożeniem związanym z epidemią
10.02.2021 01:00 Eksperci ostrzegają. W czasie pandemii dzieci zbyt długo przebywają w świecie wirtualnym

Zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci są, według ekspertów z organizacji UNICEF, poważnie zagrożone. Wszystko przez tendencję związaną pośrednio z panującą na świecie epidemią koronawirusa. Obostrzenia i nauka zdalna spowodowały, że maluchy są odizolowane od świata i coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów, co może mieć bardzo negatywne konsekwencje.undefinedDzieci coraz spędzają coraz więcej czasu przed ekranami. Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjamiundefinedKoronawirus w ogromnym stopniu wpłynął na życie ludzi na całym świecie. Dzieci nie stanowią tutaj wyjątku. Nauczanie zdalne oraz inne obostrzenia dają się im we znaki. Eksperci zauważyli poważny problem, polegający na tym, iż najmłodsi coraz więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym, zaniedbując inne, ważne aspekty swojego życia.Bez wątpienia nowe technologie dają ogromne możliwości i nieuczciwym byłoby nazwanie je złymi. Jak z większością rzeczy nie należy jednak z nimi przesadzać. Oprócz stwarzania szans na zdobywanie wiedzy, kontakt z rówieśnikami z różnych zakątków świata i wspaniałą zabawę, internet może też narażać nasze pociechy na negatywne doświadczenia oraz odciągać je od innych, istotnych rzeczy.Niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci jest aktywność fizyczna. Zamknięcie w domach sprawiło, że w ostatnim czasie najmłodszym zdecydowanie jej brakuje. Ucierpiały również kontakty towarzyskie. Izolacja społeczna może zakłócać rozwój psychiczny dziecka, a zatem problemu zdecydowanie nie należy lekceważyć.Mając na uwadze powyższe, organizacja UNICEF przedstawiła swój plan, który ma na celu ochronę dzieci w ciężkich czasach, które nastały. Eksperci przedstawili kilka postulatów, które mają być wdrożone w życie.Pierwszy punkt ich planu dotyczy współpracy z rządami państw z różnych regionów świata, która ma doprowadzić do zorganizowania specjalnych szkoleń dla pracowników opieki medycznej, nauczycieli oraz opieki społecznej. Ich motywem przewodnim ma być zapobieganie negatywnym wpływom epidemii wirusa SARS-CoV-2 wraz z obostrzeniami z nią związanymi na życie najmłodszych.UNICEF chce także wpłynąć na branżę informacyjną, aby metody przeciwdziałań negatwnym wpływom były jak najszerzej upubliczniane. Kolejnym, niezwykle ważnym postulatem organizacji jest zapewnienie opieki psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Eksperci naciskają, aby była ona możliwa także w formie zdalnej, co nie jest jeszcze standardem w każdej polskiej szkole. Specjaliści apelują do rodziców, aby zgłębiali swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z nowych technologii. Poświęcenie szczególnej uwagi dzieciom w tym trudnym dla nas wszystkich okresie może sprawić, że będzie im się lepiej żyło w przyszłości.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Dzieci: medytacja
10.02.2021 01:00 Medytacja dla dzieci. Naukowcy wykazali, że daje wspaniałe rezultaty, doradzamy jak ją wprowadzić

Medytacja absolutnie nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. Jej wspaniałe efekty mogą odczuć również dzieci, co wykazały liczne badania naukowców z prestiżowych uczelni na całym świecie. Potwierdzają to również rodzice, którzy zachęcili swoje pociechy do przeżycia chwili wyciszenia. Doradzamy, jak wprowadzić medytację do życia naszych pociech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.undefinedMedytacja nie jest zarezerwowane jedynie dla dorosłych. Wspaniałe rezultaty może przynieść także naszym dzieciomundefinedWiele osób twierdzi, że plagą czasów, w których przyszło żyć nam oraz naszych dzieciom jest stres. Ogrom zadań, które spadają na nasze głowy, bardzo szybkie tempo aktywności dnia codziennego, gigantyczna ilość informacji, które napływają z różnych źródeł oraz brak poczucia stabilności mogą odcisnąć piętno na zdrowiu i możliwości odczuwania szczęścia człowieka. Jednym z narzędzi, które we wspaniały sposób mogą zwiększyć jakość życia małego i dużego człowieka, jest medytacja.Badania przeprowadzone przez “Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” wykazały, że wśród dzieci cierpiących na ADHD medytacja pomaga złagodzić objawy zaburzenia. Co więcej, medytujące dzieci lepiej radziły sobie w relacjach z rodzicami, miały większe poczucie własnej wartości, a 50% z nich mogło całkowicie zrezygnować z terapii farmakologicznej.Bardzo ciekawe są też badania przeprowadzone przez naukowców z Maharishi University of Managment. Eksperci przyjrzeli się dzieciom w wieku szkolnym. Aż 41% z nich poprawiło swoje wyniki w nauce dzięki medytacji. Oprócz tego poprawiła ona też ich ogólną zdolność koncentracji, relacje z rówieśnikami, a także pozwoliła się uspokoić i być szczęśliwszymi.Chcąc umożliwić naszym pociechom czerpanie wspaniałych rezultatów, jakie płyną z medytacji, warto poświęcić im nieco czasu i uwagi. Samo pojęcie jest bardzo szerokie, istnieje wiele technik medytacyjnych, podstawy są jednak dość proste i w zupełności wystarczą dzieciom.Najważniejsze jest wyciszenie. Zadbajmy o to, aby każdego dnia nasze dzieci przebywały w ciszy i spokoju, chociaż przez kilka chwil. Ważne, aby nic nie rozpraszało wtedy ich uwagi. Smartfony zostają w innym pomieszczeniu, telewizor i radio pozostają wyłączone. Bardzo fajnym pomysłem jest zaproponowanie dzieciom zabawy w “Kto będzie najciszej?” lub “Kto pierwszy się odezwie ten…”, co uczyni dla nich medytację bardziej atrakcyjną. Do podstaw medytacji należy także skupienie się na oddechu. Poproś swoje pociechy, aby spróbowały się na nim skoncentrować. Możesz pokazać im, jak bardzo powoli wdychasz i wydychasz powietrze i namawiać, aby spróbowały to powtórzyć.Praktyki medytacyjne warto połączyć z rozmawianiem o emocjach. Można więc zapytać dziecko o to, jak się czuje, co sprawia, że jest szczęśliwe lub nieszczęśliwe oraz kiedy się to dzieje. Można również opowiedzieć mu o swoich emocjach. Na koniec trzeba również zaznaczyć, że medytacja u dzieci absolutnie nie może być wymuszona. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jej praktykowania. W przeciwnym wypadku może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Najlepszym sposobem na przekonanie młodego człowieka do czegokolwiek jest dawanie przykładu swoim zachowaniem. Jeśli więc będziemy traktować medytację, jako coś wyjątkowego i sami czerpać z niej korzyści, istnieje duża szansa, że dziecko zechce pójść w nasze ślady.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: mamotoja.pl

Dziecko: przedszkole
10.02.2021 01:00 Jak wspierać dziecko, które idzie do przedszkola? Przedstawiamy 6 ważnych zasad

Bardzo duża część rodziców ma poważne obawy przed tym, jak ich dziecko odnajdzie się w przedszkolu, gdy trafi tam po raz pierwszy w życiu. Początkowy etap edukacji przedszkolnej jest bardzo ważny i może wywierać wpływ na dalszy rozwój naszego malucha, dlatego warto zadbać, aby był dla niego jak najbardziej komfortowy. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagęundefinedDziecko pierwszy raz idzie do przedszkola? Pamiętaj o kilku ważnych wskazówkachundefinedPierwszą rzeczą, o której wielu rodziców zapomina, jest fakt, że rozkład dnia w przedszkolu może różnić się znacząco od tego, do którego maluch przyzwyczaił się w domu. Zamiast zatem od razu rzucać go na głęboką wodę, lepiej skupić się na wcześniejszej adaptacji. Sprawdźmy plan typowego dnia w przedszkolu, zanim poślemy do niego dziecko i spróbujmy je przygotować. Wypracowanie nawyku wstawania o odpowiedniej godzinie i jedzenia posiłku o określonej porze może okazać się bardzo istotne.undefinedJeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy pomyśleć również o tym, aby w pierwszych dniach przygody dziecka z przedszkolem, zostawiać je tam nieco krócej, niż wynosi standardowy czas. Będzie to stanowiło łagodne wprowadzenie i ułatwi maluchowi adaptację.Trzecia rada może wydawać się bardzo ciężka, a wręcz brutalna dla niektórych rodziców, ale jest niezwykle istotna. Chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo przy dziecku, gdy przychodzi czas pożegnania. Tysiące całusów, przytulanie i powracanie do dziecka sprawi, że stanie się ono dla niego jeszcze trudniejsze. Zamiast tego lepiej wyraźnie zaznaczyć przy dziecku, że wkrótce po nie wrócimy, ale do tego czasu powinno spróbować pobawić się z nowymi kolegami i koleżankami.Jeżeli już pożegnamy się z dzieckiem, nie powinniśmy wracać po chwili, aby sprawdzić, jak radzi sobie w pierwszych chwilach. Sprawi to, że będzie musiało przeżywać wszystko na nowo i utrudni adaptację.Można natomiast zostawić mu coś z domu. Najlepiej niech będzie to przedmiot, który mu się z nami kojarzy. Sprawi to, że dziecko w pewien sposób będzie czuło naszą obecność, ale nadal będzie w dużej mierze samodzielne. Ostatnią radą, również bardzo ważną jest powstrzymanie się od opowiadania dziecku, jak będzie w przedszkolu, nim jeszcze do niego trafi. Błędne w tym zachowaniu jest przede wszystkim to, że sami do końca nie wiemy, co spotka nasze dziecko w pierwszych chwilach przebywania w nowym miejscu, nawet jeśli dokładnie je sprawdziliśmy. Jeżeli jednak zapewnimy naszą pociechę, że od pierwszych chwil będzie otoczony wesołymi rówieśnikami lub zje najlepszy obiad w swoim życiu, wytworzy sobie pewne oczekiwania, które w przypadku niespełnienia wygenerują negatywne odczucia.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl

Slime przepis
09.02.2021 01:00 Zabawka, którą dzieci się zachwycają. Jak własnoręcznie zrobić slime?

Slime można dostać praktycznie w każdym sklepie z zabawkami i znajdziemy go w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Niektóre różnią się również tym, że w samym glutku są umieszczone małe kuleczki lub gwiazdki, a inne są pozbawione takich elementów, ale mają brokat.Wybór jest naprawdę ogromny, ale ma też swoją cenę, którą trzeba będzie zapłacić przy kasie. Jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić, lub przygotować zabawkę, która np. będzie jadalna, to można spróbować wykonać slime w swoim domu.

Ciąża bliźniacza
09.02.2021 01:00 Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. Na świat przyszło nietypowe rodzeństwo

Rebecca Roberts nigdy nie podejrzewała, że będzie mamą dla tak nietypowych bliźniaków. Większość osób ma zakodowane w głowach, że w momencie, kiedy kobieta zajdzie w ciążę, to jest niemożliwe, aby doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka. Oczywiście mowa o dwóch zapłodnieniach, które dzieli okres np. kilku tygodni, a nie jak w przypadku bliźniaków dwujajowych zapłodnienia dwóch komórek jajowych, które uwolniły się w trakcie jeden owulacji.Jednak natura bywa naprawdę przewrotna i w wyjątkowych przypadkach może dojść do tego, że kobieta zajdzie w drugą ciążę, jeszcze w czasie trwania tej pierwszej.

Rodzice: więź z dzieckiem
08.02.2021 01:00 Metoda na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Założenia zasady trzech minut

Chyba nie ma nic piękniejszego niż szczera i silna więź, a także miłość pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Niestety nie wszyscy rodzice chyba zdają sobie sprawę, jak taka więź jest ważna w życiu dziecka. Na szczęście są metody, które w prosty sposób mogą ją wzmocnić. Wystarczy tylko trochę się zaangażować.Dziecko musi czuć, że jest kochane i zauważane przez rodzica. Choć dla nas dorosłych może się wydawać oczywiste, że przecież kochamy nasze dziecko, to maluch wcale tego nie musi tak rozumieć. Pamiętajmy też, że czyny znaczą o wiele więcej niż same słowa.

Włosy dziewczynki
08.02.2021 01:00 Dziewczynka z fryzurą jak Einstein. Rzadka choroba sprawiła, że jej włosów nie można uczesać

Każdy z nas bez wątpienia nie raz w swoim życiu wstał rano z mocno potarganymi włosami. W takiej sytuacji często wystarczy je solidnie rozczesać i problem mamy już z głowy. Nawet jeżeli niesforne kosmyki nie dają za wygraną, to ich zwilżenie lub umycie raczej powinno załatwić sprawa.Jednak Shilah Madison i jej rodzice muszą się o wiele bardziej przykładać do rozczesywania włosów dziewczynki. Według wielu jej włosy przypominają wyglądem fryzurę Alberta Einsteina, a ich ułożenie graniczy wręcz z cudem.

Dziecko odpornosc
08.02.2021 01:00 Jak wzmocnić odporność u dziecka? Proste sposoby, które warto wprowadzić w swoim domu

Zagłębiając się w temat wzmacniania odporności, najczęściej można trafić na stwierdzenie, że odpowiednia dieta stanowi podstawę zdrowego trybu życia i jest to jak najbardziej prawda. Nie oznacza to jednak, że wzmacnianie odporności kończy się na regularnym jedzeniu przez dziecko owoców i warzyw.Jest to o wiele głębszy temat, w którym nie wolno pomijać również innych niezwykle ważnych aspektów takich jak, chociażby aktywność fizyczna, sen, odpowiednia higiena, a także emocje. Wszystkie te czynniki również przyczyniają się do tego, w jakim stanie jest nasz układ odpornościowy.

Objawy ciąży pozamacicznej
08.02.2021 01:00 Wczesne objawy ciąży pozamacicznej. Bardzo łatwo można ją pomylić ze zwykłą ciążą

Ciąża pozamaciczna najczęściej rozwija się w jajowodzie, jednak możliwe jest też zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w samym jajniku, szyjce macicy, a nawet jamie brzusznej. Niestety jest to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu i powinien być jak najszybciej zakończyć. Problem w tym, że pierwsze objawy ciąży pozamacicznej praktycznie nie różnią się od normalnej ciąży.

Dziekco: jaki krem zimą
08.02.2021 01:00 Jaki krem wybrać dla niemowlaka na mróz? Prosty test, który sprawdzi skuteczność kosmetyku

Zima to wspaniały czas na spacery i zabawę z dzieckiem. Jeżeli pogoda dopisuje, a za naszymi oknami pada śnieg, to otwiera się przed nami zupełnie nowe pole do zabaw na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze dziecko przed zimnem.Ciepłe ubranie jest oczywistym wyborem, ale nie można zapominać o twarzy dziecka, która powinna zostać posmarowana odpowiednim kremem. Jednak nie każdy kosmetyk sprawdzi się w sytuacji, gdy na zewnątrz pojawią się minusowe temperatury.

Szkoła: kiedy powrót starszych uczniów
08.02.2021 01:00 Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek podaje możliwe scenariusze

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się czwartego lutego, minister Czarnek informował o terminach szczepień dla nauczycieli. Ze strony dziennikarzy padło pytanie dotyczące daty powrotu starszych uczniów do szkół, ale niestety szef MEiN nie wyjawił, kiedy możemy się tego spodziewać.Czarnek już wielokrotnie podkreślał, że decyzja o przywróceniu nauczania stacjonarnego uczniów klas IV-VIII i ponadpodstawowych leży po stronie Mateusza Morawieckiego i zależy od wielu czynników epidemiologicznych. Teraz szef MEiN wyjawił możliwe scenariusze powrotów do szkół, ale nie tylko.

Dziecko się buntuje
07.02.2021 01:00 Kiedy dziecko zaczyna się sprzeciwiać. Sposoby na okiełznanie buntu dwulatka

Któż z nas nie zna takich sytuacji z własnego doświadczenia lub bycia świadkiem awantury z udziałem dziecka. Oczywiście, dziecko jeszcze będąc niemowlakiem, potrafi pokazać swój sprzeciw, ale dopiero koło 2 roku życia można zaobserwować u niego swoisty bunt.Nagle jednym z najczęściej powtarzanych słów, jakie słyszy rodzic, jest „nie” i to niezależnie od tego, co zaproponuje maluszkowi. Jest to również czas, kiedy dziecku zaczyna coraz bardziej zależeć, aby stawiać na swoim i jednocześnie testować, jak bardzo może sobie pozwolić.

Zabawki drewniane
07.02.2021 01:00 Zalety drewnianych zabawek. Mogą przetrwać wiele lat, ale to nie koniec płynących z nich korzyści

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, zabawki drewniane charakteryzują się nie lada wytrzymałością. Przemawia za tym nie tylko materiał, z jakiego zostały wykonane, ale też ich prostota. Bo bądźmy szczerzy, dziecku raczej ciężko będzie zepsuć, chociażby drewnianego klocka.Dzięki temu raz kupiona zabawka może służyć przez długie lata i posłużyć potem innemu dziecku, chociażby młodszemu rodzeństwu. Jednak prostota zabawek drewnianych ma też w sobie inne korzyści.

Ciąża: zabiegi kosmetyczne
07.02.2021 01:00 Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

Myśląc o wyjściu do kosmetyczki w czasie ciąży, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich zabiegów. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy zabieg, któremu chcemy się poddać, na pewno jest bezpieczny dla nas, jak i dla dziecka.Niestety większość popularnych zabiegów kosmetycznych nie jest zalecana w czasie trwania ciąży. Co więcej, nawet te podawane jako bezpieczne, są obaczone niekiedy pewnymi obostrzeniami, których powinniśmy przestrzegać.

Objawy: niedoboru magnezu u dzieci
06.02.2021 01:00 Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Magnez pełni bardzo ważną funkcję w organizmie młodego, ale i też starszego człowieka. Objawy jego niedoboru nigdy nie powinny być lekceważone przez rodziców, ponieważ mogą utrudniać prawidłowy rozwój naszej pociechy, a także negatywnie wpłynąć na jakość jego życia. Magnez jest bardzo ważny dla organizmu młodego człowieka. Jak rozpoznać objawy jego niedoboru?Eksperci twierdzą, że magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków warunkujących prawidłowy rozwój dziecka. Do jego najważniejszych zadań należą udział w syntezie witaminy D, regulacja przewodnictwa nerwowego w komórkach mięśniowych, zwiększenie odporności na stres, pośredni udział w mineralizacji kości oraz wspomaganie procesów myślowych związanych między innymi z zapamiętywaniem i uczeniem się. Podstawową przyczyną występowania niedoboru magnezu u dzieci jest nieprawidłowa dieta. Jedzenie pokarmu typu fast food zamiast posiłków bogatych w świeże warzywa oraz picie słodzonych napojów zamiast soków owocowych odciskają swoje piętno na zdrowiu dziecka.Rzadziej zdarza się również, że niedobór magnezu wywołuje skażenie wody lub powietrza w miejscu, którym żyje dziecko. Kolejnym powodem mogą być choroby przewodu pokarmowego upośledzające wchłanianie ważnych składników odżywczych.Do objawów niedoboru magnezu u dzieci zaliczyć możemy problemy z koncentracją, nadmierną pobudliwość nerwową, która niekiedy przeradza się nawet w agresję, częste poczucie lęku i niepokoju, wahania nastroju, problemy z zasypianiem, zaburzenia rytmu pracy serca, drżenie kończyn i języka, osłabienie siły mięśni, nawracające i bolesne skurcze, bóle brzucha, łamliwość kości i paznokci, a także nieprawidłowy rozwój kości i zębów.Zauważenie części z powyższych objawów powinno dać rodzicom jasny sygnał do działania. Pamiętajmy jednak, że trafnej oceny przyczyn wystąpienia objawów może dokonać jedynie specjalista, ponieważ symptomy mogą być wywołane przez inne negatywne stany organizmu, na które uzupełnienie magnezu nie pomoże. Uzupełnienie niedoboru magnezu w organizmie za pomocą diety jest możliwe, jeśli włączymy do niej produkty zbożowe z nieprzetworzonej mąki, kasze, zielone warzywa, jajka oraz mięso. Możliwa jest także suplementacja magnezu, która jednak powinna być skonsultowana ze specjalistą.Źródło: parenting.pl

pierwsza pomoc: niemowlę, zadławienie
06.02.2021 01:00 Pierwsza pomoc. Jak ratować niemowlę w przypadku zadławienia?

Zatkanie dróg oddechowych niemowlęcia przez ciało obce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Pierwsza pomoc jest zatem niezbędna, aby uratować jego życie. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak udzielić jej w prawidłowy sposób.

dziecko: jak wybrać opiekunkę
06.02.2021 01:00 Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka? Doradzamy, na co zwrócić szczególną uwagę

Wybór opiekunki, która w odpowiedni sposób zadba o nasze dziecko, może być bardzo trudnym zadaniem dla wielu rodziców. Chcąc wybrać najlepszą kandydatkę, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które sprawią, że szansa popełnienia poważnego błędu zostanie zminimalizowana.undefinedTwoje dziecko potrzebuje opiekunki? Przy wyborze zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczyundefinedPrzy wyborze niani dla naszego dziecka warto kierować się zdrowym rozsądkiem i odłożyć emocje na bok. Racjonalne podejście oraz odpowiednia wiedza pozwolą nam przeprowadzić lepszą selekcję. Zanim jednak jej dokonamy, musimy pozyskać odpowiednich kandydatów.Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z osób poleconych przez znajomych. Jeżeli korzystają oni z usług opiekunek do dzieci i znaleźli już odpowiednią osobę ich rekomendacja, będzie na wagę złota. Stanowczo odradzane jest jednak podkupywanie opiekunek innym osobom. Przyczyna jest bardzo prosta, jeżeli taka osoba raz zdecydowała się na porzucenie poprzednich pracodawców, istnieje duże ryzyko, że zrobi tak również z nami i zostaniemy na lodzie.Jeżeli nie znajdziemy potencjalnej kandydatki wśród znajomych, czas na poszukiwania w sieci. Umieszczenie oferty na popularnych serwisach sprawi, że pierwsi chętni powinni zgłosić się bardzo szybko. Aby już na wstępie zawęzić poszukiwania, warto w ogłoszeniu podać jak najwięcej szczegółów dotyczących naszych potrzeb. Powinniśmy jasno oznajmić, jaki wymiar czasu pracy wchodzi w grę, gdzie sprawowana będzie opieka, jaką stawkę jesteśmy w stanie zaoferować oraz czy podlega ona negocjacjom.Kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie castingu na nianię dla naszego dziecka, który najlepiej przeprowadzić w jego obecności. Najlepiej spotkać się z kilkoma kandydatami zanim podejmie się decyzję.Podczas spotkania warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się potencjalna niania, a w szczególności, jak wygląda jej początkowy kontakt z dzieckiem. Jeżeli nie będzie potrafiła szybko nawiązać z nim pozytywnego kontaktu, lepiej poszukać innej osoby. Oprócz uważnej obserwacji zachowania potencjalnej opiekunki powinniśmy także dokładnie wypytać ją o wcześniejsze doświadczenia w pracy z dziećmi. Być może posiada jakieś referencje lub rekomendacje, co zawsze jest dodatkowym atutem. Dobrze jest zadać kilka podstawowych pytań na przykład o motywację do podjęcia takiej pracy, zainteresowania, mocne i słabe strony, nałogi, czy miejsce zamieszkania. Bardzo ważnym pytaniem jest też to, czy niania mogłaby pracować z naszym dzieckiem, jeśli by zachorowało.Koniecznie porozmawiajcie z nianią o zakresie jej obowiązków. Nie każda kobieta, która ubiega się o to stanowisko, chce gotować w pracy, czy wychodzić na spacery z dzieckiem. Jeżeli zdecydujemy się na wybór konkretnej kandydatki, nie zapominajmy poprosić ją o przyniesienie kserokopii dowodu osobistego.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający listDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczachŹródło: parenting.pl

dzieci: objawy depresji
06.02.2021 01:00 Jak rozpoznać depresję u dzieci? Zadanie nie jest proste, ale bardzo ważne

Depresja u dzieci to problem, który jest zdecydowanie zbyt rzadko poruszany w debacie publicznej. Choroba w młodym wieku może mieć bardzo poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Ponadto wielu rodziców ma kłopoty z tym, aby zauważyć, że dzieje się coś złego. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Test ciążowy: kiedy wykonać
05.02.2021 01:00 Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Czas odgrywa kluczową rolę

Już na samym początku warto zaznaczyć, że żaden domowy test ciążowy nie daje pewności co do wiarygodności wyniku. Zawsze jest pewien procent ryzyka, że wynik, jaki uzyskamy, będzie zakłamany. Są jednak metody na to, aby był on jak najdokładniejszy.Kluczową rolę w wypadku prawidłowego wykonania testu ciążowego odgrywa czas. Chodzi tu zarówno o ilość dni od zapłodnienia, jak i część dnia, w jakiej zostanie wykonane badanie. Trzeba też pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które różnią się użyciem.

Smoczek: jak odstawić smoczek
05.02.2021 01:00 Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka? Trzeba pamiętać o kilku rzeczach

W pierwszych miesiącach życia dziecka smoczek może być dla rodziców prawdziwym błogosławieństwem. Wszystko dlatego, że sam proces ssania bardzo dobrze mu się kojarzy. Dzięki temu, kiedy maluch zacznie ssać smoczek, zaczyna się uspokajać.Jednak przychodzi w końcu czas, kiedy dziecko powinno rozstać się ze smoczkiem. Część maluchów robi to samodzielnie, chcąc pokazać swoim rodzicom i innym, że jest już duże, a przecież smoczki to są dla małych dzieci. Jednak inne mogą mieć z tym problem i w takiej sytuacji to od rodzica zależy, jak ten proces będzie przebiegał.

wady wymowy: rozpoznanie i przyczyny
05.02.2021 01:00 Wady wymowy, które występują najczęściej. Rozpoznanie i przyczyny

Wady wymowy są zjawiskiem o wiele częstszym, niż mogłoby się wydawać. Zaliczamy do nich bowiem bardzo wiele defektów. Nie wszystkie łatwo wyłapać. Niektóre są stosunkowo błahe, inne jednak potrafią znacznie utrudnić codzienne życie i komunikację, bez której trudno sobie przecież je wyobrazić.undefinedWady wymowy. Jak je rozpoznać, skąd się biorą?undefinedProblemów z wymową absolutnie nie należy lekceważyć. Niestety często zdarza się, że dzieci, które są nimi dotknięte, doznają negatywnych reakcji ze strony rówieśników. Najmłodsi często nie rozumieją, jak dużą krzywdę, może wyrządzić innej osobie złe słowo i pochopnie wyzywają lub wyśmiewają inne dzieci. Konsekwencją może być uraz psychiczny, który z kolei niesie ze sobą ryzyko zaburzenia rozwoju kompetencji społecznych dziecka.Poza tym wady wymowy o wiele ciężej wyleczyć w wieku dorosłym dlatego rodzice powinni starać się, jak najszybciej coś z nimi zrobić. Aby tego dokonać, trzeba jednak być świadomym problemu oraz potrafić go rozpoznać. Do najczęściej diagnozowanych wad wymowy zaliczamy rotacyzm, który określany jest również mianem “rerania”. Mówimy o nim, gdy ktoś nie potrafi odpowiednio wyartykułować głoski “r”. Według norm przyjętych przez specjalistów dzieci powinny radzić sobie z nią mniej więcej w wieku od 5-6 lat. Jeżeli po tym okresie nadal będzie sprawiała im ogromne problemy, warto zacząć się zastanawiać nad pomocą ekspertów.Często spotyka się także sygmatyzm, potocznie nazywany seplenieniem, czyli nieprawidłową wymowę głosek z szeregu syczących (s, z, c, dz), ciszących (ś, ź, ć, dź) i szumiących (sz, ż, cz, dż). Istnieje również duża szansa napotkania osoby z kappacyzmem i gammacyzmem, czyli problemami z wypowiedzeniem litery “k” i g”.Warto wspomnieć też o nosowaniu, fachowo nazywanym rynolalią, czyli zakłóceniu w realizacji ustność-nosowość oraz o mowie bezdźwięcznej, czyli realizowaniu głosek dźwięcznych w formie ich bezdźwięcznych odpowiedników. Przykładowo dziecko może mówić “pajka” zamiast “bajka”.Przyczyn wad wymowy jest wiele. Począwszy od niskiej sprawności przez nieprawidłowy zgryz, wady narządów odpowiedzialnych za poprawną artykulację, problemy ze słuchem, niepoprawne nawyki, obecność trzeciego migdałka, aż do nieprawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowegoZ uwagi na wiele możliwych przyczyn wystąpienia wad wymowy, metody leczenia także są różne. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zatem konsultacja ze specjalistą.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Okrzyknięto go największym noworodkiem świata. Aż ciężko uwierzyć, ile ważyłDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiadaŹródło: parenting.pl

dzieci: polecane rasy psów
05.02.2021 01:00 Najlepsze rasy psów dla dzieci. Są przyjacielskie, łagodne i bardzo cierpliwe

Małe dzieci wprost uwielbiają zwierzęta. Co więcej, uczą się przy nim wielu wspaniałych wartości, takich jak opiekuńczość i wrażliwość. Najpopularniejszym wyborem na domowego pupila w Polsce jest oczywiście pies. Chociaż jego zachowanie w ogromnym stopniu zależy od wychowania, to niektóre rasy uznawane są za lepsze, a niektóre za gorsze w kontekście nawiązania relacji z dziećmi. Przedstawiamy kandydatów, którzy powinni najlepiej poradzić sobie z tym zadaniem.undefinedNajlepsze rasy psów dla dzieci. Będą stanowić wspaniałą paczkęundefinedEksperci zgodnie twierdzą, że nie ma ras psów, które same w sobie są złe. Wszystko zależy od tego, jak zostaną wychowane. Psiaki, które będą miały negatywne doświadczenia we wczesnym okresie swojego życia i zostaną zranione przez ludzi, mogą później zachowywać się agresywnie, ponieważ będą czuły się zagrożone. Mimo tego istnieją pewne predyspozycje, które czynią niektóre rasy lepszymi do określonych zadań. Rasy polecane rodzinom z dziećmi to te, które są z natury łagodne, cierpliwe, opanowane, a także opiekuńcze. Jedną z nich jest, chociażby bokser. Właściciele bokserów chwalą je za uwagę, jaką poświęcają dzieciom. Niektórzy nazywają je nawet “psimi nianiami”.Kolejną rasą godną polecenia dla dzieci są maltańczyki. To łagodny, ale bardzo energiczny piesek o małych rozmiarach. Bardzo szybko uczy się sztuczek i lubi bawić się dziećmi. Wielu ludzi za ikonę psa rodzinnego uważa golden retrievera. Sława jest w pełni zasłużona. Rasa charakteryzuje się dużym posłuszeństwem wobec ludzi, a także niebiańską wręcz cierpliwością. Warto rozważyć także kandydatury buldoga francuskiego i beagle’a. Niektórzy eksperci wskazują też na sznaucera miniaturowego. Ma bardzo dużo energii do zabawy, jest przyjazny i towarzyski.Listę zamyka pudel duży. Jest bardzo inteligentnym psiakiem, który szybko się uczy i potrafi dostosować do wymagających warunków, jakie stwarzają przed nim dzieciaki. Oczywiście umieszczenie powyższych ras na naszej liście, nie oznacza wcale, że inne absolutnie nie nadają się dla rodzin z dziećmi. Są to po prostu sprawdzone propozycje, dobrane pod kątem predyspozycji psiaków. Jak już jednak wspominaliśmy, bardzo dużo zależeć będzie od wychowania psa, któremu należy poświęcić szczególną uwagę.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający listDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczachŹródło: parenting.pl

dziecko: odporność
05.02.2021 01:00 Jak wzmocnić odporność, aby dziecko rzadziej chorowało? Zwracamy uwagę na podstawy

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko chorowało jak najrzadziej. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak sprawić, aby marzenie było realne do spełnienia. Kluczowe jest tutaj odpowiednie wspieranie i budowanie układu odpornościowego. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Nauka zdalna do końca lutego
05.02.2021 01:00 Nauczanie zdalne przynajmniej do końca lutego. W życie weszła nowelizacja rozporządzenia

Rodzice i nauczyciele z utęsknieniem wyczekują końca zdalnego nauczania w starszych klasach. Niestety ten sposób prowadzenia zajęć tworzy wiele problemów, których nie sposób rozwiązać inaczej, jak przywróceniem standardowego nauczania.Często można usłyszeć o sytuacjach, w których uczniowie w ogóle nie interesują się tym, co mówi nauczyciel. Ciągłe pisanie do innych uczniów w czasie lekcji, czy granie w gry to w tym momencie nic zaskakującego. Dochodzą do tego problemy w kontaktach z rówieśnikami, które w całości przeniosły się do świata wirtualnego.

ciąża: przeziębienie
05.02.2021 01:00 Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym powinna dbać o siebie w szczególny sposób. To, co jest dobre dla niej samej, niekoniecznie służy dziecku. W przypadku przeziębienia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku oraz pomogą pozbyć się problemu. undefinedCiąża a przeziębienie. O czym warto wiedzieć?Kiedy podczas ciąży kobiety mają problemy z kaszlem, katarem, czy bólem gardła, często wpadają w panikę. Martwią się przede wszystkim o to, czy choroba nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ich brzuchu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że choroba podczas ciąży wcale nie musi zagrażać maluszkowi, a samo ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować, postępując we właściwy sposób.Walka z przeziębieniem w ciąży różni się od tej poza jej okresem. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, iż środki farmakologiczne, które są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, niekoniecznie będą takie dla dzieci. Przed udaniem się do apteki kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem. Największe ryzyko negatywnego wpływu leków na rozwój płodu występuje w 1 trymestrze ciąży. Wtedy bowiem kształtują się najważniejsze narządy wewnętrzne małego człowieka. Jeżeli zatem ciężarna zmaga się z lekkim przeziębieniem, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne środki.W przypadku suchego kaszlu, można zastosować roztwór z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać jedną łyżeczkę produktu szklanką wody i gotować przez 10 minut. W walce z mokrym kaszlem może nam pomóc syrop z czosnku, który uznaje się za naturalny antybiotyk.Inną sprawą jest gorączka w ciąży. W jej przypadku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Ciężarna posiada naturalną skłonność do posiadania podwyższonej temperatury ciała. W jej przypadku temperaturę do 37,5 stopnia uznajemy za normalną. O gorączce mówimy dopiero od 38,5 stopnia. Jeżeli wystąpi, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Eksperci wskazują na niektóre środki farmakologiczne, które są odradzane dla kobiet w ciąży. Możemy zaliczyć do nich niektóre antybiotyki, preparaty na przeziębienie i kaszel zawierające pseudoefedrynę ( I trymestr ciąży), preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa ( I trymestr ciąży), leki na kaszel z kodeiną, Ibuprofen, leki przeciwbólowe z metamizolem oraz aspirynę. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie ulotek środków, po które sięgamy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Okrzyknięto go największym noworodkiem świata. Aż ciężko uwierzyć, ile ważyłDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiadaŹródło: parenting.pl

dieta: w ciąży
04.02.2021 01:00 Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

Dieta przyszłej mamy jest niezwykle ważna dla dziecka, które rozwija się w jej brzuchu. Dbając o swój jadłospis, możemy zrobić dla niego bardzo wiele dobrego. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu menu.undefinedDieta przyszłej mamy. Nie powinno w niej zabraknąć kilku kluczowych elementówundefinedKobieta w trakcie ciąży powinna dbać o swoją dietę w szczególny sposób. Nie zawsze bowiem, to co jest wystarczające dla niej samej, pokrywa się z potrzebami dziecka. Specjaliści zalecają, aby dieta przyszłych mam była uzupełniona o kilka podstawowych elementów.Pierwszym z nich jest kwas foliowy. Niedobór tego składnika może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Kluczowy jest szczególnie na pierwszych etapach ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni zalecane jest przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.Bardzo ważny dla rozwoju dziecka jest też jod. Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie 150-200 μg na dobę. Nie bez znaczenia są też kwasy DHA. Zalecane jest przyjmowanie od 400 do 600mg na dzień. Kobiety w ciąży powinny układać swój jadłospis w sposób zróżnicowany i zrównoważony. Najlepiej oprzeć go o produkty zbożowe, warzywa, owoce, mięso, jaja i tłuszcze roślinne. Bardzo ważne, aby produkty pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Do prawidłowego rozwoju kości dziecka niezbędny jest wapń. Najlepszym jego źródłem jest nabiał. Kobiety w ciąży powinny zatem sięgać po produkty mleczne.Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w ciąży absolutnie nie powinno się spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Alkohol negatywnie wpływa na rozwój płodu i może przyczyniać się do powstania poważnych wad, z którymi nasze dziecko będzie musiało zmagać się całe życie. Palenie również może prowadzić do powstania poważnych wad rozwojowych oraz znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Oprócz alkoholu i papierosów kobiety w ciąży nie powinny również jeść surowego mięsa i surowych jaj. Niektórzy dietetycy odradzają także spożywanie serów pleśniowych.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl

Mama ostrzega przed zabawkami do kąpieli
04.02.2021 01:00 Przez popularną zabawkę do kąpieli chłopiec trafił do szpitala. Mama ostrzega innych rodziców

Dzieci uwielbiają zabawki kąpielowe. W końcu wanna jest doskonałym miejscem do zabawy, a dzięki zabawkom, kąpiel nie musi się kojarzyć dziecku z nudną rutyną. Jednak wybierając akcesoria dla naszych pociech, warto zadbać, aby były dla nich bezpieczne.Mowa dokładniej o zabawkach, do których środka może dostać się woda. Wilgotne miejsca stanowią idealny dom dla bakterii, a także grzybów, które mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla naszych dzieci. Przekonała się o tym mama kilkumiesięcznego Baylora, który w czasie kąpieli bawił się gumową kaczką.

dziecko: jak zachęcić do nauki
04.02.2021 01:00 Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiada

Wielu rodziców marzy o tym, żeby ich dzieci uwielbiały się uczyć i były najlepsze w klasie ze wszystkich przedmiotów. Niestety sprawa nie jest taka prosta, a zmuszanie do maksymalnego wysiłku we wszystkich dziedzinach, może dać opłakane skutki w przyszłości. Psycholog radzi, jak w prawidłowy sposób zachęcić dziecko do nauki.undefinedCo zrobić, aby dziecko chętniej się uczyło? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach undefinedBrak jakiejkolwiek chęci do nauki u dziecka z pewnością może być powodem ogromnego niepokoju u rodzica. Gdy nasza pociecha za wszelką cenę unika przedmiotów szkolnych, możemy czuć się źli lub przestraszeni. Przede wszystkim warto jednak zachować wtedy zdrowy rozsądek, który jest niezbędny do wprowadzenia zmian, dających nadzieję na lepszą przyszłość.Zanim wyjaśnimy, co należy zrobić, aby zachęcić dziecko do nauki, najpierw przedstawimy działania, których absolutnie należy unikać. To właśnie na nie decydują się zrozpaczeni rodzice, którzy dają ponieść się emocjom. Według ekspertów absolutnie nie powinno się porównywać dziecka do rówieśników. Komentarze typu “Karolina ma o wiele lepsze oceny od Ciebie i ładniej maluje” mogą bardzo negatywnie odbić się na psychice dziecka. Istnieje duże ryzyko, że zniszczy jego samoocenę i podkopie poczucie własnej wartości, co tylko utrudni prawidłowy rozwój i z pewnością nie da zdrowej motywacji do nauki. Kolejną rzeczą, której należy unikać, jest straszenie dziecka, że nic nie osiągnie, jeżeli natychmiast nie zacznie się uczyć. Ciągle dawanie tego typu komunikatów może sprawić, że nasz potomek zacznie postrzegać siebie jako osobę skazaną na porażkę i podda się, przytłoczony negatywnymi emocjami. Nie wolno też na dzieci krzyczeć oraz ich bić, ponieważ poza oczywiście byciem nieetycznymi, takie zachowania są źródłem ogromnej traumy dla dziecka, które skojarzy naukę z czymś bardzo stresującym.Na szczęście istnieje dużo o wiele lepszych sposobów, które pomogą zachęcić dziecko do nauki. I właśnie słowo “zachęcić” jest tutaj kluczowe, ponieważ do edukacji nie można zmuszać. Rodzic powinien sprawić, aby jego pociechy kojarzyły naukę z czymś bardzo pozytywnym i dającym ogromne możliwości. Po pierwsze należy pokazać dziecku, że nauka sama w sobie jest bardzo ciekawa. Pomóc mogą w tym wspólne wypady do interaktywnego muzeum, czy zapisanie go na praktyczne zajęcia opierające się na ogromnym skarbie, jakim niewątpliwie jest dorobek naukowy ludzkości.Rodzic powinien uważnie obserwować swoje dziecko i obserwować, do których dziedzin wykazuje naturalne skłonności. Warto zainwestować dodatkowy czas i zaangażowanie właśnie w nie. Chociaż oczywiście każdy człowiek powinien mieć elementarną wiedzę z szerokiego zakresu, bycie ekspertem w każdej dziedzinie jest praktycznie niemożliwe. Nie próbujmy zatem zmuszać dziecka, aby było najlepsze ze wszystkich przedmiotów.Ważne jest również wydzielenie odpowiedniego miejsca do nauki w domu. Powinno być ciche i odosobnione. Pozbawione przedmiotów, które łatwo odwracają uwagę, czyli na przykład telewizora lub konsoli do gier, która tylko zachęca, aby ją odpalić.Warto rozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak ogromne możliwości daje nauka oraz o tym, jak będzie mogło wykorzystać ją w przyszłości. Maluch jak najszybciej powinien zyskać świadomość odpowiedzialności za kierowanie swoim losem i możliwości kreowania swojej ścieżki życiowej. Tutaj jednak przypominany wspomnianą wcześniej zasadę, która jasno mówi, aby nie straszyć dziecka. Skupmy się raczej na pokazywaniu pozytywnych i motywujących perspektyw związanych z edukacją.Nie bez znaczenia jest również odpowiedni balans pomiędzy nauką a zabawą i wolnym czasem. Nauka wymaga wypoczętego, wolnego i pozytywnie nastawionego umysłu, aby była efektywna. Pozwólmy dziecku rozwijać dodatkowe pasje, niekoniecznie związane z przedmiotami szkolnymi, a także zawierać przyjaźnie i utrzymywać stały kontakt z rówieśnikami. Nie można jeszcze nie wspomnieć o ogromnej roli snu we wspomaganiu nauki. Ważna jest również zbilansowana dieta, która w ogromnym stopniu wpływa na rozwój młodego człowieka, o czym wielokrotnie już wspominaliśmy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl

Dziecko: nauka mówienia
04.02.2021 01:00 Mity dotyczące nauki mówienia u dziecka. Wiele osób wciąż je powtarza

Warto zaznaczyć już na początku, że u każdego dziecka nauka nowych umiejętności będzie przebiegać trochę inaczej. Tyczy się to zarówno nauki mówienia, siadania, jak i chodzenia. Wynika to z tego, że każdy z nas jest inny.Jednak nie zmienia to faktu, że na drodze malucha do zdobycia kolejnej umiejętności na drodze do samodzielności mogą się pojawić przeszkody, których sam nie pokona. Niestety w momentach takiego „zacięcia” u malucha, rodzice mogą często usłyszeć popularne mity, które znane i powtarzane są już od wielu lat.

morsowanie: czy możemy zabrać na nie dzieci?
03.02.2021 01:00 Morsowanie dzieci. Czy aktywność jest bezpieczna dla naszych pociech?

Morsowanie stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Mnóstwo ludzi wrzuca do sieci filmiki ze swoimi wyczynami, chwaląc przy tym właściwości zimnej wody. Niektórzy rodzice postanawiają zabrać na mroźne kąpiele swoje dzieci. Tłumaczymy, czy takie rozwiązanie jest dla nich bezpieczne.Czy morsowanie jest bezpieczne dla dzieci? O czym należy pamiętać, zabierając pociechy na mroźną kąpiel?Morsowanie, czyli kąpiel w lodowatej wodzie może przynieść wiele korzyści dla organizmu człowieka, zarówno tego dużego, jak i mniejszego. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze do morsowania należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Zarówno dzieci, jak i dorośli nigdy nie powinni zaczynać przygody z zimnymi kąpielami od wskoczenia do lodowatej wody. Zanurzenie się w niej jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych morsów. Początkujący powinni zacząć od stopniowego przyzwyczajania organizmu do chłodu. Eksperci zalecają amatorom branie chłodnych pryszniców. Następnie można przejść do kąpieli w chłodnej wodzie rzek i jezior w sezonie jesiennym, gdy temperatura nie spada jeszcze poniżej 0. W przypadku dzieci zasada jest taka sama. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że specjaliści stanowczo odradzają morsowanie dzieciom poniżej 3 roku życia.Po przejściu przez kolejne stopnie zaawansowania w morsowaniu możemy w końcu dojść do punktu kąpieli zimowych. Zabierając na nie przyzwyczajone już do zimnej wody dzieci, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze kąpiąc się z nimi w jeziorze, czy rzece, absolutnie nie możemy spuszczać ich z oczu. Powinniśmy również zadbać o to, aby przed kąpielą odpowiednio się rozgrzały. Ćwiczenia fizyczne są absolutną podstawą. Po morsowaniu trzeba jak najszybciej wysuszyć i ogrzać organizm. Warto zatem przed rozpoczęciem aktywności, upewnić się, że po wyjściu z zimnej wody, będzie na nas czekało ciepłe wnętrze samochodu lub budynku. Przeciwwskazaniami do morsowania są problemy kardiologiczne. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, chorobami naczyń obwodowych i żylakami zdecydowanie powinny z niego zrezygnować. Eksperci zalecają, aby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: wformie24.pl

Objawy: niedoboru żelaza
03.02.2021 01:00 Objawy niedoboru żelaza u dzieci. Łatwo je przeoczyć, a bardzo negatywnie wpływają na rozwój

Niedobór żelaza u dzieci to bardzo poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Pierwiastek jest bowiem bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju naszych pociech. Niestety wielu rodziców ma poważne problemy z tym, aby rozpoznać deficyt żelaza u swoich dzieci. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę. undefinedŻelazo jest bardzo ważne dla organizmów dzieci. Jak rozpoznać jego deficyt?Pierwsze objawy niedoboru żelaza u dzieci nie są charakterystyczne, co tylko utrudnia ich rozpoznanie. Dzieje się tak, ponieważ organizm przez pewien czas korzysta jeszcze z rezerw, jakie zgromadził wcześniej. Już wtedy mogą się jednak pojawić symptomy takie jak nadmierna męczliwość i rozdrażnienie. W późniejszym etapie, wraz z pogłębieniem problemu, występują też bóle głowy, problemy z koncentracją, zmniejszenie apetytu, zwiększona podatność na pojawianie się siniaków i częste krwawienie z nosa. Najczęstszą przyczyną występowania niedoboru żelaza jest źle skomponowany jadłospis. Rzadziej zdarza się, że odpowiadają za niego choroby, do których zaliczamy celiakię oraz zapalenie jelita.W przypadku pojawienia się u naszego dziecka wyraźnych objawów, które mogłyby wskazywać na niedobór żelaza, należy skonsultować się z lekarzem. Samodzielna diagnoza jest niewskazana, ponieważ symptomy mogą mieć źródło gdzie indziej, a zidentyfikowanie go wymaga specjalistycznej wiedzy.Aby nie dopuścić do deficytu żelaza u naszych pociech, warto włączyć do ich codziennego menu produkty bogate w ten związek. Jednym z głównych źródeł dobrze przyswajalnego żelaza jest mięso. Wśród niego prym wiodą podroby. Warto tutaj wspomnieć, chociażby wątróbkę, która ma od 15-20mg żelaza na 100g. Jeżeli zaś chcemy zaserwować naszemu dziecku potrawę wegetariańską, która będzie bogata w żelazo, powinniśmy oprzeć ją na białej fasoli, pestkach dyni, orzechach (najlepiej pistacjowych) lub brokułach. Nieco żelaza mają także kasze i produkty zbożowe. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo dla dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia wynosi 7mg,a od 4 do 12 roku życia 10mg. Później zapotrzebowanie zależne jest już od płci. Chłopcy w wieku od 13 do 18 lat powinni spożywać 12mg żelaza, natomiast dziewczynki nieco więcej - 15 mg.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl

Maseczki w czasie porodu
03.02.2021 01:00 Kobiety mają dosyć porodów w maseczkach. Proszą o pomoc Rzecznika Praw Pacjenta

Dla niektórych osób już codzienne noszenie maseczki po wyjściu z domu wywołuje duży dyskomfort. Oczywiście oddycha się w nich nieco ciężej, ale na co dzień nie robi to aż tak wielkiej różnicy. Problem może się pojawić, kiedy czeka nas ogromny wysiłek, taki jak, chociażby przy porodzie.Choć brak jakichkolwiek przepisów, aby kobiety podczas porodów nosiły maski, to niektóre z mam skarżą się, że kiedy rodziły, to musiały mieć zasłonięte usta i nos. Sprawą zajęła się Fundacja Matecznik, która prosi o reakcję ze strony Rzecznika Praw Pacjenta.

płyn do kąpieli: dla niemowlęcia
03.02.2021 01:00 Wybór płynu do kąpieli dla niemowlęcia może być trudny. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni

Niemowlę jest bardzo delikatną istotą, która na każdym kroku wymaga troski. To, co nie wyrządzi najmniejszej szkody dorosłej osobie lub starszym dzieciom, dla maluszków może być bardzo niebezpieczne. Warto zatem zadbać, by nie miały styczności ze szkodliwymi czynnikami. Szczególną uwagę należy zwrócić między innymi na płyny do kąpieli. Radzimy, jak wybrać odpowiedni produkt dla niemowlęcia. undefinedJak wybrać odpowiedni płyn do kąpieli dla niemowlęcia? Radzimy, na co zwrócić uwagę undefinedSkóra niemowląt jest bardzo delikatna. Wymaga zatem specjalnej pielęgnacji. Stosowanie produktów dla dorosłych w przypadku malutkich dzieci może być bardzo złym pomysłem. Zdecydowanie lepiej postawić na dedykowane środki. Przy ich zakupie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. undefinedSpecjaliści radzą, aby stawiać na produkty hipoalergiczne, które na etykiecie mają wyraźnie zaznaczone, że przeznaczone są do stosowania już od pierwszego dnia życia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ użycie zwykłego mydła lub płynów prysznicowych przeznaczonych dla dorosłych może naruszyć naturalny płaszcz lipidowy maluszka, który chroni go przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów i innymi niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi.Dermatolodzy do kąpieli niemowląt polecają użycie tak zwanych emolientów. Są to specjalistyczne dermokosmetyki, które przywracają i utrzymują prawidłowe nawilżenie, elastyczność i natłuszczenie skóry. Co ważne nie posiadają w swoim składzie sztucznych barwników, substancji zapachowych i pieniących. Emolienty najczęściej dostać można w formie żeli oraz emulsji do mycia i kąpieli. Zdarzają się również kremy do pielęgnacji ciała, szampony oraz oliwki. Po odpowiednie dermokosmetyki najlepiej udać się do apteki. Wcześniej warto również skonsultować się z lekarzem, który może doradzić wybór konkretnego produktu po uwzględnieniu indywidualnych potrzeb naszego dziecka.Na koniec wypadałoby jeszcze zaznaczyć, że najlepsze efekty stosowania dermokosmetyków osiągniemy, jeśli użyjemy ich zaraz po kąpieli. Takie postępowanie pozwoli zapobiec utracie wody przez naskórek, a także przyczyni się do szybszej odbudowy warstwy ochronnej skóry.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl

noworodek śpi na brzuchu
02.02.2021 01:00 Czy niemowlę może spać na brzuchu? Niebezpieczna pozycja, która ma swoje zalety

Rodzice nie wiedzą, czy niemowlę może leżeć na brzuchu. Leżenie w tej pozycji jest polecane wszystkim dzieciom, ale pojawiają się też informacje, że może być niebezpieczne. Wyjaśniamy, kiedy kłaść dziecko na brzuszku, jak długo niemowlę może leżeć w tej pozycji i jak nie narazić go na ryzyko. Starsze dzieci potrafią mocno wiercić się w czasie snu. Niektóre z nich przybierają wręcz zaskakujące pozy, które bywają tematem śmiesznych wspomnień powtarzanych w rodzinie. Jednak w przypadku niemowląt, które jeszcze nie potrafią same się przekręcać, niezwykle ważne jest, w jakiej pozycji ułożymy je do snu. Wszystko dlatego, że niektóre pozycje są dla małych dzieci niebezpieczne.

Dziecko: nauka przez zabawę
02.02.2021 01:00 Nauka przez zabawę. Jak dobrać zabawki edukacyjne dla najmłodszych

W pierwszych miesiącach życia dziecka jego zmysły wciąż się rozwijają. Warto zadbać o ich odpowiednią stymulację, aby maluch mógł zaspokajać, a także pogłębiać swoją fascynację otaczającym go światem.Doskonale sprawdzają się w tym wypadku zabawki edukacyjne, które już od pierwszych miesięcy dostarczają dziecku odpowiednie bodźce. Ważne też, aby wraz ze swoim rozwojem, maluch mógł poznawać kolejne elementy zabawki, które będą go fascynować.

dziecko: najpopularniejsze imiona 2020 rok
02.02.2021 01:00 Najpopularniejsze imiona dla dzieci. Przedstawiamy wybory rodziców w 2020 roku, nie zabrakło niespodzianek

Wybór imion dla swoich dzieci może być dla niektórych rodziców niezwykle trudnym zadaniem. Warto zatem wiedzieć, jakie trendy obecnie utrzymują się w Polsce. Niektórzy z pewnością będą chcieli bowiem wybrać dla swojej pociechy wyjątkowe imię. Inni z kolei mogą woleć coś bardziej popularnego i wpisującego się w obecne czasy.